Теми статей
Обрати теми

ЄСВ-звітність для ФОП-пільговиків

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
Серед підприємців є щасливчики, які не зобов’язані сплачувати ЄСВ за себе. Хто до них належить? Чи повинні такі ФОП подавати звітність з підприємницького ЄСВ за 2023 рік? Відповіді на ці запитання ви дізнаєтесь із нашої статті.

Пенсіонери та особи з інвалідністю

Пільговики. Звільнено від сплати ЄСВ за себе підприємців, які отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі — Закон № 1058), та отримують відповідно до закону пенсію чи соціальну допомогу. Це передбачено ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).

Майте на увазі! Перелічені особи мають отримувати саме українську пенсію. Якщо пенсія виплачується відповідно до законодавства іншої країни, то сплачувати ЄСВ за себе необхідно. Про це нагадують податківці у консультації з підкатегорії 201.04.02 БЗ.

Ще один нюанс пов’язаний із ФОП, які отримують пенсію у зв’язку із втратою годувальника. Якщо підприємець ще не досяг віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058 і отримує таку пенсію, то він сплачує ЄСВ за себе на загальних підставах. А от якщо ФОП уже має право на пенсію за віком, але обрав пенсію у зв’язку із втратою годувальника, то пільга на нього поширюється (див. постанову ВС від 10.04.2019 у справі № 814/779/17).

Звільнення від сплати ЄСВ діє з наступного місяця після отримання підприємцем відповідного статусу (див. БЗ 201.04)

А от у разі втрати права на звільнення від ЄСВ (наприклад, ФОП втрачено статус особи з інвалідністю) сплачувати ЄСВ слід з місяця втрати такого статусу (див. БЗ 201.04.02).

Зауважте: підприємці, які є пенсіонерами чи особами з інвалідністю та звільнені від сплати ЄСВ на підставі ч. 4 ст. 4 Закону № 2464, можуть бути платниками ЄСВ за умови їх добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Тепер про ЄСВ-звітність для згаданих пільговиків.

Єдиноподатники. Пенсіонерам та особам з інвалідністю, які є спрощенцями груп 1 — 3, подавати додаток 1 до декларації єдиноподатника не потрібно, якщо звільнення, передбачене ч. 4 ст. 4 Закону № 2464, діяло для них протягом усього звітного року і вони не виявили бажання стати платниками ЄСВ на умовах добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Про це йдеться у примітці 10 до єдиноподаткової декларації (див. також БЗ 107.01.07).

Загальносистемники. У декларації загальносистемників немає примітки про те, що додаток ЄСВ1 може не подаватися ЄСВ-пільговиками. Однак податківці (див. БЗ 201.06) дозволяють не подавати цей додаток підприємцям на загальній системі, які були пенсіонерами або особами з інвалідністю та отримували пенсію/соцдопомогу протягом 12 місяців звітного року. Звичайно, якщо вони не вирішили сплачувати ЄСВ за себе на добровільних засадах.

Пільга не весь рік. А якщо ФОП (незалежно від системи оподаткування) вийшов на пенсію не з початку року, набув статусу особи з інвалідністю або втратив цей статус протягом звітного року? У таких ситуаціях у підприємця будуть місяці, за які він мав сплачувати ЄСВ (якщо, звісно, не було інших підстав не нараховувати ЄСВ за себе весь рік). За ці місяці треба відзвітувати.

Отже, ФОП слід подати ЄСВ-додаток до своєї податкової декларації. При цьому зобов’язання з ЄСВ у такому додатку потрібно відображати лише в тих місяцях, в яких у підприємця не було пільги з єдиного внеску.

Зверніть увагу! Якщо підприємець протягом року подавав податкову декларацію з ЄСВ-додатком у зв’язку з призначенням пенсії, матеріального забезпечення чи страхових виплат (тип декларації «Звітна» + «Довідкова»), це не звільняє його від подання ЄСВ-звітності по закінченні року.

Працівники та гіг-спеціалісти

Пільговики. Частина 6 ст. 4 Закону № 2464 передбачає пільгу для ФОП, які одночасно з веденням підприємницької діяльності працюють на підставі трудового договору в іншого роботодавця за основним місцем роботи або уклали гіг-контракт із резидентом Дія Сіті.

