11.03.2024

Податок на виведений капітал: чи все так добре?

ІТ-компанії, які стали резидентами Дія Сіті, можуть бути тільки платниками податку на прибуток. Водночас їм дано вправо вибору — сплачувати податок на прибуток за загальними правилами чи за особливими, тобто обрати так званий податок на виведений капітал (ПнВК). Звичайно, більшість резидентів Дія Сіті бажають обрати саме ПнВК. Але чи є ПнВК таким благом, як здається на перший погляд, з’ясуємо зараз.

Суть ПнВК

Якщо ІТ-компанія, яка стала резидентом Дія Сіті, не бажає платити податок на прибуток за загальними правилами, то вона має право стати платником податку на прибуток за особливими правилами, тобто сплачувати так званий ПнВК.

Якщо коротко описати суть оподаткування резидентів Дія Сіті, які обрали ПнВК, то зводиться воно до того, що:

1) під оподаткування потрапить не фінрезультат, як у звичайних платників податку на прибуток, а певні операції в періоді їх здійснення — зазвичай виплати;

2) сплачувати ПнВК з оподатковуваних операцій слід за ставкою 9 %.

Хоча інколи доведеться сплатити і податок на прибуток за ставкою 18 %. А саме у випадку, коли резидент Дія Сіті:

— є контролюючою особою. Платити податок на прибуток слід із скоригованого прибутку КІК (п.п. 141.91.4 ПКУ);

— здійснює контрольовані операції, які не відповідають принципу «витягнутої руки» (п.п. 141.91.3 ПКУ);

3) сплачувати податок слід буде тільки за річний податковий період (п.п. 137.10.3 ПКУ). Звітувати також доведеться тільки у річні строки;

4) сплачений податок на репатріацію з доходів, виплачених нерезидентам з конкретних операцій, буде враховуватися у сплату ПнВК за такими операціями. Але робити це слід у сумі не більше за суму нарахованого ПнВК (п.п. 137.10.1 ПКУ).