15.01.2024

Ліквідація ФОП: правила звітування і сплати

Не завжди у ФОП бізнес іде в гору і розвивається. Бувають випадки, коли отримати запланований ефект від здійснення підприємницької діяльності не вдається, і тому приймається рішення ліквідувати ФОП. Тож сьогодні поговоримо про те, як ФОП, що ліквідувався, відзвітувати за період свого підприємницького життя.

ФОП-загальносистемник

Строк подання. За загальним правилом декларацію про майновий стан і доходи ФОП-загальносистемники подають один раз на рікдо 1 травня року, наступного за звітним.

Водночас якщо протягом звітного року було проведено держреєстрацію припинення підприємницької діяльності (ліквідацію ФОП), то доведеться орієнтуватися на інші строки подання цієї звітності.

Останню (ліквідаційну) декларацію про майновий стан і доходи ФОП-загальносистемники подають у строки, встановлені для місячного податкового періоду (абзац другий п. 177.11 ПКУ).

Таку податкову звітність подають протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця (п.п. 49.18.1 ПКУ)

Тобто якщо ФОП ліквідувався у грудні 2023, то ліквідаційну декларацію ФОП-загальносистемник має подати не пізніше 20.01.2024. Чекати на 1 травня 2024 для подання такої декларації не слід.

Останній звітний період. Для ФОП-загальносистемника, який ліквідується, замість стандартного річного звітного періоду встановлено укорочений.

Останнім базовим податковим (звітним) періодом при ліквідації ФОП є період з дня, наступного за днем закінчення попереднього базового податкового (звітного) періоду до останнього дня календарного місяця, в якому проведено держреєстрацію припинення підприємницької діяльності (абзац третій п. 177.11 ПКУ).

Тобто в останній (ліквідаційній) декларації ФОП-загальносистемник має відобразити отримання підприємницького доходу за період з 1 січня року до останнього дня того місяця, в якому держреєстратор вніс у Держреєстр запис про припинення підприємницької діяльності ФОП.

Наприклад, якщо ФОП знявся з держреєстрації в грудні 2023, то в останній декларації про доходи треба відобразити дохід, отриманий за календарний рік (за період з 01.01.2023 по 31.12.2023).

Водночас фактично у таку декларацію потрапить дохід тільки за період по дату припинення реєстрації ФОП. Адже до цієї декларації не мають потрапляти доходи, отримані фізособою після дати включення до ЄДР відомостей про припинення її підприємницької діяльності, бо після цієї дати отримані доходи будуть саме цивільними.

На це вказує і п.п. 2 п. 1 розд. ІІІ Інструкції № 859, де говориться, що останній базовий податковий період триває з дня, наступного за днем закінчення попереднього базового податкового (звітного) періоду, до дня держреєстрації припинення підприємницької діяльності.

Оподатковувані доходи. За загальними правилом у річній декларації про доходи ФОП-загальносистемники відображають як підприємницькі, так і громадянські доходи. Водночас це не стосується випадку ліквідації ФОП.

Адже у ліквідаційній декларації ФОП-загальносистемник має показати виключно доходи від провадження підприємницької діяльності (абзац другий п. 177.11 ПКУ). Тобто в цій декларації буде відображено тільки результати підприємницької діяльності ФОП.

«Цивільні» доходи (зарплату, гонорари, продаж нерухомості тощо) у ліквідаційній декларації ФОП-загальносистемники не наводять, оскільки звітний рік ще не закінчився. Такі доходи відображаємо в окремій декларації, яку буде подано пізніше, — до 01.05.2024.

Заповнення декларації. Для подання останньої (ліквідаційної) декларації ФОП-загальносистемник має використовувати звичайну річну форму декларації. На сьогодні вона затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу від 17.05.2022 № 143).

Така декларація буде звітна. Тому у полі 1 обираємо «Звітна». Далі потрібно в полі 2.1 цифрою від 1 до 12 вказати місяць, у якому припинено держреєстрацію ФОП. Так, якщо ліквідація відбулася у грудні, то вказуєте «12».

Крім того, у полі 8 «Категорія платника» проставляємо позначку навпроти комірки «особа, стосовно якої проведено реєстрацію припинення підприємницької або незалежної професійної діяльності…».

Разом із такою декларацією потрібно буде подати:

додаток Ф2, в якому відображають розмір підприємницького доходу, отриманого на загальній системі до ліквідації ФОП;

додаток ЄСВ1 із сумами нарахованого ЄСВ «за себе». Якщо ФОП вирішив скористатися воєнним звільненням від сплатити ЄСВ «за себе», то цей додаток краще подати із зазначеними у гр. 4, 3 та 6 нулями і зазначенням у гр. 5 ставки ЄСВ «22,00».