Такі підприємці звільняються від сплати ЄСВ за себе за місяці звітного періоду, за які основний роботодавець (резидент Дія Сіті) сплатив за них ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску (у 2023 році — 1474 грн)

Причому положення ч. 6 ст. 4 Закону № 2464 сформульовано так, що за такі місяці підприємець не може сплачувати ЄСВ за себе, навіть якщо він цього бажає. Підтверджують це податківці у БЗ 201.04.

Як зазначено в іншій консультації з категорії 201.04 БЗ, підприємцю не потрібно повідомляти контролюючі органи про факт сплати за нього ЄСВ основним роботодавцем або резидентом Дія Сіті у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Якщо ж основний роботодавець (або резидент Дія Сіті) не сплатив ЄСВ за працівника-ФОП (або гіг-спеціаліста), наприклад, у зв’язку з відсутністю бази нарахування цього внеску (припустимо, весь місяць була відпустка за власний рахунок), то за такий місяць ФОП має сплатити ЄСВ за себе сам.

Дещо інша ситуація, коли роботодавець за основним місцем роботи (резидент Дія Сіті) сплатив ЄСВ, але менше мінімального страхового внеску. Відповідно до пп. 1 та 2 п. 2 розд. ІІІ Інструкції № 449* за такі місяці підприємець, який має основне місце роботи (є гіг-спеціалістом), може самостійно визначити базу нарахування ЄСВ, але не більше її максимальної величини, та сплатити внесок. При цьому сума ЄСВ не повинна бути менше мінімального страхового внеску.

* Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449.

Водночас податківці в одній зі своїх консультацій (див. БЗ 107.01.07) вимагають від підприємців-єдиноподатників обов’язкової сплати ЄСВ за місяць, за який роботодавець сплатив його менше мінімального страхового внеску. Хоча із норм законодавства це не випливає. Та й у консультаціях профільного ЄСВ-розділу (див., наприклад, БЗ 201.04) податківці говорять про добровільну сплату підприємцем ЄСВ у цьому випадку.

Зверніть увагу! Якщо ви сплачуєте в таких місяцях ЄСВ за себе, то робити це слід у сумі не нижче мінімального страхового внеску (а не доплачувати різницю).

Також майте на увазі:

у разі сплати ЄСВ за підприємця його роботодавцем за сумісництвом (а не за основним місцем роботи) звільнення, встановлене ч. 6 ст. 4 Закону № 2464, не працює

А що зі звітністю підприємця, який має основного роботодавця чи виконує роботи (надає послуги) на підставі гіг-контракту з резидентом Дія Сіті?

Єдиноподатники. Якщо за всі місяці звітного року роботодавець за основним місцем роботи або резидент Дія Сіті сплачував за ФОП-працівника (або гіг-спеціаліста) ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску, то підприємець не подає додаток 1 до декларації єдиноподатника. Це прямо випливає із примітки 10 до декларації.

В якихось місяцях звітного року ви нараховували ЄСВ за себе у зв’язку з тим, що роботодавець (резидент Дія Сіті) не сплатив мінімальний страховий внесок? Тоді ЄСВ-додаток до декларації слід подати. При цьому згідно з роз’ясненням податківців (див. БЗ 107.01.07) у графі 2 табличної частини додатка 1 до єдиноподаткової декларації за місяці, за які роботодавець (резидент Дія Сіті) сплатив мінімальний страховий внесок, слід проставити нулі.

Загальносистемники. Як ми зазначили раніше, у декларації про майновий стан і доходи немає примітки про те, що за наявності пільги додаток ЄСВ1 може не подаватися. На жаль, немає і роз’яснень податківців, які дозволяють так чинити ФОП-загальносистемникам, за яких роботодавець за основним місцем роботи (або резидент Дія Сіті) цілий рік сплачував ЄСВ не менше мінімального страхового внеску. Тому безпечніше подати додаток ЄСВ1 із нульовими зобов’язаннями.

