13.03.2025

Працевлаштування осіб з інвалідністю: чекаємо на зміни

Верховна Рада України ухвалила Закон, який вносить корективи до окремих норм законодавства, пов’язаних із забезпеченням права на працю працівників з інвалідністю. Про те, як ці зміни вплинуть на роботодавців, ви дізнаєтесь прямо зараз.

Йтиметься про Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» від 15.01.2025 № 4219-ІХ (далі — Закон № 4219). Відразу зазначимо, що норми, про які ми сьогодні говоритимемо, вводяться в дію лише з 1 січня 2026 року. Тож часу на їх вивчення у нас достатньо.

Норматив працевлаштування осіб з інвалідністю

Про те, як зараз визначається «інвалідний» норматив, ми писали у статтях «Норматив працевлаштування осіб з інвалідністю: хто та як штрафує» // «Податки & бухоблік», 2024, № 18 та «Норматив працевлаштування осіб з інвалідністю: готуємось до виконання» // «Податки & бухоблік», 2024, № 47. Однак з 01.01.2026 будуть серйозні зміни в цьому питанні. Що ж на нас чекає?

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю не скасують. Він установлюватиметься новою ст. 182 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.91 № 875-ХІІ (далі — Закон № 875). Як і сьогодні, при його розрахунку «танцюємо» від показника середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (далі — СКШП). Однак при визначенні нормативу до СКШП не включатимемо штатні одиниці, які належать до робіт і професій з важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці, перелік яких визначає КМУ. Це, безумовно, великий плюс для підприємств із такими умовами праці. Адже вони часто стикаються з проблемою невиконання нормативу через неможливість прийняти на роботу з важкими, шкідливими та небезпечними умовами праці осіб з інвалідністю.

Що стосується розміру нормативу, який діятиме з 2026 року, то цю інформацію ви знайдете у табл. 1 нижче.

Таблиця 1. Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю