27.06.2024

Заява ФОП про перехід на єдиний податок та вихідний день

За матеріалами БЗ 107.01.01

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41730

Висновок документа

Якщо граничний термін подання заяви про перехід із загальної системи на спрощену (не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу) припадає на вихідний день, то останнім днем подання ФОП такої заяви вважається перший робочий день, наступний за вихідним днем

Базове регулювання

Якщо діючий ФОП хоче перейти із загальної системи на спрощену (тобто на єдиний податок (ЄП)), то має подати податківцям відповідну заяву в строк не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного (найближчого) календарного кварталу (п.п. 298.1.4 ПКУ) (вам можуть бути цікавими статті «Єдиноподаткові строки: шпаргалка для груп 1 — 3» // «Податки & бухоблік», 2024, № 46, «Заповнення Заяви на обрання єдиного податку» // «Податки & бухоблік», 2023, № 101).

Якщо останній день цього строку припадає на святковий день, то нічого не змінюється. Адже у період дії воєнного стану свята існують лише на папері. А фактично вони є звичайними робочими днями (з урахуванням норми ч. 6 ст. 6 Закону № 2136*).

* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

А от як бути, якщо останній день цього строку припадає на вихідний день: на суботу чи неділю? Чи можна в такому разі подати заяву в понеділок?

Наприклад, останній день строку подання заяви про перехід із загальної системи на ЄП з початку III кварталу 2024 року був 15.06.2024 — субота? Чи можна було подати заяву в понеділок 17.06.2024?

Питання дійсно цікаве: адже ПКУ з цього приводу мовчить.

Позиція податківців

Стосовно менш поширених випадків подання ЄП-заяв податківці вже давно висловили свою позицію. Наприклад:

— щодо подання новоствореним ФОП заяви про обрання ЄП групи 3 (категорія 107.01.01 БЗ);

— щодо подання ФОП, який перевищив ЄП-ліміт, заяви про перехід у старшу групу ЄП чи на загальну систему (категорія 107.01.09 БЗ),

податківці підтверджують перенос останнього дня подання заяви, що припадає на вихідний день, на перший робочий день, наступний за вихідним днем.

Посилаються при цьому не на ПКУ, а на ч. 5 ст. 254 ЦКУ.

Здавалося б, що заважає таку ж логіку застосувати і до випадку, що нас цікавить (подання заяви про перехід із загальної системи на спрощену)? Та нічого не заважає. Але чомусь податківці довгі роки з цього приводу грались у мовчанку.

А ризикувати тут собі дорожче. Адже якщо прострочили з поданням заяви, то для наступної спроби перейти на ЄП доведеться чекати ще квартал. І спробуй довести податківцям, що тут слід спиратися на норми ЦКУ щодо обчислення строків.

Тож ми зазвичай радили перестраховуватися та подавати заяву заздалегідь (тобто не розраховувати на вихідний перенос).

Але ось нарешті

податківці таки спромоглися підтвердити, що правило вихідного переносу працює і у випадку з поданням ФОПом заяви про перехід із загальної системи на ЄП

Аргументація та сама — це випливає з ч. 5 ст. 254 ЦКУ.

Добре, що нарешті це сталося.

Втім на закінчення зазначимо, що не можна цілком виключати ситуацію, коли місцеві податківці проігнорують не лише ч. 5 ст. 254 ЦКУ, але й власні роз’яснення в БЗ. Тож краще, якщо в цьому немає необхідності, на собі послідовність податківців не випробовувати.

До того ж

роз’яснення стосуються саме ФОП. Для юросіб податківці і надалі вирішили тримати інтригу