Якщо ж в окремі місяці звітного року підприємець сплачував ЄСВ за себе, оскільки роботодавець (резидент Дія Сіті) не перерахував за нього цей внесок або перерахував у розмірі меншому за мінімальний страховий внесок, то подати ЄСВ-додаток потрібно в обов’язковому порядку.

За роз’ясненням податківців (див. БЗ 201.06.02), таблична частина додатка ЄСВ1 у цьому випадку має бути заповнена таким чином.

У графі 3 зазначають фактичну суму чистого доходу (прибутку) за відповідний місяць. У разі відсутності прибутку проставляють нулі.

У графі 4 проставляють нулі у місяцях, за які основним роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено ЄСВ не менше мінімального страхового внеску. Якщо основним роботодавцем (резидентом Дія Сіті) ЄСВ не сплачувався, то за ті місяці, в яких підприємцем було отримано чистий дохід*, наводять самостійно визначену базу нарахування цього внеску. Така база має бути не нижче мінімальної зарплати (у 2023 році — 6700 грн) і не вище максимальної величини бази нарахування ЄСВ (у 2023 році — 100500 грн).

* Про безприбуткові місяці загальносистемника див. нижче.

Так само роблять ФОП-загальносистемники, які сплачували ЄСВ за місяці, за які роботодавець за основним місцем роботи (резидент Дія Сіті) перерахував за них ЄСВ менше мінімального страхового внеску.

У графі 5 відображають ставку ЄСВ (22,00).

У графі 6 показують суму нарахованого внеску, розраховану як добуток суми, зазначеної у графі 4, та ставки ЄСВ.

ФОП-загальносистемники без доходів

Підприємець-загальносистемник, який не мав чистого доходу в якомусь місяці звітного року, має право не платити ЄСВ за такий місяць (п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464). Однак за бажанням ФОП може самостійно визначити базу нарахування ЄСВ. Вона має бути не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ (у 2023 році — 100500 грн). При цьому сума ЄСВ має бути не менше мінімального страхового внеску (у 2023 році — 1474 грн). Детальніше див. у статті «ЄСВ-звітність для ФОП-загальносистемників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 5.

А що зі звітністю у безприбуткових загальносистемників? Згідно з роз’ясненням податківців, наведеним у БЗ 201.06,

за відсутності доходів від підприємницької діяльності у всіх місяцях звітного року додаток ЄСВ1 не подається

Звісно, це правило діє лише у тому випадку, коли за безприбуткові місяці ЄСВ підприємцем не сплачувався добровільно.

Якщо хоча б в одному з місяців звітного року був чистий дохід, додаток ЄСВ1 подається в загальному порядку (якщо не було інших підстав для ЄСВ-пільги).

Воєнні пільги

Пільговики. Звільнення підприємців від сплати ЄСВ за себе у зв’язку зі збройною агресією РФ проти України встановлено відразу кількома положеннями розд. VIII Закону № 2464. Почнемо з норми, що поширюється на всіх ФОП.

Так, тимчасово з 1 березня 2022 року до припинення воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після його припинення всі ФОП (незалежно від їх системи оподаткування) мають право не нараховувати та не сплачувати ЄСВ за себе (п. 919 розд. VIII Закону № 2464). Тобто протягом цього періоду підприємець сам ухвалює рішення, сплачувати ЄСВ за себе чи ні, у кожному конкретному місяці.

Застосовуючи зазначену норму, пам’ятайте, що:

— це саме звільнення, а не відстрочка зі сплати ЄСВ за себе;

— внесок можна не сплачувати, навіть якщо ведеться діяльність і є доходи;

— не має значення, де розташована податкова адреса ФОП та місце здійснення його діяльності;

— місяці, за які ЄСВ не буде сплачено, не зараховуються до страхового стажу ні для пенсії, ні для непрацездатних виплат;

— якщо ФОП сплачує ЄСВ за себе, робити це слід за загальними правилами, тобто з дотриманням установлених строків і вимог до розміру платежу.

Окрім загального воєнного звільнення, є й спеціальні.

Зокрема, згідно з абзацом першим п. 92 розд. VIII Закону № 2464 звільняються від сплати ЄСВ за себе підприємці без найманих працівників, які призвані під час особливого періоду на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк військової служби. Але зауважте: під це звільнення не підпадають ФОП, прийняті на військову службу за контрактом (див. БЗ 201.04.02) та призвані на строкову військову службу (див. БЗ 201.04.02).

