23.05.2024
zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41485
ФОП, які ліквідуються у статусі платника сільгоспЄП, останню декларацію з сільгоспЄП подають протягом поточного року, на який припадає дата державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, або не пізніше 20 лютого наступного року
Якщо у ФОП не йде бізнес, то він, щоб не плодити боргів, може ліквідуватися. Про те, в які строки ФОП — спрощенці груп 1 — 3 та ФОП-загальносистемники мають подати останню декларацію, можна прочитати у «Ліквідація ФОП: правила звітування і сплати» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5.
Сьогодні ми приділимо увагу ФОП на сільгоспЄП.
Про те, як їм коректно попрощатися з підприємництвом, розповіли фіскали у роз’ясненні, що коментується.
Чи подавати останню декларацію? ФОП — платники сільгоспЄП, на відміну від платників ЄП інших груп, звітують по-особливому. А саме вони подають на початку року декларацію з сільгоспЄП і в ній відображають нарахування сільгоспЄП на рік уперед.
Враховуючи це, у ФОП — платників сільгоспЄП виникає запитання:
чи потрібно їм узагалі подати останню (ліквідаційну) декларацію з сільгоспЄП, чи, можливо, варто просто уточнити подану декларацію з сільгоспЄП на рік уперед?
Податківці справедливо заявляють, що ФОП — платнику сільгоспЄП, який ліквідується протягом року, слід подати останню (ліквідаційну) декларацію з сільгоспЄП після проведення процедури реєстрації припинення підприємницької діяльності, навіть не зважаючи на те, що він подавав декларацію з сільгоспЄП на рік уперед.
Пояснюється це тим, що у декларації з сільгоспЄП ФОП не тільки рахує сільгоспЄП на рік уперед, а й звітує:
— з ЄСВ за себе за минулий рік (якщо вони не звільнені від сплати ЄСВ за себе);
— з МПЗ за минулий рік.
Отже, остання (ліквідаційна) декларація подається ФОП — платником сільгоспЄП тільки для того, щоб він міг відзвітувати з ЄСВ за себе та МПЗ за рік, в якому вирішив ліквідуватися.
При цьому податківці наголошують, що така ліквідаційна декларація подається ФОП — платником сільгоспЄП у статусі звітної декларації, тобто у рядку 1 загальної частини такої декларації ФОП має обов’язково зазначити одночасно дві відмітки у полях «Загальна», «Звітна».
Враховуючи це, у шапці декларації слід зазначити як звітний період — рік, у якому ФОП ліквідується. Так, якщо ФОП ліквідується у середині 2024 року, то в останній декларації звітний період буде «2024 рік». Причому податківців зовсім не бентежить той факт, що на початку року цей ФОП уже міг подати звітну декларації з сільгоспЄП (мова йде про випадок, коли ФОП анулюється після 20 лютого). Із їх роз’яснення випливає (підтверджують це і на їх гарячій лінії), що після подання останньої декларації саме ця остання декларація стане тією, яка буде відображена по особовому рахунку платника податку, тобто остання декларація замінить ту декларацію, що була подана на початку року. Чи налаштували фіскали своє програмне забезпечення під таку заміну, поки що не зрозуміло.
Строки подання. Щодо строку подання останньої декларації з сільгоспЄП, то у ПКУ він не прописаний. Податківці запропонували своє бачення цього строку. Цікаво, що на подання останньої декларації з сільгоспЄП вони виділили доволі значний проміжок часу. А саме податківці зазначили, що
останню декларацію ФОП — платники сільгоспЄП мають подати протягом поточного року, на який припадає дата державної реєстрації припинення, або не пізніше 20 лютого наступного року
Тобто з цього випливає, що коли ФОП — платник сільгоспЄП ліквідується у квітні 2024 року, то він може подати останню декларацію з сільгоспЄП до 20.02.2025.
У своєму роз’ясненні фіскали наголошують тільки на нюансах заповнення самої форми останньої декларації з сільгоспЄП і на тому, що разом із нею варто подати всі можливі додатки. Про те, як заповнити ці додатки, вони не говорять. Тому давайте далі коротко пройдемося по заповненню декларації і додатків до неї.
Заповнення декларації. Розпочнемо із заповнення форми останньої декларації. У своєму роз’ясненні податківців наголошують, що в останній декларації з сільгоспЄП ФОП у розділі «Розрахункова частина декларації для фізичних осіб — підприємців» відображає таку інформацію:
1) рядки 12 — 14, 16.1 — 16.6 не заповнюються. Тобто податківці вважають, що в останній декларації з сільгоспЄП не потрібно проводити:
— нарахування сільгоспЄП у розрізі земділянок, якими ФОП володів чи користувався у році ліквідації. Про це свідчить вимога про незаповнення ряд. 12 — 14;
— уточнення раніше задекларованих зобов’язань. На це вказує незаповнення ряд. 16.1 — 16.6;
2) у ряд. 15 зазначається загальна сума податкового зобов’язання із сільгоспЄП, самостійно нарахована за податковий (звітний) період. Щоб заповнити цей рядок, ФОП має підсумувати дані, що будуть відображені у ряд. 15.1 та 15.2;
3) у ряд. 15.1 варто вказати зобов’язання із сільгоспЄП, самостійно нараховані за підсумками податкового (звітного) року, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності. Тобто фіскали вважають, що у цьому рядку слід відобразити нарахування сільгоспЄП з початку року по дату припинення реєстрації ФОП, а коли всі землі ФОП були орендовані, то по дату розірвання договорів оренди.
Через такі вимоги виникає закономірне запитання:
чи потрібно уточнювати раніше подану декларацію із сільгоспЄП на рік уперед?
