ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
1. Оновлено форми податкової накладної, розрахунку коригування, ПДВ-звітності, а також внесено зміни в порядки їх заповнення.
2. Змінено порядок складання ПН на негосподарське використання (ПН з типом причини «13»).
3. Визначено особливості складання ПН на експорт с/г товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення ПДВ.
4. Додатки Д2 та Д3 у ПДВ-декларації об’єднали. Відповідно змінилася нумерація інших додатків. У додатку Д2 потрібно буде розшифровувати весь «мінус», задекларований у ряд. 19, причому у розрізі контрагентів.
5. Зміни набувають чинності з 1-го числа місяця, що настає за місяцем офіційного опублікування наказу Мінфіну (якщо його опублікують у вересні — то з 01.10.2024).
Отже, форми податкової накладної та декларації з ПДВ (з додатками) знову оновлені. Зміни здебільшого викликані Законом № 3706*, який установив особливості оподаткування ПДВ експорту с/г товарів, до яких під час дії воєнного стану застосовується режим експортного забезпечення ПДВ. Але тільки цим все не обмежилось. Є важливі зміни, які стосуються всіх платників ПДВ.
Нові форми (якщо наказ Мінфіну встигнуть опублікувати в вересні 2024):
— ПН/РК — потрібно буде застосовувати з 01.10.2024;
— ПДВ-декларації — вперше потрібно буде подавати починаючи зі звітності за жовтень 2024 року (не пізніше 20.11.2024) (з урахування п. 46.6 ПКУ).
Податкова накладна (ПН) / розрахунок коригування (РК)
Оновлення форми ПН/РК. Форми викладені в новій редакції. Зміни тут такі:
1) у шапці (верхній лівій частині ПН/РК) з’явилося поле «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:», призначене для зазначення нових обов’язкових реквізитів експортної ПН (РК), які були додані в п. 201.1 ПКУ Законом № 3706:
— дата та номер митної декларації (МД);
— дата та номер договору (контракту). У разі вивезення товарів за межі митної території України на підставі форвардного контракту ставиться відмітка («Х») про форвардний контракт.
* Подробиці знайдете в статті «Нові реквізити ПН та зміни в експортному забезпеченні ПДВ с/г продукції: огляд змін» // «Податки & бухоблік», 2024, № 50.
Зверніть увагу:
ці реквізити потрібно буде заповнювати тільки в ПН/РК на експортні операції (операції з вивезення товарів за межі митної території України). При цьому ці поля заповнюються при будь-якому експорті (а не тільки експорті с/г продукції, до якої застосовується режим експортного забезпечення). В ПН/РК на «внутрішні» постачання (постачання на території України) зазначати реквізити договору не потрібно
2) у табличній частині ПН є зміни у графі «Код»/«ознаки імпортованого товару». Так:
— графа 3.2 «ознаки імпортованого товару» — тепер буде гр. 3.2.1 «імпорт»;
— додалася нова графа 3.2.2 «власна сільськогосподарська продукція» — в ній потрібно буде проставляти позначку «X» у разі: 1) постачання на митній території України або 2) вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, які є власною сільськогосподарською продукцією у розумінні п.п. 14.1.331 ПКУ.
Зміни в заповненні ПН/РК. Тут:
1. Є зміни щодо заповнення ПН з типом причини «13» — на «негосподарське використання» (використання товарів / послуг / необоротних активів в негосподарській діяльності). А саме змінюється підхід щодо заповнення номенклатурної графи цієї ПН. Якщо зараз ми повинні вказувати в номенклатурній графі 2 дати складання та порядкові номери «вхідних ПН», то тепер,
окрім дати і порядкового номера «вхідних» ПН, потрібно зазначати ще й опис (номенклатуру) товарів / послуг постачальника. Тобто потрібно зазначити: (1) дату та номер «вхідної» ПН і (2) також ще й опис цих товарів / послуг
У зв’язку з цим змінюється підхід і до заповнення інших граф цієї ПН. Так, у гр. 4 (одиниця виміру) в такій ПН потрібно буде зазначати одиницю виміру товару / послуги (по суті, одиницю виміру з «вхідної» ПН). При цьому якщо раніше (зараз) в цих ПН графи 3.1, 3.2, 3.3, 5 — 9 не заповнювалися, то тепер потрібно їх заповнювати. Тобто потрібно заповнювати всі графи.
Зверніть увагу:
ці зміни стосуються лише ПН з типом причини «13». Всі інші «компенсуючі» ПН (наприклад, ПН з типом причини «09» — використання товарів / послуг у звільнених операціях) заповнюємо, як і раніше. Тобто в таких ПН у номенклатурі, як і раніше, потрібно буде вказувати дати і номери «вхідних» ПН (опис товарів / послуг зазначати не потрібно)
2. Визначені особливості складання ПН на експорт окремих видів с/г товарів, щодо яких застосовується режим експортного забезпечення.
Нагадаємо, така ПН відповідно до п.п. 97.1 підрозд. 2 розд. XX ПКУ має складатися і реєструватися ще до початку митного оформлення експорту. І складається вона лише на один код УКТ ЗЕД (тобто в ній може фігурувати лише одне найменування товару, заповнюється тільки один рядок). Отже, особливості складання зазначеної ПН такі:
1) складається вона з типом причини «22» (у рядку «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» робиться позначка «X» та зазначається тип причини «22 — Складена на операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів»;
2) у верхній лівій частині заповнюється поле «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» — зазначаються дата та номер договору (контракту), відповідно до якого здійснюється операція експорту. А у разі здійснення таких операцій на підставі форвардного контракту у спеціальному полі робиться позначка «X»;
3) в порядковому номері ПН (у другій його частині) потрібно буде ставити код «7» — якщо платник відповідає вимогам п.п. 97.2 підрозд. 2 розд. XX ПКУ (одразу може застосовуватися ставка 0 %);
4) у графі «Отримувач (покупець)» зазначаються найменування (чи П. І. Б.) нерезидента та через кому — країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент);
5) у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «300000000000»;
6) рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється;
7) у «номенклатурній» гр. 2 може бути зазначено тільки один товар за одним кодом згідно з УКТ ЗЕД. Інформація про таку операцію в податковій накладній зазначається одним рядком;
8) якщо здійснюється експорт товарів, які є власною с/г продукцією, проставляється позначка «X» у гр. 3.2.2;
9) одиниці виміру товарів зазначаються у кілограмах.
Також визначено певні особливості складання РК до такої ПН. Але детально зараз на цьому зупинятися не будемо.
Декларація з ПДВ
Тут перше, що звертає на себе увагу, — об’єднали в один додаток додатки Д2 та Д3. Відповідно змінилася вся подальша нумерація додатків. Так,
— додаток Д4 — це тепер додаток Д3;
— додаток Д5 (по розшифровці пільг) — це додаток Д4;
— додаток Д6 (по пропорційному розподілу ПДВ) — це додаток Д5;
— додаток Д7 (заява-скарга) — це додаток Д6.
По додатку Д2 (розшифровці від’ємного значення) є суттєві зміни, про що далі ще скажемо.
Форма декларації. У декларації:
1) додали рядок (2.3) для відображення операцій експорту товарів, щодо яких застосовується режим експортного забезпечення ПДВ. Причому ці постачання потрібно буде наводити в розрізі ставок:
— у рядку 2.3.1 — за ставкою 0 %;
— у рядку 2.3.2 — за ставкою 20 %;
— у рядку 2.3.3 — за ставкою 14 %;
2) підкоригували рядок 7. Тепер буде:
— окремо ще виділення (рядок 7.1) коригувань постачань за нульовою ставкою і
— окремо (рядок 7.2) для коригувань податкових зобов’язань (ПЗ) по експортному забезпеченню в розрізі ставок;
3) змінився рядок 15. Тепер у ньому відображається
коригування податкового кредиту без наявності зареєстрованого РК
Тобто мова йде про випадок, коли покупець зобов’язаний зменшити податковий кредит, не чекаючи зареєстрований РК;
4) варто звернути увагу на рядок 19, де відображається від’ємне значення з ПДВ. Напроти нього з’явилася позначка про додаток Д2. Тепер
потрібно буде в додатку Д2 розшифровувати все від’ємне значення, яке є в рядку 19. Причому в розрізі контрагентів
5) також змінилася табличка в кінці декларації для розшифровки уточнюючих розрахунків (УР) та податкового повідомлення-рішення (ППР) (у разі заповнення рядків 16.2 та 16.3 декларації). І тут ще цікаво, що якщо за ППР збільшено / зменшено від’ємне значення, то потрібно буде навести ІПН постачальника, за яким збільшено / зменшено від’ємне значення.