Також звільняються від сплати ЄСВ призвані під час особливого періоду на військову службу за призовом підприємці з числа резервістів на весь період їх військової служби, якщо вони не є роботодавцями (п. 918 розд. VIII Закону № 2464).

У цих двох випадках підставою для звільнення від сплати ЄСВ є заява ФОП та копія військово-облікового документа з відповідними даними, що подаються податківцям протягом 10 днів після звільнення з військової служби (демобілізації). Якщо підприємець перебував на лікуванні/реабілітації у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації/служби, то документи до ДПС подають протягом 10 днів після закінчення такого лікування/реабілітації.

Ще одне воєнне звільнення передбачено п. 98 розд. VIII Закону № 2464. Так, звільняються від сплати ЄСВ підприємці, які не мають найманих працівників, за весь період позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та протягом 6 місяців після їх звільнення. При цьому протягом 90 днів після звільнення та/або закінчення лікування/реабілітації сам ФОП або член його сім’ї має подати податківцям відповідну заяву.

Далі поговоримо про звітність перелічених пільговиків.

ЄСВ-звітність. Почнемо із воєнних пільг, установлених пп. 92, 98 та 918 розд. VIII Закону № 2464. На підставі цих норм підприємці звільняються від усіх обов’язків, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, у тому числі від подання ЄСВ-звітності. Отже, такі ФОП (незалежно від системи оподаткування) додатки з ЄСВ не подають.

Інакше прописано пільгу у п. 919 розд. VIII Закону № 2464, що дозволяє у період воєнного стану та протягом 12 місяців після його закінчення не сплачувати ЄСВ усім підприємцям. Відповідно до цієї норми

розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому єдиний внесок не обчислювався та не сплачувався

Тобто у відповідному ЄСВ-додатку за місяці звітного року, в яких підприємець скористався згаданою воєнною пільгою, слід показати нульові зобов’язання з ЄСВ.

А якщо на підставі п. 919 розд. VIII Закону № 2464 ЄСВ не сплачувався протягом усього 2023 року? Підприємцям, які до 01.08.2023 перебували на спецЄП, податківці дозволяли не подавати ЄСВ-додаток до останньої декларації зі спецЄП, якщо протягом усіх місяців 2023 року вони не сплачували єдиний внесок (див. БЗ 107.01.07). Вважаємо, такий самий підхід у контролерів має бути щодо подання ЄСВ-додатка до річної декларації будь-якими підприємцями незалежно від системи оподаткування. Але було б непогано, щоб фіскали підкріпили його своїми роз’ясненнями. А до їх появи ЄСВ-додаток з нульовими зобов’язаннями безпечніше подати.

Помилково задекларували/заплатили ЄСВ

ФОП мав право на пільгу, але помилково сплатив ЄСВ та/або задекларував суми внеску в ЄСВ-додатку? Як бути у такому разі, читайте далі.

Помилково заплатили. У цій ситуації ФОП може повернути собі переплату з ЄСВ.

Що для цього потрібно?

Насамперед при поданні звітності за рік задекларувати нульові значення з єдиного внеску в ЄСВ-додатку за ті місяці, у яких ФОП мав пільгу. Якщо пільга діяла весь рік, то у випадках, установлених законодавством, додаток ЄСВ не подають (див. вище). У такій ситуації матиме місце переплата.

Надміру сплачені кошти можуть бути зараховані в рахунок майбутніх платежів з ЄСВ або повернені на підставі заяви ФОП. При цьому керуються Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженим наказом Мінфіну від 23.07.2021 № 417. Більше про повернення зайво перерахованого ЄСВ ви можете дізнатися зі статті «ФОП сплатив ЄП, ЄСВ заздалегідь або помилково: чи можна їх повернути?» // «Податки & бухоблік», 2022, № 51.

Помилково відзвітували. Тепер про випадок, коли ФОП-пільговик помилково подав ЄСВ-додаток та задекларував у ньому зобов’язання з єдиного внеску.

