31.03.2025

У якому періоді відображати виправлення від’ємного значення з ПДВ: теорія та практика

Продовжуємо аналізувати незаконні, а часто і недоречні вимоги податківців. У цій статті поговоримо про безлад, який відбувається з наслідками виправлення від’ємного значення ПДВ. Плутанина викликана, з одного боку, невдалими формулюваннями Порядку заповнення декларації з ПДВ*, з іншого боку — консультаціями податківців, а з третього — практичними вимогами перевіряючих. Ітиметься про включення суми виправлення помилки в поточні декларації.

* Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21.

Коротко нагадаємо, що порядок виправлення від’ємного значення (йдеться про ту частину, яка переноситься на майбутні періоди, тобто про ряд. 21) у декларації з ПДВ залежить від того, чи вплинула помилка на показники ряд. 18 і 20.2* декларацій майбутніх періодів:

— якщо не вплинула, то уточнюючий розрахунок (УР) подається тільки до того періоду, в якому була допущена помилка;

— якщо вплинула, то УР подається до всіх періодів, у яких був такий вплив.

* Суворо кажучи, це правило треба застосовувати і в тому випадку, якщо помилка вплинула на ряд. 20.1 (залік у рахунок зменшення боргу з ПДВ). Про цей рядок нічого не сказано в Порядку № 21, але в цьому випадку його вплив на декларацію такий же, як і ряд. 18 і 20.2 (показник ряд. 20.1 так само йде з декларації).