14.07.2025

Виправлення помилок у декларації з ПДВ та ΣПеревищ

Інколи помилки в декларації ПДВ можуть призвести до появи показника ΣПеревищ, який зменшує регліміт. Та ще гіршою є ситуація, коли такий показник з’являється після виправлення помилки. Це при тому, що виправляв таку помилку платник правильно. Тож в яких випадках платнику слід бути особливо уважним, щоб не втратити безповоротно регліміт?

Коли виникає ΣПеревищ

Нагадаємо, що ΣПеревищ (перевищення) виникає, коли податкові зобов’язання (ПЗ) за ПДВ-декларацією (із ряд. 9 розділу I) за відповідний місяць більше, ніж ПЗ за цей місяць за даними ЄРПН, тобто:

ΣПеревищ рахують по кожному місяцю окремо. Тобто цей показник фактично складається зі щомісячних значень ΣПеревищ.

Найпростіший приклад — платник показав ПЗ у декларації (ряд. 1) за податковою накладною (ПН), яка на дату подання декларації ще не зареєстрована (наприклад, через блокування). Як тільки платник подасть декларацію, виникне ΣПеревищ (дані декларації > дані ЄРПН → виникає ΣПеревищ).

Всі випадки, коли може виникати ΣПеревищ, ви знайдете в статті «ΣПеревищ: випадки виникнення» // «Податки & бухоблік», 2021, № 90.

При цьому умовно ситуації з ΣПеревищ можна поділити на три групи:

1. Показник ΣПеревищ з’являється і потім автоматично зникає. Візьмемо вищенаведений приклад із заблокованою ПН. Якщо платник сплатив ПЗ за декларацією (тобто незареєстрована ПН забезпечена реглімітом), то після розблокування і реєстрації ПН показник ΣПеревищ зникне автоматично. При цьому і сама ПН зареєструється за рахунок ΣПеревищ (за умови, що ми показали її в табл. 1.1 додатка Д1 до декларації) (див. також статтю «Якщо для другого ліміту на копійки не вистачає суми ΣПеревищ» // «Податки & бухоблік», 2022, № 96).

2. Коли для того, щоб зник показник ΣПеревищ, потрібно виправити помилки.

3. Коли ΣПеревищ виникає після виправлення помилки і ми ризикуємо втратити регліміт безповоротно або вимушені складати декларацію з порушенням.

Розглянемо другий і третій випадки більш детально.