Звернемо увагу на заповнення розділів 8 та 9 ліквідаційного додатка.

У розділі 8 «Тип платника та період перебування (місяць)» додатка ЄСВ 1, який подається у складі ліквідаційної декларації, зазначається (БЗ 201.06):

1) тип платника. У нашому випадку мова йде про ФОП-загальносистемника, тому заповнюємо рядок «ФО — на загальній системі оподаткування»;

2) період його перебування на обліку як платника ЄСВ. Вказуєте навпроти обраного типу платника у комірці «з» — перший календарний день року (якщо платник перебував на обліку в контролюючих органах з початку звітного року — «01.01.2023») або дату взяття на облік (якщо такий платник став на облік протягом звітного року), а у комірці «по» — дату державної реєстрації припинення підприємницької діяльності або зняття з обліку в контролюючих органах.

У розділі 9 «Тип форми» потрібно вказати позначку у полі «після припинення4», адже ліквідаційну декларацію із додатком ЄСВ1 подають після того, як відбулася ліквідація ФОП і виключення його з ЄДР.

Про те, як заповнити інші реквізити цього додатка, читайте у «ЄСВ-звітність для ФОП-загальносистемників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5;

додаток МПЗ, в якому слід визначити позитивне значення різниці загального МПЗ і суми податків, зборів та орендної плати, що враховуються у виконання МПЗ. Подають його тільки ті ФОП-загальносистемники, що користувалися сільгоспугіддями. Детально про заповнення читайте «Як ФОП порахувати МПЗ за 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5.

На підставі даних, зазначених у ліквідаційній декларації, необхідно здійснити остаточний розрахунок з ПДФО та ВЗ. При цьому платити ПДФО слід за мінусом сплачених протягом року авансових платежів. Вони сплачуються за І квартал — до 20 квітня, за ІІ квартал — до 20 липня, а за ІІІ квартал — до 20 жовтня. За IV квартал авансовий платіж не обчислюють і не сплачують.

Зробити остаточний розрахунок слід протягом 10 календарних днів, наступних за граничним строком подання ліквідаційної декларації ФОП (БЗ 104.01).

ФОП-спрощенці

Строки подання. Якщо ліквідується ФОП — платник ЄП групи 3 (як зі ставкою 5 %, так і зі ставкою 3 %), то подавати ліквідаційну декларацію слід у загальні строки для звітування з ЄП. Оскільки для ФОП групи 3 звітним періодом є квартал (абз. 2 п. 294.1 ПКУ), то останню/ліквідаційну ЄП-декларацію ФОП групи 3 вони подають за квартал, в якому податківці отримали від держреєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення та анулювали його ЄП-реєстрацію.

Тобто

подати ліквідаційну декларацію ФОП — платники ЄП групи 3 мають протягом 40 календарних днів після закінчення такого кварталу

Якщо ж ліквідується ФОП — платник ЄП груп 1 та 2, то він, на відміну від платників ЄП групи 3, не повинен орієнтуватися на строки звітування, встановлені для його групи. Адже, на думку фіскалів, яку, до речі, підтримує і Мінфін (лист Мінфіну від 19.07.2021 № 11220-05/О-351/8/1547), останню (ліквідаційну декларацію ФОП груп 1 та 2 мають подавати не в річні строки (як вони звітують зазвичай), а у квартальні. При цьому ФОП звільняються від подання річної декларації.

Тобто

подати ліквідаційну декларацію ФОП груп 1 та 2 мають у ті ж строки, що й ФОП групи 3

А саме зробити це слід протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому податківці отримали від держреєстратора повідомлення про припинення та анулювали його ЄП-реєстрацію.

Отже, якщо ФОП — платник ЄП будь-якої групи ліквідується у грудні 2023, то подати ліквідаційну декларацію він має не пізніше 09.02.2024.

Останній звітний період. У разі держреєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП — платника ЄП останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому відповідним контролюючим органом отримано від держреєстратора повідомлення про проведення держреєстрації припинення (п. 294.6 ПКУ).

Якщо брати технічну складову інформування адміністратором ЄДР податківців про реєстрацію припинення ФОП, то на сьогодні це відбувається автоматично у день проведення реєстраційної дії (внесення відповідного запису в ЄДР). Тобто, за ідеєю, податківці в той день, коли ФОП подає дані для ліквідації до ЄДР, має довідатися про те, що ФОП ліквідовано.

Водночас це не говорить про те, що в цей же день відбудеться анулювання реєстрації платником ЄП. Адже на практиці бувають випадки, коли анулювання реєстрації платником ЄП може відбутися і на наступний день після внесення даних у ЄДР про припинення ФОП.