У роз’ясненні, що коментується, фіскали відповіді не дають. Хоча на їх консультаційній лінії запевняють, що робити таке уточнення не потрібно. Тобто щоб задекларувати нарахований сільгоспЄП за рік, у якому відбулася ліквідація ФОП, достатньо просто самостійно розрахувати на чернетці суму податку з початку року і по дату ліквідації та примусово вказати у цьому рядку потрібну сум податку.
У зв’язку з цим наступне питання: а куди подіти МПЗ за минулий рік, яке було нараховано у вже поданій декларації поточного року? Може, його, як частину сільгоспЄП, теж потрібно засунути в цей рядок 15.1? Але, на жаль, про це МПЗ від податківців ані слова;
4) у ряд. 15.2 відображаєте позитивне значення МПЗ. Щоб заповнити цей рядок, слід взяти дані із ряд. 4 гр. 3 розд. ІІ додатка 3. Як ми зрозуміли, в цьому рядку слід показувати нараховане МПЗ з додатка 3, що буде поданий із останньою декларацією (за рік, у якому відбулася ліквідація ФОП);
5) у ряд. 17 вказуєте суму ЄСВ, яка підлягає сплаті на небюджетні рахунки, за даними податкового (звітного) року. Для заповнення цього рядка берете дані з рядка «Усього» гр. 4 розд. 9 додатка 2, що буде поданий з останньою декларацією з сільгоспЄП.
Додаток 1. Податківці роз’яснюють, що при поданні останньої декларації з сільгоспЄП треба обов’язково подати додаток 1.
Водночас вони не уточнюють, які саме дані слід у ньому відображати. На наш погляд, додаток, поданий з останньою декларацією з сільгоспЄП, буде порожнім, адже:
— сільгоспЄП у останній декларації ФОП не рахує. Про це свідчить той факт, що, на думку фіскалів (див. вище), в останній декларації не заповнюються ряд. 12 — 14;
— остання декларація подається ФОП з метою задекларувати ЄСВ за себе і МПЗ за рік, в якому відбулося припинення ФОП.
Враховуючи це, виникає запитання:
чи потрібно дотримуватися позиції фіскалів і з останньою декларацією подавати такий додаток?
На наш погляд, краще це зробити. Адже додаток 1 є невід’ємною складовою декларації з сільгоспЄП. А тому без такого додатка є ризик, що фіскали можуть не визнати таку декларацію податковою звітністю. Тому від гріха подалі, подайте разом з останньою декларацією з сільгоспЄП пустий додаток 1.
Додаток 2_ЄСВ за себе. У додатку 2 ФОП розрахує ЄСВ за себе за період з початку року по дату ліквідації ФОП. Звичайно, це слід робити тільки тоді, коли ФОП не користується звільненням від сплати ЄСВ, у тому числі й воєнним (про випадки звільнення читайте у «ЄСВ-звітність для ФОП-пільговиків» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5).
Звертаємо увагу! Якщо ФОП не звільнений від сплатити ЄСВ за себе, то відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 останнім періодом, за який необхідно сплатити ЄСВ, буде період із дня закінчення попереднього звітного періоду до місяця, в якому здійснено держреєстрацію припинення підприємницької діяльності (включно). Таким чином,
у додатку 2 слід відобразити суму ЄСВ за себе, нараховану та сплачену за період перебування на сільгоспЄП з початку року по місяць розреєстрації ФОП включно
Пам’ятайте, сплата ЄСВ за себе пропорційно дням перебування у статусі ФОП протягом місяця чинним законодавством не передбачена. Тому за місяць, у якому відбулася держреєстрація припинення підприємницької діяльності, сплатити ЄСВ слід у повному обсязі, навіть якщо відповідний запис до ЄДР внесено першого числа такого місяця. Звичайно, якщо ФОП не звільнений від сплати ЄСВ за себе.
Як і ліквідаційна декларація з сільгоспЄП, додаток 2 до неї матиме тип «Звітна». Особливість заповнення цього додатка полягає у тому, що:
— у полі 4 «Податковий (звітний) період» додатка 2 позначку «Х» ставимо навпроти того самого періоду, який зазначено у «шапці» самої декларації;
— у полі 5 «Тип форми» ставимо позначку в комірці «після припинення». У свою чергу, у полі 6 наводимо дату держреєстрації припинення підприємницької діяльності;
— у полі 8 проставляємо період перебування ФОП на сільгоспЄП у звітному ріці. У загальному випадку це буде період з 01.01.2024 (за умови, що ФОП не став спрощенцем пізніше цієї дати) по дату державної реєстрації припинення підприємницької діяльності.
Інші поля ліквідаційного додатка 2 заповнюються без якихось особливостей. Загальні правила заповнення цього додатка шукайте у «ЄСВ-звітність для ФОП-єдиноподатників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5 (ср. ).
Додаток 3_МПЗ за рік ліквідації. У додатку 3 ФОП розраховує МПЗ за рік, у якому він здійснив реєстрацію припинення. Заповнюючи цей додаток, слід пам’ятати, що у ньому ФОП має рахувати МПЗ за період з початку року ліквідації і по початок того місяця, в якому він:
— ліквідувався (здійснено держреєстрацію припинення ФОП) щодо своїх власних земель;
— були розірвані договори оренди землі з орендодавцями — щодо орендованих земель.
Правила заповнення ліквідаційного додатка 3 такі ж, як і при звітуванні за минулий рік при поданні декларації на рік уперед. Детально з цими правилами можна ознайомитися у «Як ФОП порахувати МПЗ за 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5.