15.05.2025

Чи сплачує ФОП податки під час декрету

Ми вже звикли, що коли йдеться про звільнення від податків, це зазвичай воєнні звільнення. Але зараз мова піде не про це. Є й інші, приємні обставини, які допомагають ФОП зекономити на податках. Одна з них — майбутнє материнство (декрет). Чи є на цей час звільнення від ЄП, ВЗ та ЄСВ? За певних умов можна зекономити — розберемося як.

Кого звільнено від ЄП та ВЗ на час хвороби / відпустки

У ПКУ є звільнення від сплати єдиного податку (ЄП) та військового збору (ВЗ) для спрощенців груп 1 та 2 без найманих працівників, які захворіли або пішли у відпустку.

Воно не має відношення до воєнного стану. Звільнення від ЄП працювало до початку війни. Працює і зараз — п. 295.5 ПКУ:

«Платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів».

А звільнення від ВЗ «ввімкнули» з 01.01.2025, бо до цієї дати спрощенці взагалі не сплачували ВЗ за себе. Це звільнення зліплене «на образ і подобу» звільненню від ЄП. Тобто взагалі нічим від нього не відрізняється (п.п. 1.13 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, категорія 126.02 БЗ).

Тож скористатися звільненням від ЄП та ВЗ за себе можуть не всі спрощенці, а тільки:

1) платники ЄП груп 1 та 2;

2) без найманих працівників;

3) які пішли у відпустку* або захворіли (більше місяця).

* Щодо несплати ЄП за час відпустки ФОП всі деталі знайдете у статті «Відпустка для ФОП груп 1 та 2: без єдиного податку та військового збору» // «Податки & бухоблік», 2025, № 23.

А що ж робити спрощенцям групи 3? — запитаєте ви. Тут дуже проста арифметика. У групі 3 ставка ЄП становить 3 % або 5 % від доходу, а ставка ВЗ — 1 % від доходу. Тому якщо ФОП-матуся якийсь час не отримуватиме дохід, їй не доведеться сплачувати ні ЄП, ні ВЗ навіть без якихось спеціальних звільнень (бо 3 %, 5 % чи 1 % від нульового доходу все одно дорівнює 0,00).