Насамперед зауважте, що з 01.08.2023* податківці можуть застосувати штрафні санкції до ФОП, який хоч і мав право на пільгу, але подав звітність, що містить інформацію про суми нарахованого єдиного внеску, і при цьому не сплатив самостійно визначених зобов’язань. Про це, зокрема, йдеться у роз’ясненні ГУ ДПС у Хмельницькій обл. від 04.08.2023.

* Дата набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 № 3219-ІХ.

Нагадаємо:

за несплату або несвоєчасну сплату ЄСВ-зобов’язання передбачено штраф у розмірі 20 % своєчасно не перерахованих сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464)

Крім того, на суму недоїмки нараховується пеня у розмірі 0,1 % від суми недоплати за кожен день прострочення платежу.

Щоб уникнути цих санкцій, ФОП бажано якнайшвидше (до закінчення граничних строків подання декларації) виправитися. Однак одразу скажемо, що зі сторнуванням ЄСВ-зобов’язань можуть виникнути проблеми. Тут усе залежить від того, на яку пільгу претендує підприємець.

Найпростіший варіант: ФОП має основне місце роботи або є гіг-спеціалістом і за нього роботодавець або резидент Дія Сіті сплачував ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Як зазначалося вище, у такі місяці підприємець взагалі не може сплачувати ЄСВ за себе. Тому в цій ситуації проблем з поданням уточнюючого ЄСВ-додатка для сторнування помилково нарахованих сум ЄСВ бути не повинно.

Інша ситуація з пенсіонерами та особами з інвалідністю. Вони можуть бути платниками ЄСВ за умови їх добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Подання такими підприємцями звітності із зобов’язаннями з ЄСВ податківці сприймають як рішення добровільно сплачувати цей внесок. Більше того, до 01.01.2022 у своїх роз’ясненнях (див. БЗ 201.09) фіскали забороняли вносити зміни до поданої звітності, стверджуючи, що самостійно задекларована сума має бути сплачена на загальних підставах та скасуванню не підлягає.

У роз’ясненні, що діє на сьогодні (див. БЗ 201.09), податківці вже не такі категоричні в питанні коригування помилково відображених зобов’язань з ЄСВ підприємцем, який є пенсіонером або особою з інвалідністю. Наразі вони рекомендують отримувати індивідуальні консультації з цього питання.

Вважаємо, така сама ситуація виникне у безприбуткових ФОП-загальносистемників та підприємців, які бажають скористатися воєнною пільгою, передбаченою п. 919 розд. VIII Закону № 2464.

У той же час, незважаючи на заборону податківців, на практиці і до 01.01.2022 ФОП вдавалося частково коригувати помилково відображені ЄСВ-зобов’язання. Для цього до закінчення граничних строків подання декларації подавали виправлений ЄСВ-додаток у складі звітності з типом «Звітна нова». У такому додатку зазначали базу нарахування ЄСВ та суму внеску лише за один місяць звітного періоду. У решті місяців у відповідних графах проставляли нулі. А ось повністю нульові звіти у минулі роки подати не вдавалося, оскільки їх блокував Пенсійний фонд.

При внесенні коригування до звітності після закінчення строку її подання врахуйте: за виправлення помилок в ЄСВ-додатку, що впливає на суму ЄСВ (у тому числі у бік зменшення), податківці загрожують адмінштрафом за ст. 1651 КУпАП у розмірі від 510 до 680 грн (див. БЗ 201.09). Тому не забувайте про пільги, на які ви маєте право, і одразу складайте звітність з ЄСВ з урахуванням таких пільг.

Висновки

  • Якщо підприємець, який є пенсіонером чи особою з інвалідністю, мав право на пільгу на підставі ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 протягом усього року і не сплачував ЄСВ на добровільних засадах, він ЄСВ-звітність не подає.
  • З 1 березня 2022 року і до закінчення 12 місяців після припинення воєнного стану всі ФОП (незалежно від системи оподаткування) мають право не нараховувати та не сплачувати ЄСВ за себе.
  • За відсутності підприємницьких доходів протягом усього року ФОП-загальносистемники додаток ЄСВ1 не подають, якщо за прибуткові місяці ЄСВ не сплачувався добровільно.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі