04.11.2024

Що буде у листопаді 2024 року

Підвищення податків. Ще на початку жовтня ВРУ у другому читанні прийняла скандальний законопроєкт № 11416-д, яким плануються фіскальні зміни до ПКУ, зокрема щодо сплати військового збору (див. «Законопроєкт про збільшення податків: тримаємо руку на пульсі» // «Податки & бухоблік», 2024, № 78). Але наразі він не підписаний Президентом. Велика ймовірність, що він почне діяти саме у листопаді. Тому слідкуйте за нашими публікаціями.

Оновлена форма декларації з ПДВ. Ще 1 жовтня 2024 набрав чинності наказ Мінфіну від 09.08.2024 № 400, яким у тому числі оновлено форму ПДВ-звітності, а також внесено зміни в порядки її заповнення.

Вперше використовувати оновлену форму декларації з ПДВ платники повинні при звітуванні за жовтень 2024. Тобто перша гранична дата подання оновленої декларації — не пізніше 20.11.2024.Також починаючи з листопада 2024 при ПДВ-уточненні доведеться використовувати уже нову форму уточнюючого розрахунку.

Нова форма декларації з ПДВ відрізняється від попередниці тим, що:

— у самій декларації з’являється місце у ряд. 15, в якому буде відображено коригування податкового кредиту у випадку нескладання продавцем РК на зменшення;

— відбулося об’єднання в один додаток 2 інформації зі старих додатків Д2 та Д3, і тому зміниться нумерація інших додатків;

— в оновленому додатку Д2 доведеться наводити детальну інформацію (у розрізі контрагентів) про сформоване від’ємне значення з ПДВ у ряд. 19, тощо.

Детально про ці нововведення читайте у «Податкова накладна та декларація з ПДВ: оновлено форми» // «Податки & бухоблік», 2024, № 74 та тематичному номері про заповнення оновленої форми ПН у «Податки & бухоблік», 2024, № 89.

Медогляди. Роботодавці мають до кінця листопада (а саме до 1 грудня) подати до управління Держпраці заявку щодо визначення категорій працівників, які підлягають медичному огляду в наступному році.

Блокування ПН. 21 листопада 2024 набирає чинності постанова Кабміну від 18.10.2024 № 1187, якою вносяться зміни до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затвердженого постановою Кабміну від 11.12.2019 № 1165.

Ці зміни стосуються правил блокування ПН/РК, які складені на операцію, до якої застосовується режим експортного забезпечення (РЕЗ). А саме з 21.11.2024 у Порядку № 1165 з’явиться новий п. 31, в якому будуть міститися вимоги щодо безумовної реєстрації ПН/РК, складені під РЕЗ.

Детально про ці вимоги безумовної реєстрації ПН/РК читайте у одному з найближчих номерів.

Пам’ятати потрібно тільки про одне: всі ці нововведення в частині блокування ПН/РК щодо операцій, на які поширюється дія РЕЗ, застосовуються тільки протягом дії такого режиму.

Режим експортного забезпечення. Ще в липні в ПКУ з’явився п.п. 97 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, який визначає особливості оподаткування ПДВ експорту товарів, до яких під час дії воєнного стану застосовується РЕЗ. Детально про нього читайте у «Експортне забезпечення та ПДВ: коментар від ДПСУ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 56 (ср. ).

Щоб почав діяти РЕЗ, Кабмін не тільки має видати рішення про введення цього режиму, а й повинен підготувати всю необхідну нормативку. І от Кабмін продовжує цю підготовку. Тому з 1 листопада 2024 набирає чинності постанова Кабміну від 25.10.2024 № 1216, якою затверджено Порядок розрахунку частки неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів та визначення переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Спираючись на цей Порядок, податківці визначатимуть частку неповернення валютної виручки в Україну, отриманої від експорту таких товарів. Якщо вона менша 20 %, то експортер має при складанні забезпечувальної ПН використовувати ставку 0 %, якщо більше 20 %, то звичайну ставку ПДВ (14 %, 20 %).

