Теми статей
Обрати теми

ЄСВ-звітність для ФОП-пільговиків

Вороная Наталія, експерт з кадрових і податкових питань
Серед підприємців є щасливчики, які не зобов’язані сплачувати ЄСВ за себе. Хто до них належить? Чи повинні такі ФОП подавати звітність з підприємницького ЄСВ за 2023 рік? Відповіді на ці запитання ви дізнаєтесь із нашої статті.

Пенсіонери та особи з інвалідністю

Пільговики. Звільнено від сплати ЄСВ за себе підприємців, які отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі — Закон № 1058), та отримують відповідно до закону пенсію чи соціальну допомогу. Це передбачено ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).

Майте на увазі! Перелічені особи мають отримувати саме українську пенсію. Якщо пенсія виплачується відповідно до законодавства іншої країни, то сплачувати ЄСВ за себе необхідно. Про це нагадують податківці у консультації з підкатегорії 201.04.02 БЗ.

Ще один нюанс пов’язаний із ФОП, які отримують пенсію у зв’язку із втратою годувальника. Якщо підприємець ще не досяг віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058 і отримує таку пенсію, то він сплачує ЄСВ за себе на загальних підставах. А от якщо ФОП уже має право на пенсію за віком, але обрав пенсію у зв’язку із втратою годувальника, то пільга на нього поширюється (див. постанову ВС від 10.04.2019 у справі № 814/779/17).

Звільнення від сплати ЄСВ діє з наступного місяця після отримання підприємцем відповідного статусу (див. БЗ 201.04)

А от у разі втрати права на звільнення від ЄСВ (наприклад, ФОП втрачено статус особи з інвалідністю) сплачувати ЄСВ слід з місяця втрати такого статусу (див. БЗ 201.04.02).

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі