09.06.2025
Отже, ФОП із загальної системи переходить на єдиний податок (ЄП). У принципі, все доволі просто. Адже як на загальній системі, так і на ЄП дохід визначається за «касовим» методом. Тобто на дату надходженням коштів на рахунок або в касу (пп. 177.2 та 292.6 ПКУ відповідно). Тож якщо кошти надійшли:
— коли ФОП був на загальній системі, — вони оподатковуються ПДФО, військовим збором (ВЗ), ЄСВ за правилами загальної системи;
— вже після переходу на ЄП, — застосовуються правила ЄП-оподаткування (сплата ЄП, ВЗ та ЄСВ здійснюється за правилами спрощеної системи)*.
* Перехідне ПДВ-оподаткування розглядати не будемо. Зверніться до статті «Перехідні операції при зміні ПДВ-статусу» // «Податки & бухоблік», 2024, № 29.
Ніяких податкових різниць, які застосовують юрособи при переході на ЄП / з ЄП, у випадку з ФОП немає
Ну а далі вже — конкретика та важливі нюанси.
Оплату отримано на загальній системі, а відвантаження товару / акт — на ЄП. У такій ситуації дохід ФОП оподатковується за правилами загальної системи.
За датою отримання коштів ФОП у звичайному порядку мав записати такий дохід у свій загальносистемний обліковий регістр — Типову форму обліку*.