16.06.2025

Придбання ОЗ за загальною сумою: визначаємо справедливу вартість об’єктів

Підприємство придбало основні засоби (ОЗ) — нерухоме майно та устаткування. Але в договорі вказана єдина загальна сума без деталізації вартості кожного об’єкта. Чи може комісія, створена на підприємстві, самостійно визначити справедливу вартість кожного об’єкта ОЗ і на підставі чого? Що прописати у наказі та хто має входити до складу комісії? Розберемося з усіма нюансами.

Первісна вартість окремих ОЗ, придбаних за загальною сумою

Об’єкти ОЗ, які надходять на підприємство, зараховують на баланс за первісною вартістю (п. 7 НП(С)БО 7 «Основні засоби»). Порядок визначення первісної вартості об’єкта залежить від способу його потрапляння на підприємство.

Первісною вартістю об’єктів ОЗ, придбаних за плату, є вартість їх придбання, яка складається з витрат, перелічених у п. 8 НП(С)БО 7 (див. статтю «Облік надходження основних засобів» // «Податки & бухоблік», 2020, № 85).

А за яким критерієм розподілити загальну вартість придбання на окремі об’єкти ОЗ — нерухомість та устаткування?

Відповідь знаходимо у п. 9 НП(С)БО 7. У ньому зазначено, що первісну вартість об’єктів ОЗ, зобов’язання за які визначені загальною сумою, формують розподілом цієї суми пропорційно до справедливої вартості окремого об’єкта ОЗ.

Тож коли за декілька об’єктів ОЗ сплачена загальна сума, а їхня індивідуальна вартість не прописана в договорі, дізнатися первісну вартість таких окремих об’єктів допоможе розподіл. Для цього підприємство має визначити справедливу вартість кожного конкретного об’єкта ОЗ. А потім розподілити пропорційно їй загальну вартість придбання.