Аналогічні зміни відбулися і в уточнюючому розрахунку. Тільки в УР ще залишається рядок 15.2, призначений для коригування податкового кредиту у зв’язку з перерахунком частки використання необоротних активів, придбаних до 1 липня 2015 року, в оподатковуваних операціях. У декларації з ПДВ цей рядок прибрали.
Зміни в додатках до декларації. Наведемо короткий огляд змін:
1. Додаток Д1. У розділі I — таблиці 1.1 та 1.2 без змін. У них ми, як і раніше, будемо розшифровувати ПЗ за незареєстрованими на дату подання декларації ПН та збільшуючими РК.
Додано ще таблицю 1.3, призначену для розшифровки коригувань ПЗ за експортом товарів, щодо яких застосовується режим експортного забезпечення ПДВ. Але розшифровувати потрібно буде лише РК, складені на підставі пп. «б» та «в» п.п. 97.4 підрозд. 2 розд. XX ПКУ. Тобто в разі: 1) приведення у відповідність даних МД та ПН вже після митного оформлення і (2) зміни ставки ПДВ.
У розділі II в таблиці 2.2 (розшифровка коригувань податкового кредиту) з’явилися нові графи (3.3 та 3.4 ) — «Документи, на підставі яких проводиться коригування: період складання». У ньому потрібно буде зазначити період складання:
— РК, якщо коригування проводиться на підставі РК;
— іншого документа (якщо коригуємо податковий кредит без РК). Тобто тут буде розшифровка нового рядка 15 декларації.
2. Додаток Д2. Його об’єднали з додатком Д3.Тут повністю змінено таблицю щодо розшифровки від’ємного значення (ВЗ). Потрібно буде
повністю розшифрувати ВЗ, яке виникло за рядком 19. Причому потрібно його розшифрувати в розрізі постачальників
І далі «розподілити» це ВЗ за графами 8 — 10:
— у гр. 8 зазначається від’ємне значення, яке буде зараховуватися в рахунок погашення податкового боргу (рядок 20.1 декларації);
— у гр. 9 — від’ємне значення, яке заявляється до бюджетного відшкодування (рядок 20.2 декларації);
— у гр. 10 — від’ємне значення, яке переноситиметься до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (рядок 21 декларації).
3. Додаток Д3. Цей додаток аналогічний його попереднику — додатку Д4.
4. Додаток Д4 (для розшифровки пільг). Раніше це був додаток Д5. Аналогічний попереднику.
5. Додаток Д5 (для пропорційного розподілу ПДВ). Попередник — Д7. А ось тут є зміни. По-перше, поприбирали рядки та таблиці, які стосувалися перерахунку щодо старих необоротних активів (придбаних до 01.07.2015). По-друге, тепер перерахунок коефіцієнта розподілу за підсумками року (у декларації за грудень) проводитимемо в рядку 1 таблиці 1.1 (раніше це робили в рядку 3.1, але тепер рядків 3.1 та 3.3 у декларації не передбачено).
6. Додаток Д6 — заява-скарга на постачальника / покупця. Додаток аналогічний його попереднику (додатку Д7).
Виправлення помилок у додатках. Також уточнено механізм виправлення помилок у додатках. Так,
1) в усіх додатках (окрім додатка Д3; таблиць 3 та 4 додатка Д4; таблиць 1 та 3 додатка Д5)
виправлення здійснюється лише щодо рядків, які потребують виправлення (рядки без змін не зазначаються)
Механізм, нагадаємо, такий, що:
— у рядку додатка, який уточнюється, — зазначаються показники зі знаком «-»;
— у наступному рядку — зазначаються правильні показники;
2) а ось у випадку виправлення помилок у додатку Д3, таблицях 3 та 4 додатка Д4, таблицях 1 та 3 додатка Д5 — таке виправлення здійснюємо шляхом заповнення правильних показників (тобто повністю переписуємо всі показники правильно, як вони мали б заповнюватися).
На цьому сьогодні все. Більше інформації — у найближчих номерах.