Щоб платник довідався, яку він має використовувати ставку ПДВ, податківці будуть щомісяця формувати Перелік тих експортерів, у яких частка неповернення менше 20 %. Такий перелік буде розміщено в інформаційно-комунікаційних системах ДПС.

Ті експортери, які не відшукають на 1-ше число певного місяця себе у цьому переліку, як мінімум, протягом такого місяця будуть нараховувати у забезпечувальній ПН ПДВ за звичайною ставкою.

Звертаємо увагу! З’явилася інформація, що Кабмін на засіданні 29.10.2024 таки прийняв рішення запровадити РЕЗ. До появи самого рішення Кабміну сказати конкретну дату, з якої він почне діяти, складно. Але є велика ймовірність, що відбудеться це у листопаді. Тому слідкуйте за нашими публікаціями.

Бронювання. Ще на початку жовтня Кабмін доручив ТЦК спільно з держадміністраціями провести аудит рішень про надання підприємствам статусу «критично важливих». Цей аудит буде проводитися до 15 листопада щодо підприємств, яким статус критично важливих надано комісіями, утвореними облдержадміністраціями та військовими адміністраціями. І, як планується, у разі виявлення неправомірного надання статусу критично важливих буде не тільки знято такий статус з підприємства, а й анульовано військовозобов’язаним відстрочки від призову у разі виявлення фактів «необґрунтованого бронювання».

Крім того, до 15 листопада призупинено сам механізм бронювання, в основі якого лежать рішення про призначення критичності комісій, утворених облдержадміністраціями та військовими адміністраціями.

Теплиці і парники. 1 листопада набирає чинності наказ Мінінфраструктури від 01.07.2024 № 589, відповідно до якого вводяться в дію Державні будівельні норми «Будівлі та споруди. Теплиці і парники» ДБН В.2.2-2:2024. Вони прийшли на зміну ДБН В.2.2-2-95, який з цієї дати припиняє застосовуватися.

Отже, з 1 листопада проєктування нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту тепличних комбінатів (комплексів), теплиць і парників для вирощування різних видів рослин відбуватиметься на основі нового ДБН В.2.2-2:2024. Застосовувати цей ДБН не потрібно тільки при проєктуванні нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту оранжерей, теплиць і парників, які входять до складу науково-дослідних закладів та культурно-просвітницьких центрів державного та місцевого значення.

Маркування насіння. 9 листопада 2024 року набирає чинності наказ Мінагрополітики від 02.04.2024 № 1050, яким затверджуються:

Вимоги до маркування та пакування насіння;

Вимоги до маркування та пакування садивного матеріалу.

Ці вищезатверджені Вимоги прийшли на зміну Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки, затвердженого наказом Мінагрополітики від 10.07.2017 № 348. Використовувати ці Вимоги мають суб’єкти насінництва та розсадництва, ФОП та юрособи, що здійснюють виробництво, доробку, зберігання та реалізацію насіння відповідно до вимог Закону України «Про насіння і садивний матеріал» від 26.12.2002 № 411-IV.

Причому бланки етикеток, на яких уже був нанесений номер до 9 листопада, можна використовувати суб’єктами насінництва та розсадництва протягом 2 місяців при пакуванні та маркуванні насіння і садивного матеріалу. А саме насіння і садивний матеріал, запаковані у старі етикетки та введені в обіг не пізніше 9 січня 2025 року, не може бути обмежено чи заборонено до використання через те, що їх етикетка не відповідає новим вимогам.

Хімічна продукція. 15 листопада 2024 набирає чинності постанова Кабміну від 10.05.2024 № 539, якою:

1) затверджується Технічний регламент класифікації небезпечності, маркування та пакування хімічної продукції. Причому визначено, що хімічна продукція, яка надається на ринку до 15 листопада 2024 і не відповідає вимогам цього Техрегламенту, можна використовувати на ринку протягом одного року, тобто до 15.11.2025;

2) хімічну продукцію внесено до переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд. Причому такий контроль щодо такої продукції покладено на Держекоінспекцію.