Теми статей
Обрати теми

Законопроєкт про збільшення податків: тримаємо руку на пульсі

Казанова Марина, податковий експерт
Продовжуємо слідкувати за долею законопроєкту № 11416-д*, яким плануються фіскальні зміни до ПКУ, зокрема щодо сплати військового збору (ВЗ). 17.09.2024 цей законопроєкт (доопрацьований комітетом) був прийнятий Верховною Радою за основу і тепер готується до другого читання. Пропонуємо поглянути, чи змінилося щось у доопрацьованому тексті.

* itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44809

Можна сказати, що радикальних змін порівняно з тією інформацією, яку ми наводили в попередньому огляді законопроєкту (див. статтю «Законопроєкт про збільшення податків: з’явилася оновлена редакція» // «Податки & бухоблік», 2024, № 70), не відбулося. Хоча певні зміни все ж є. Поглянемо також, які норми закріпили в доопрацьованому законопроєкті стосовно сплати ВЗ платниками єдиного податку (ЄП). Адже лунала різна інформація, наприклад з приводу сплати ВЗ з обороту платників ЄП групи 3 — юросіб. При цьому знову ж

акцентуємо увагу на тому, що поки це лише законопроєкт. Тому це можливі зміни, які в процесі ще можуть доопрацьовуватися

Військовий збір

Від збільшення ВЗ для фізичних осіб (у т. ч. ФОП-загальносистемників) з 1,5 до 5 % законодавці, на жаль, не відмовляються (тобто там, де наразі є 1,5 %, буде 5 %). Планується, що ставка 5 % застосовуватиметься з моменту набуття чинності Законом. У цій частині набуття чинності заплановано на 01.10.2024. При цьому з «новинок» — закріплена норма щодо порядку оподаткування ВЗ доходів, які нараховані за періоди до набрання чинності Законом (за періоди до 01.10.2024), а виплачуватися будуть вже після. Сказано, що

доходи, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом, оподатковуються за ставкою, що діяла до набрання чинності Законом (тобто 1,5 %) незалежно від дати їх фактичної виплати (надання)

Далі. Вводити ВЗ з «обороту» для юросіб на загальній системі оподаткування — не планується.

Щодо ВЗ з платників ЄП, то лунали різні пропозиції, але доопрацьований текст законопроєкту, розміщений на сайті Верховної Ради, свідчить про таке:

— для ФОП на ЄП груп 1, 2, та 4 планується встановити щомісячну сплату ВЗ (у вигляді авансових внесків) — у розмірі 10 % мінзарплати, встановленої на 1 січня звітного року. Тобто у 2024 році — це 710 грн щомісячно. Порівняно з попередньою версією, до платників ВЗ знову додали ФОП на ЄП групи 4;

— для платників ЄП групи 3 (звертаємо увагу, що в тексті законопроєкту мова йде про всіх платників ЄП групи 3, тобто як юросіб, так і ФОП) планується встановити ставку ВЗ у розмірі 1 % від ЄП-доходу (як і передбачалось початково).

Із цікавого можна ще відзначити, що ВЗ за ставкою 5 % для фізосіб (у т. ч. ФОП-загальносистемників), а також ВЗ для платників ЄП планують запровадити на період з 01.10.2024 по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан. А починаючи з 1 січня року, наступного за роком припинення воєнного стану, ВЗ буде повернено до сьогоднішнього розміру — 1,5 % з доходів фізосіб (у т. ч. ФОП-загальносистемників), а для платників ЄП його знову не буде.

Щомісячне звітування з ПДФО та ЄСВ

Тут теж законодавці не відмовляються від цієї ідеї. Отже, планується що з 01.01.2025 (починаючи зі звітності за січень 2025) звітність з ПДФО і ВЗ буде щомісячною.

Авансовий внесок та роздрібна торгівля пальним

Як і передбачалося, планується встановити щомісячні авансові внески з податку на прибуток для платників, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі пальним. Але є певні зміни. Так, установлені дещо інші строки сплати цього авансового внеску та є певні уточнення щодо розміру цього авансового внеску.

Податок на прибуток для банків та небанківських установ

Незважаючи на те, що лунала інформація, що ставку 50 % податку на прибуток за 2024 для банків приберуть, поки що законопроєктом передбачено таке:

— базова ставка податку на прибуток для банків у 2024 році складатиме 50 %. Крім того, встановлена заборона на перенесення збитків банками до кінця воєнного стану (п. 70 підрозд. 4 розд. XX ПКУ);

— щодо фінустанов (крім страховиків) — не відмовилися від того, що базова ставка податку на прибуток з 01.01.2025 складатиме 25 %. Але, порівняно з попередньою версією, немає перехідної норми, яка б зобов’язувала фінустанови сплачувати вже за 2024 рік податок на прибуток за цією ставкою.

Перенесення збитків з податку на прибуток

У ПКУ планують додати нову перехідну норму (п. 70 підрозд. 4 розд. XX ПКУ, ми про неї вище вже згадували, фактично аналогічну п. 68 підрозд. 4 розд. XX ПКУ), яка наче цілком і повністю присвячена особливостям справляння податку на прибуток банків. Але певне занепокоєння викликає останній абзац цього пункту. Сформульований він так:

«Сума від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, не врахована у зменшення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, у тому числі отриманого з 1 січня 2024 року, зменшує фінансовий результат до оподаткування майбутніх податкових (звітних) періодів, починаючи з першого податкового (звітного) періоду, наступного за податковим (звітним) роком, в якому буде припинено чи скасовано воєнний стан в Україні, в порядку, визначеному підпунктом 140.4.4 пункту 140.4 статті 140 цього Кодексу».

Фактично він установлює заборону на перенесення збитків (можливість їх урахувати у зменшення об’єкта оподаткування) до кінця воєнного стану. І проблема цього абзацу в тому, що він не містить згадки про банки.

Звісно, логіка підказує, що оскільки цей пункт присвячений банкам, тож і обмеження на перенесення збитків стосується виключно банків (певні свідчення на користь цього дають й інші норми цього пункту). Але законодавцям не завадило б більш чітко сформулювати цю норму, щоб не створювати зайвих ризиків для платників. Сподіваємось, що до другого читання це буде уточнено.

Ставка ПДВ

Про підвищення ставки ПДВ поки що в законопроєкті не йдеться. Але такі зміни ще можливі.

На цьому все. Продовжуємо слідкувати за законопроєктом.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі