21.03.2024

Земельно-нерухомі зміни: що приніс Закон № 3603*

Чергові вдосконалення ПКУ не забарилися. Зачепили вони й такі майнові податки, як плата за землю і податок на нерухомість. Із вартих уваги змін ми нарахували всього три: по одній на кожний податок окремо і ще одну спільну новацію для обох податків. Розповімо про кожну з них по черзі.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» від 23.02.2024 № 3603-ІХ. У тій частині, що стосується теми статті, набрав чинності 16.03.2024.

Земельне звільнення, якщо знищено нерухомість

Перший розділ — для платників плати за землю (як земельного податку, так і орендної плати за землю), на земельних ділянках яких розташована знищена нерухомість. Щось схоже ми вже бачили в рішенні Харківської міської ради від 14.07.2023 № 403/23 (див. статтю «Нові пільги з плати за землю для харків’ян на 2023 рік» // «Податки & бухоблік», 2023, № 62). Однак законодавці підійшли до вирішення цього питання по-своєму.

Новим п.п. 69.141 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ передбачено, що

не нараховується та не сплачується плата за землю за земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф

Обмеження за площею. Для юридичних осіб — власників знищених об’єктів таке звільнення буде стовідсотковим, якщо загальна площа знищеного об’єкта нерухомості дорівнює або перевищує одну третину площі земельної ділянки, на якій був розташований зруйнований об’єкт нерухомого майна.