17.02.2025

РРО/ПРРО з платіжним терміналом: особливості роботи

На сьогодні все більше покупців воліють розраховуватися у безготівковій формі, а саме використовуючи платіжні картки. Щоб надати таку змогу, торговці обладнують свої торгові місця платіжними терміналами. У тих, хто це зробив, відразу виникає запитання з приводу співпраці терміналів і встановлених РРО/ПРРО. Про таку співпрацю і поговоримо далі.

Співпраця терміналів і РРО/ПРРО

Основи співпраці. Якщо торговець установлює у своїй торговій точці платіжний термінал (POS-термінал), то платежі, які будуть через нього проведені, він має провести через свій РРО/ПРРО. Адже такі платежі є розрахунковою операцією у розумінні ст. 2 Закону про РРО*.

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР.

Можуть не використовувати РРО/ПРРО при здійсненні розрахунків через POS-термінал тільки торговці, які або повністю звільнені від використання РРО/ПРРО згідно із ст. 9 Закону про РРО (наприклад, ФОП — платники ЄП групи 1), або можуть замінити використання РРО/ПРРО на РК з КОРО згідно із ст. 10 Закону про РРО. Але і тут не все так гладко (див. «Термінал та пільги з РРО» // «Податки & бухоблік», 2025, № 14).

Сьогодні нас цікавить саме тандемний режим роботи POS-термінала з РРО/ПРРО, тому говорити про тих, хто може приймати платежі через POS-термінал і не використовувати РРО/ПРРО, не будемо.

Можливість вибору. Торговець, який установлює у своїй торговій точці POS-термінал, має пам’ятати, що на його вибір термінал може бути як поєднаний / об’єднаний із РРО/ПРРО, такі і ні. Необов’язковість поєднання термінала з РРО/ПРРО підтверджує ВС (див. постанову від 03.11.2023 у справі № 640/23582/21).