А оскільки останнім звітним періодом буде період, на який припадає дата реєстрації припинення ФОП, то у випадку припинення ФОП у останні дні місяця/кварталу радимо ФОП з’ясувати у податківців фактичну дату анулювання реєстрації платником ЄП. Адже саме спираючись на неї можна визначити, який період для ФОП є останнім.

Так, наприклад, якщо в ЄДР внесено як дату припинення ФОП — 31.12.2023, а в податковій реєстрація платником ЄП буде анульована 01.01.2024, то ліквідаційну декларацію слід подати не за період «2023 рік», а за період «І квартал 2024».

До відома! У разі припинення підприємницької діяльності подавати податківцям заяву про відмову від ЄП не потрібно (БЗ 107.01.09).

Оподатковуваний дохід. У останній декларації ФОП відображає суму отриманого доходу до дати ліквідації його як підприємця.

Звертаємо увагу! Якщо ФОП до 01.08.2023 був платником спецЄП, то суму доходу, отриманого на цій воєнній спрощеній системі оподаткування, він вказувати не повинен (п.п. 91.4.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).

Остаточний розрахунок. Правила здійснення остаточного розрахунку при ліквідації ФОП — платника ЄП залежать від його групи.

Так, якщо мова йде про ФОП — платника ЄП груп 1 та 2, то щоб визначити, коли слід сплатити востаннє ЄП, потрібно пригадати загальні правила сплати ЄП цими ФОП. Нагадаємо, що ці ФОП сплачують ЄП щомісяця у вигляді авансових внесків — не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця (п. 295.1 ПКУ).

Тобто востаннє сплатити авансовий внесок при ліквідації ФОП слід за місяць, у якому податківцями отримано від держреєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації припинення.

Тобто якщо ФОП груп 1 чи 2 ліквідується у грудні 2023, то востаннє сплатити авансовий внесок слід було не пізніше 20.12.2023

Причому фактична дата ліквідації ФОП (до цієї дати чи після неї) ролі не відіграє.

Звертаємо увагу тільки на випадок припинення ФОП в останній день місяця. Якщо станеться так, що податківці анулюють ЄП-реєстрацію у перший день наступного місяця, то вимагатимуть сплатити авансовий внесок з ЄП у повній сумі, у т. ч. за цей місяць.

Також варто пам’ятати і про те, що з 01.08.2023 право не сплачувати щомісячні авансові внески з ЄП лишилося тільки за ФОП на ЄП груп 1 та 2, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій / можливих бойових дій або на тимчасово окупованих територіях України, станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації (п. 11 підрозд. 8 розд. XX ПКУ та стаття «Сплата ЄП та ЄСВ «за себе» ФОП груп 1 та 2: як з 01.08.2023?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 61). Усі інші ФОП — платники ЄП груп 1 та 2 мають сплачувати ЄП і показувати це у декларації.

Інша справа, коли ліквідується ФОП — платник ЄП групи 3. Такий ФОП сплачує ЄП не у вигляді щомісячних авансових внесків, а виходячи із суми отриманого доходу за останній період у строки для сплати зобов’язань за квартальний період. Отже,

строк сплати ЄП за останньою ліквідаційною декларацією — 10 календарних днів, що настають за граничним строком подання такої декларації.

Заповнення декларації. При заповненні останньої/ліквідаційної декларації потрібно пам’ятати про один нюанс, а саме про те, що у цій декларації слід обов’язково проставити позначку в полі 8.1 — «платника податку, що подає декларацію за останній податковий (звітний) період, на який припадає дата державної реєстрації припинення». Наявність цієї позначки говорить фіскалам про те, що ваша декларація є останньою (ліквідаційною).

Крім того, разом із останньою декларацією ФОП має (якщо він не потрапляє в низку винятків, які звільняють від сплати ЄСВ «за себе») подати ЄСВ-додаток. Із особливостей заповнення цього додатка при ліквідації слід виділити такі:

1) у розд. 5 «Тип форми» проставляють позначку «після припинення»;

2) у розд. 6 варто зазначити дату державної реєстрації припинення;

3) у розд. 8 зазначається період перебування ФОП на ЄП у звітному році, для цього у комірці «з» зазначається— перший календарний день у місяці (наприклад, «01.01.2023»), у комірці «по» — дата ліквідації ФОП-єдиноподатника.

Що стосується заповнення рядків та графи у розд. 9, то вони обов’язково заповнюються в розрізі місяців за період, визначений у розд. 8, тобто ті періоди, протягом яких ФОП працював на ЄП, а саме:

— у графі 2 відображається самостійно визначена сума доходу, на яку нараховується ЄСВ (у розмірі не менше мінзарплати, але не більше максимальної бази, з урахуванням воєнного звільнення від сплати);

— у графі 3 «Розмір єдиного внеску» проставляється значення «22,00»;

— у графі 4 обчислюються суми нарахованого ЄСВ (графа 2 х графа 3, з урахуванням воєнного звільнення від сплати).

