11.01.2024
Порядок надання соціальної оплачуваної відпустки при народженні дитини регулюють ст. 773 КЗпП, ст. 191 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) та Порядок надання відпустки при народженні дитини, затверджений постановою КМУ від 07.07.2021 № 693 (далі — Порядок № 693).
У загальному випадку
право на відпустку при народженні дитини має чоловік, дружина якого народила дитину
Якщо ж мати та батько дитини не перебувають у зареєстрованому шлюбі, то право на таку відпустку виникає у батька дитини за умови, що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
У разі коли мати (батько) дитини є одинокою (одиноким), скористатися відпусткою при народженні дитини може одна з таких осіб, яка фактично здійснює догляд за дитиною: баба, або дід, або інший повнолітній родич дитини (рідний брат або сестра).
До речі, відповідь на запитання: кого вважати одинокою матір’ю (одиноким батьком) з ціллю надання відпустки при народженні дитини, наведена в п. 2 Порядку № 693.
Одинокою слід вважати матір дитини:
— в актовому записі про народження дитини якої відомості про чоловіка як батька дитини внесені в установленому порядку за вказівкою матері;
— батько якої помер або визнаний безвісно відсутнім чи оголошений померлим, за умови, що ця дитина не була усиновлена іншим чоловіком;
— батько якої відповідно до рішення суду позбавлений батьківських прав, за умови, що ця дитина не була усиновлена іншим чоловіком.
Одиноким слід вважати батька дитини, матір якої:
— померла чи визнана безвісно відсутньою або оголошена померлою, якщо ця дитина не була усиновлена іншою жінкою;
— відповідно до рішення суду позбавлена батьківських прав, а ця дитина не була усиновлена іншою жінкою.
Увага! Відпустка при народженні дитини надається лише одній особі. Тому якщо батько дитини встиг скористатися такою відпусткою до набуття матір’ю чи ним самим статусу одинокої матері / одинокого батька, то дід, баба чи інші родичі дитини права на відпустку при народженні дитини не мають. Хоча, звісно, на практиці роботодавцям відслідкувати цей момент буде практично нереально.
Донедавна документи, що підтверджують право на відпустку при народженні дитини, визначав Порядок № 693. Водночас 24.12.2023 набрали чинності зміни в КЗпП та Закон про відпустки, внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» від 22.11.2023 № 3494-IX (далі — Закон № 3494). Ці зміни на рівні закону унормували механізм документального підтвердження права на відпустку при народженні дитини «проблемними» категоріями. Наразі передбачено, що право:
— батька дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з її матір’ю, підтверджуватиметься заявою матері дитини та свідоцтвом про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька дитини;
— баби, або діда, або іншого повнолітнього родича дитини — заявою одинокої матері (одинокого батька) дитини.
Також КМУ надано 3 місяці з дні набрання чинності Законом № 3494 для того, щоб привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом. А поки цей процес триває, приписи Порядку № 693, на наш погляд, слід застосовувати в частині, що не суперечить Закону. Пояснимо, як це бачимо ми.
Щоб отримати відпустку при народженні дитини, працівник повинен:
1) надати заяву про надання відпустки та
2) пред’явити документи, перелічені в таблиці нижче.
Документи, що підтверджують право на відпустку при народженні дитини
Особа | Документи, що підтверджують право на відпустку |
Чоловік, дружина якого народила дитину | 1. Копія свідоцтва про народження дитини або документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини*. 2. Копія свідоцтва про шлюб |
Батько дитини (цивільний шлюб) | 1. Копія свідоцтва про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька дитини. 2. Заява матері дитини, в якій вказана особа, яка є батьком дитини, а також зазначено, що ця особа з нею спільно проживає, пов’язана спільним побутом, має взаємні права та обов’язки** |
Баба, дід або повнолітній рідний брат чи сестра дитини, мати якої є одинокою | 1 Копія свідоцтва про народження дитини або документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини*. 2. Заява одинокої матері, в якій зазначається особа, що фактично здійснюватиме догляд за дитиною. 3. Документ, який підтверджує, що мати дитини є одинокою матір’ю (копія витягу з Реєстру про держреєстрацію народження дитини чи довідки про народження із зазначенням відомостей про батька за вказівкою матері або свідоцтва про смерть батька дитини чи рішення суду про позбавлення його батьківських прав, визнання безвісно відсутнім чи оголошення померлим) |
Баба, дід або повнолітній рідний брат чи сестра дитини, батько якої є одиноким | 1. Копія свідоцтва про народження дитини або документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини*. 2. Заява одинокого батька, в якій засвідчується невикористання ним такої відпустки*** та зазначається особа, яка фактично здійснюватиме догляд за дитиною. 3. Документ, що підтверджує статус одинокого батька (копія свідоцтва про смерть матері дитини або рішення суду про позбавлення її батьківських прав, визнання безвісно відсутньою чи оголошення померлою) |
* Таким документом у загальному випадку є медичне свідоцтво про народження дитини (форма № 103/о, затверджена наказом МОЗ від 08.08.2006 № 545). ** Вимагати копію довідки про реєстрацію місця проживання, про яку йдеться в Порядку № 693, на наш погляд, більше не потрібно. *** Тобто у баби/діда, рідної сестри/брата дитини право на таку відпустку є тільки у випадку, якщо батьку дитини відпустка при народженні не надавалася. |
Працівник має на руках документи, які підтверджують його право на відпустку. На що потрібно звернути увагу, приймаючи рішення про надання такої відпустки?
Строки надання. Відпустка при народженні дитини надається не пізніше трьох місяців з дня народження дитини. Це наразі прямо зазначено у ч. 1 ст. 773 КЗпП. Раніше про цей строк ішлося лише у ч. 1 ст. 191 Закону про відпустки. Тепер норми нормативно-правових актів синхронізували.
Нагадаємо, що строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо кінець строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця (ст. 2411 КЗпП).
Якщо працівник пропустив тримісячний строк, скористатися відпусткою при народженні дитини він уже не зможе.
Ще один важливий нюанс. У п. 4 Порядку № 693 зазначено, що відпустка при народженні дитини повинна бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження дитини. Відслідковуйте цей строк. Якщо останні дні такої відпустки припадуть на період після 104-го дня з дня народження дитини, то:
— або відпустку слід «обрізати» 104-м днем;
— або запропонувати працівнику взяти таку відпустку раніше (якщо є можливість).
Тривалість відпустки. Відпустка при народженні дитини надається тривалістю, що визначається працівником у заяві про її надання, але не більше як 14 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.
Тобто працівник сам визначає в заяві ту кількість днів відпустки, яка йому потрібна. Це може бути й 1 — 2 дні, а може й 14. Але більше 14 календарних днів не можна.
При підрахунку днів відпустки святкові та неробочі дні (коли вони повернуться) не враховуємо. В результаті на святкові та неробочі дні відпустка при народженні дитини продовжується, але вони не оплачуються.
Чи збільшується кількість днів відпустки у разі народження двійні чи трійні? Ні. У разі народження двох і більше дітей від однієї вагітності тривалість відпустки не збільшується.
Чи можна таку відпустку взяти частинами протягом тримісячного періоду? Відповідь знову — ні.
Відпустка при народженні дитини надається одноразово. Розділити її на частини не вийде
Оплата. Відпускні за період відпустки при народженні дитини слід виплатити не пізніше третього дня з дня її початку (п. 12 Порядку № 693). Вважаємо, що обчислювати триденний строк слід у календарних днях.
Чи можна замість відпустки отримати її грошову компенсацію, наприклад у процесі роботи чи при звільнені? Ні, відпустка при народженні дитини не підлягає грошовій компенсації. Тож якщо працівник, який мав право на таку відпустку, не скористався нею з якихось причин, її грошима не компенсуємо.
Водночас якщо працівник звільняється, то він може звернутися з проханням надати таку відпустку до свого нового роботодавця. Тоді додатково до зазначених у таблиці документів (див. вище) йому потрібно буде надати довідку про невикористання такої відпустки на попередньому місці роботи. Звісно, скористатися такою відпусткою він зможе, якщо з дня народження дитини не минуло три місяці.
Ще один цікавий момент. У період дії воєнного стану роботодавець має право надати працівнику відпустку при народженні дитини без збереження заробітної плати. Це передбачено новим абзацом третім ч. 1 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ. Більше про це див. у статті «Оплачувана відпустка без оплати: а так буває?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 104 (ср. ).
Крім того, працівникам, які залучені до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення), роботодавець взагалі може відмовити в наданні відпустки при народженні дитини під час воєнного стану.