07.04.2025

Податковий борг і скидання зі спрощенки: як вийти з проблемної ситуації

Наявність у платника єдиного податку податкового боргу може призвести до того, що платнику буде потрібно покинути лави спрощенців. Якщо він сам цього не зробить, то це можуть зробити податківці. Водночас доволі часто податківці роблять це не за встановленою процедурою, і тому спрощенцям вдається зберегти свій статус платника ЄП. Детально про цю ситуацію ми і поговоримо далі.

Податковий борг і єдиний податок

На сьогодні є дві майже аналогічні норми, які вимагають від платника ЄП, який має податковий борг, покинути спрощенку і перейти на загальну систему. Обидві вони містяться у п.п. 298.2.3 ПКУ, але в різних його підпунктах.

Перша норма міститься у п.п. 8 п.п. 298.2.3 ПКУ. Відповідно до неї, якщо сума податкового боргу, що наявна за платником ЄП групи 1 — 3, перевищує 3060 грн (цей розмір визначений абзацом третім п. 59.1 ПКУ) і вона за ним обліковується на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів, то платник ЄП має перейти на загальну систему — в останній день другого із цих двох послідовних кварталів. Деталі шукайте у статті «У ФОП борг з акцизу і ЄП з початку війни: як це впливає на право бути спрощенцем?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 61.

Друга норма міститься у п.п. 81 п.п. 298.2.3 ПКУ (з’явилася вона там з 1 грудня 2024). Відповідно до неї платники ЄП груп 2 — 3, які рахують МПЗ і при розрахунку МПЗ за останній податковий рік отримали позитивне значення, будуть позбавлені статусу платника ЄП у разі наявності будь-якого розміру податкового боргу з ЄП на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів. Деталі шукайте у «МПЗ-нововведення» // «Податки & бухоблік», 2024, № 101.

Як бачимо, в обох випадках платник ЄП, який має податковий борг протягом певного часу, повинен добровільно покинути ЄП і перейти на загальну систему. Для цього варто подати заяву про відмову від ЄП не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (п.п. 298.2.1 ПКУ).