Якщо ФОП користувався звільненням від сплати ЄСВ усі періоди минулого року, то додаток ЄСВ краще подати і проставити у графах 2 та 4 нулі, а у графі 3 вказати розмір ставки «22,00».

Про те, як заповнити такий додаток, читайте у «ЄСВ-звітність для ФОП-єдиноподатників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5 (ср. ).

Також якщо ФОП — платник ЄП, перебуваючи на спрощеній системі, використовував сільгоспугіддя, то йому необхідно з останньою/ліквідаційною декларацією подати додаток щодо МПЗ (детальніше див. «Як ФОП порахувати МПЗ за 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5).

Ліквідація після зміни групи/системи оподаткування

ФОП, які були на спецЄП. Якщо ліквідується ФОП, який був у 2023 році на спецЄП, то все відбувається у звичайному порядку виходячи з того, на якій системі оподаткування перебуває ФОП на момент ліквідації (див. вище).

Нюанс пов’язаний тільки з визначенням оподатковуваного доходу. Так, якщо ФОП, який був на спецЄП у 2023, ліквідується у статусі:

спрощенця, то при заповненні останньої ліквідаційної декларації він не включає до неї дохід, отриманий на спецЄП;

загальносистемника, то при заповненні останньої/ліквідаційної декларації він відображатиме у декларації отриманий на спецЄП дохід. Але робити це слід тільки інформативно у ряд. 11.1.

Детально про заповнення декларації тими ФОП, які були на спецЄП у 2023, читайте у «Заповнення декларацій ФОП, які з 01.08.2023 повернулися зі спецЄП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5.

ФОП, які відмовилися від ЄП. Якщо мова йде про ліквідацію ФОП, який у 2023 році деякий час перебував на звичайному ЄП, а потім перебрався на загальну систему і тепер ліквідується, то такий ФОП має:

— подати останню ліквідаційну декларацію про майновий стан у загальні ліквідаційні строки, тобто у місячні строки, що відраховуються від місяця, в якому відбулася ліквідація ФОП (див. вище);

— подати декларацію за час перебування на звичайному ЄП. Таку декларацію подають за квартал, після закінчення якого ФОП переходить на загальну систему (відмовитися від ЄП можна тільки з початку певного кварталу). Тобто таку декларацію подають не пізніше 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.

Якщо ФОП-загальносистемник ліквідується у грудні 2023, то виходить, що на момент ліквідації він уже відзвітував за час перебування на ЄП (подав таку декларацію за ІІІ квартал 2023 — не пізніше 09.11.2023 і в ній нарахував ЄП за період перебування на спрощеній системі). Тепер йому потрібно тільки своєчасно (у місячні строки) відзвітувати за період роботи на загальній системі.

Якщо ж ФОП-загальносистемник ліквідується до того часу, поки відзвітує за період перебування на ЄП (протягом 40 днів після переходу на загальну систему), то в цьому випадку з ЄП слід звітувати все одно у стандартні (квартальні) строки.

ФОП, які обрали ЄП. Якщо ліквідується ФОП, який у 2023 змінив загальну систему оподаткування на спрощену, то останню ліквідаційну декларацію з ЄП він має подати у ліквідаційні строки — протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому податківці отримали від держреєстратора повідомлення про припинення та анулювали його ЄП-реєстрацію (див. вище).

Що стосується декларації про майновий стан, то ліквідований ФОП у будь-якому випадку повинен подати декларацію про майновий стан за рік у загальний строк — до 1 травня (п.п. 177.5.2 ПКУ). У цій декларації ФОП зазначає дохід, отриманий до переходу на ЄП. Оскільки ФОП ліквідується не на загальній системі, то до такої декларації не застосовується загальний ліквідаційний строк — протягом 20 календарних днів після місяця розреєстрації.

Висновки

  • Ліквідований ФОП — платник ЄП будь-якої групи подає ліквідаційну декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу, на який припадає дата ліквідації.
  • Ліквідований ФОП-загальносистемник подає декларацію про майновий стан у спеціальні ліквідаційні строки — протягом 20 календарних днів після закінчення місяця, в якому відбулася ліквідація.
  • Разом з ліквідаційною декларацією ФОП має подати додаток з розрахунком ЄСВ «за себе» (якщо він не звільнений від такого обов’язку) і додаток з розрахунком МПЗ (якщо використовував сільгоспугіддя).