12.12.2024
Виплату матеріальної допомоги для кожної сфери діяльності бюджетного закладу (установи) передбачає своя галузева працеоплатна нормативка.
І якщо для одних категорій бюджетників передбачена обов’язкова виплата матдопомоги на оздоровлення до відпустки і необов’язкова для вирішення соціально-побутових питань, то для інших — лише одна матдопомога. Тобто або на оздоровлення, або на соцпобут, які не є обов’язковими і виплачуються за рішенням керівника. До такої категорії належать і працівники ДЮСШ. Далі детальніше розглянемо галузеві тонкощі надання їм матдопомоги.
Відповідно до п.п. 6 п. 2 наказу № 2097* керівники ДЮСШ мають право надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад (ставка зарплати) на рік, крім матеріальної допомоги на поховання.
Як бачимо, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у цій нормі прямо не згадується. Утім її можна віднести до інших видів матдопомоги (крім матеріальної допомоги на оздоровлення та на поховання). Така матдопомога надається працівнику в разі настання непередбачених обставин (наприклад, у разі скрутного матеріального становища, у зв’язку з тривалою хворобою, родинними обставинами тощо). Конкретні умови та обставини, за яких надається матеріальна допомога, прописують зазвичай у відповідному Положенні або в колективному договорі (див. лист Мінсоцполітики від 21.07.2015 № 409/13/116-15).
Проте слід ураховувати, що матдопомога на оздоровлення або вирішення соціально-побутових питань для працівників ДЮСШ не є обов’язковою та виплачується в межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисах (абз. 1 п. 2 наказу № 2097). Тобто за наявності коштів на таку виплату. При цьому рішення щодо такої виплати приймає керівник ДЮСШ.
Матеріальна допомога працівникам ДЮСШ надається в межах фонду оплати праці і не є гарантованою виплатою
Для отримання матеріальної допомоги, яка не має обов’язкового характеру, потрібна заява працівника. Адже саме в ній працівник повинен вказати обставини, які спричинили необхідність такої виплати. У разі позитивного рішення керівника ДЮСШ він видає відповідний наказ, визначає конкретну суму матдопомоги в межах граничного розміру.
Що стосується кола отримувачів, то в нормах наказу № 2097 не конкретизується, які саме працівники мають право на отримання матеріальної допомоги. Тому матдопомогу можуть отримати як тренери-викладачі, інструктори-методисти, так і інші працівники ДЮСШ.
Сумісникам матдопомога на соцпобут надається на загальних підставах, якщо інше не передбачено окремими нормативними актами (див. лист Мінпраці від 16.03.2010 № 278/13/84-10). Адже для осіб, які працюють за сумісництвом, оплата праці визначається за фактично відпрацьований час виходячи з передбачених умовами оплати праці складових (посадовий оклад, надбавки, доплати тощо). До того ж галузевий наказ № 2097 не містить заборони щодо виплати матдопомоги на соцпобут працівникам, які працюють у ДЮСШ за сумісництвом.
Також зауважимо, що жодних заборон чи обмежень щодо виплати матеріальної допомоги працівникам під час дії воєнного стану не встановлено (див. статтю «Оздоровчі» і «соцпобут»: чи можна надати допомогу під час війни?» // «Оплата праці», 2022, № 10 (ср. ).
Тепер щодо працівників, які у рік надання матдопомоги тривалий час були відсутні, наприклад, перебували у відпустці без збереження зарплати, простої або у декреті. Якщо ніяких заборон та застережень у Положенні про надання матеріальної допомоги не встановлено, то вони мають право на таку виплату нарівні з іншими працівниками.
Із норми п.п. 6 п. 2 наказу № 2097 випливає, що максимальна сума матдопомоги на рік (на оздоровлення + соцпобут) може складати один посадовий оклад.
Якщо працівник отримав матдопомогу на оздоровлення в розмірі посадового окладу, то інша матдопомога протягом року йому не може бути виплачена
Підтверджують зазначений факт і фахівці Мінсоцполітики у своїх роз’ясненнях, наведених у листі від 27.05.2019 № 73/0/205-19. Також вони зазначають, що якщо матеріальна допомога на оздоровлення в поточному році надавалася працівникові у розмірі, меншому ніж один посадовий оклад, то за умови наявності фонду оплати праці йому може бути виплачена в цьому ж році матеріальна допомога на соцпобут. При цьому сума її дорівнює різниці між розміром посадового окладу працівника і вже отриманою допомогою на оздоровлення.
Але у ситуації, що розглядається, працівник не отримував протягом 2024 року жодного виду матеріальної допомоги. Тому в грудні 2024 року на підставі його заяви керівник ДЮСШ може ухвалити рішення про виплату матдопомоги на соцпобут. Причому розмір такої виплати також визначає керівник залежно від наявних коштів. Це може бути як оклад, так і менша сума.
Також ураховуйте, що при визначенні граничного розміру матеріальної допомоги враховуються наявні у працівника підвищення посадового окладу, зокрема підвищення, встановлене для тренерів-викладачів ДЮСШ відповідно до норм постанови № 755*.
До речі, про нюанси надання матеріальної допомоги на оздоровлення працівникам з оплатою праці за ЄТС читайте у статті «Оздоровчі» для працівників-ЄТСників» // «Оплата праці», 2024, № 8.