28.11.2024
ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
НБУ з 20 листопада запровадив чергову низку валютних змін. Дозволено (але далеко не всім) частково розраховуватись за імпорт, поставлений до 23.02.2021, а також переказувати інвалюту за проєктами міжнародної технічної допомоги, незалежно від того, ким фінансується такий проєкт.
З’явилися додаткові умови для репатріації дивідендів і заборонено витрачання інвалютних кредитів для придбання цінних паперів, номінованих в інвалюті
Постановою, що коментуємо, внесено чергову низку змін до провідної «воєнної» постанови № 18*. Отже, маємо нові коригування правил «інвалютної гри», які почали діяти з 20 листопада цього року.
Частина змін ліберальна, частина навпаки. Тож почнемо з приємного.
Старі борги за імпорт. До внесених змін українські імпортери могли розраховуватися за імпортні товари лише за умови, якщо поставка товарів здійснювалася після 23 лютого 2021 року. Однак після внесення змін до п.п. 2 п. 14 постанови № 18 з 20 листопада стало можна сплачувати і за борги по більш раннім постачанням імпортних товарів, але якщо зобов’язання за імпорт виконуються на користь:
— іноземного експортно-кредитного агентства (ЕКА);
— іноземної держави через уповноважену нею особу;
— іноземної особи, до складу учасників (акціонерів) якої входить іноземна держава чи іноземний банк (за умови, що іноземна держава є учасником (акціонером) цього банку);
— інших нерезидентів за умови, що операція з імпорту товарів здійснювалася за участю (шляхом кредитування, страхування, гарантування, поручительства) іноземного ЕКА / іноземної держави через уповноважену нею особу / іноземної особи, до складу учасників (акціонерів) якої входить іноземна держава чи іноземний банк (за умови, що іноземна держава є учасником (акціонером) цього банку).
Такі оплати за «старий» імпорт дозволяється здійснювати на один календарний місяць в обсязі, що не перевищує 10 % від суми простроченої заборгованості за цим договором станом на 1 листопада 2024 року.
НБУ зазначив, що ці зміни стимулюватимуть іноземні держави, державні банки та ЕКА зберегти й зміцнити наявні комерційні зв’язки іноземних експортерів з українським ринком. Також вони мають сповільнити зменшення обсягів фінансування й зниження інвестиційної привабливості України.
Міжнародна техдопомога. В п.п. 25 п. 14 постанови № 18 було виключено слова «, що фінансуються Європейським Союзом». Тобто тепер НБУ відкрив можливість для переказу інвалюти за кордон для проведення розрахунків за проєктами міжнародної технічної допомоги / прикордонного співробітництва, незалежно від того, якою державою чи організацією фінансується такий проєкт!
Також тепер наявні на рахунках клієнтів валютні кошти, отримані як техдопомога за будь-якими проєктами, а не тільки за тими, що пройшли держреєстрацію, не мають враховуватись для цілей визначення права клієнта на здійснення купівлі інвалюти (відповідно змінено п.п. 12 п. 1215 постанови № 18).
Це й усі ліберальні зміни. Тепер — про не надто приємне.
Нові дивідендні перепони. Нагадаємо, що з 13 травня цього року п.п. 46 п. 14 постанови № 18 резидентам було дозволено переказ інвалюти за кордон на користь іноземного інвестора / нерезидента з метою виплати «свіжих» (нарахованих за періоди починаючи з 1 січня 2024 року) дивідендів за корпоративними правами / акціями за дотримання відповідних умов. Зокрема, був установлений місячний ліміт для переказу дивідендів у межах екв. 1 млн євро за курсом НБУ на дату здійснення операції. Детальніше про це читайте: «НБУ: глобальні валютні пом’якшення» // «Податки & бухоблік», 2024, № 38 (ср. ).
Але за інформацією від НБУ, перевірками було виявлено спроби обходити цей щомісячний ліміт на репатріацію дивідендів. Тому регулятор змінами до згаданого п.п. 46 п. 14 постанови № 18 ввів з 20 листопада додаткові вимоги для здійснення таких операцій. Тож тепер для репатріації дивідендів ще вимагається одночасне дотримання таких умов:
— період діяльності емітента з дати державної реєстрації не менший ніж 12 місяців до дати здійснення відповідної операції;
— з моменту набуття іноземним інвестором / нерезидентом права власності на корпоративні права / акції емітента, за якими здійснюється виплата дивідендів, минуло не менше ніж шість місяців до дати здійснення відповідної операції.
Кредиту «під» інвалютні ЦП — ні! Окрім того, тепер банкам заборонено:
— здійснювати переказ коштів в інвалюті, отриманих клієнтом на умовах кредиту (позики, включаючи поворотну фінансову допомогу!) в інвалюті, з метою придбання цінних паперів, номінованих в інвалюті, та/або на поточний рахунок центрального контрагента;
— надавати кредити в інвалюті з метою придбання клієнтом-позичальником цінних паперів, номінованих в інвалюті.
Ці зміни були внесені до пп. 191 та 193 (відповідно) постанови № 18.