Теми статей
Обрати теми

«Оздоровчі» для працівників-ЄТСників

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Допомога на оздоровлення, як правило, виплачується працівникам при виході у щорічну відпустку. Сьогодні поговоримо про особливості надання такої допомоги працівникам з оплатою праці за ЄТС. З’ясуємо, хто має право на цю виплату, у якому розмірі та за яких умов.

Отримання працівниками бюджетної сфери всіх виплат, у тому числі і допомоги на оздоровлення (вона ж — «оздоровчі»), чітко регламентовано законами України, постановами КМУ та галузевими наказами. Важливі нюанси (порядок, умови, коло отримувачів тощо) прописують також і в Положенні про надання матеріальної допомоги, яке є додатком до колективного договору.

Для працівників, оплата праці яких базується на ЄТС (освіта, культура, спорт тощо) головним орієнтиром в оплатних питаннях є постанова № 1298*. Так, згідно з п.п. «б» п. 4 цієї постанови працівники-ЄТСники мають право на матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік, крім матеріальної допомоги на поховання. Галузеві працеоплатні документи містять схожі норми.

* Постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298.

Зауважимо, що для окремих категорій працівників надання допомоги на оздоровлення є обов’язковим. Водночас для тих працівників, для яких виплата такої допомоги не є гарантованою, її надання оформлюють згідно з рішенням керівника в межах фонду оплати праці. Але у будь-якому випадку «оздоровчі» надаються один раз на рік (мається на увазі календарний рік).

Далі розглянемо галузеві підстави для надання допомоги на оздоровлення та її розмір для різних категорій працівників-ЄТСників.

Працівники освіти

Педагоги. Однією з державних гарантій, передбачених ч. 1 ст. 57 Закону про освіту*, є виплата педагогічним і науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки зарплати) при наданні щорічної відпустки. Аналогічна норма також передбачена у п.п. 8.3.2 Галузевої угоди**. Право на виплату допомоги на оздоровлення мають педагоги, перелік посад яких наведений у постанові № 963***.

* Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.

** Галузева угода між МОН та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021 — 2025 роки, зареєстрована в Мінекономіки 18.06.2021 за № 12.

*** Постанова КМУ «Про затвердження Переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» від 14.06.2000 № 963.

Допомога на оздоровлення для педагогічних та науково-педагогічних працівників є обов’язковою, і кошти на її виплату мають бути затверджені кошторисом

Під час формування фонду оплати праці на відповідний рік для кожного педагога передбачається одна допомога на оздоровлення (див. лист Мінсоцполітики від 31.03.2016 № 351/13/84-16). «Оздоровчі» виплачуються педагогам за основним місцем роботи при наданні щорічних відпусток згідно з графіком незалежно від тижневого (річного) навчального навантаження (див. лист Мінсоцполітики від 30.11.2011 № 1079/13/84-11).

Якщо працівники ведуть викладацьку роботу, при цьому не займають посади педагогічних (науково-педагогічних) працівників, то права на «оздоровчу» допомогу, передбачену ч. 1 ст. 57 Закону про освіту, вони не мають (див. лист МОН від 19.08.2010 № 254/13/116-10).

У випадках, коли працівникам закладів та установ освіти встановлені підвищення посадових окладів, то з урахуванням підвищень утворюються нові посадові оклади (п. 34 Інструкції № 102*). Тож допомогу на оздоровлення педагогам слід надавати виходячи із посадового окладу з урахуванням підвищень (див. лист МОН від 28.05.2020 № 1/11-3542).

* Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затверджена наказом МОН від 15.04.93 № 102.

Непедагогічні працівники. Іншим працівникам закладів освіти, які не обіймають посади педагогічних та науково-педагогічних працівників, керівники мають право надавати в межах фонду зарплати, затвердженого в кошторисах, матеріальну допомогу в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік (п.п. 5 п. 4 наказу № 557*). При цьому до матдопомоги, яка може бути виділена працівнику на рік, уключають як допомогу на оздоровлення, так і інші види матдопомоги (на соцпобут, лікування, крім допомоги на поховання).

* Наказ МОН «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів та установ освіти» від 26.09.2005 № 557.

Працівники «культурних» закладів

Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону про культуру* працівники у сфері культури мають право на допомогу на оздоровлення під час надання щорічної відпустки у розмірі посадового окладу.

* Закон України «Про культуру» від 14.12.2010 № 2778-VI.

Працівники клубних закладів. Для працівників державних і комунальних клубних закладів виплата допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу передбачена п.п. 2 п. 2 постанови № 1026*. Така допомога для них є обов’язковою та виплачується при наданні щорічної відпустки.

* Постанова КМУ «Питання виплати працівникам державних і комунальних клубних закладів, парків культури та відпочинку, центрів (будинків) народної творчості, центрів культури та дозвілля, інших культурно-освітніх центрів доплати за вислугу років, допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань» від 09.12.2015 № 1026.

Право на «оздоровчі» мають виключно ті працівники клубних закладів, які обіймають посади, зазначені в додатку до постанови № 1026

Утім, для отримання допомоги на оздоровлення працівник повинен не лише обіймати відповідну посаду, а й працювати у клубних закладах, парках культури та відпочинку, центрах (будинках) народної творчості, центрах культури та дозвілля, інших культурно-освітніх центрах.

Також у додатку до постанови № 1026 виділена категорія працівників, яким обов’язкові «оздоровчі» не надаються. Це працівники підрозділів з фінансового, бухгалтерського, юридичного, господарського, матеріально-технічного забезпечення, режимно-секретного підрозділу, підрозділу з охорони праці та підрозділів, діяльність яких не належить до основних видів.

Працівники бібліотек. Для працівників державних і комунальних бібліотек виплата допомоги на оздоровлення під час надання щорічної відпустки в розмірі посадового окладу передбачена ч. 6 ст. 30 Закону про бібліотеки* та п. 3 постанови № 84**.

* Закон України «Про бібліотеки та бібліотечну справу» від 27.01.95 № 32/95-ВР.

** Постанова КМУ «Про затвердження Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек» від 22.01.2005 № 84.

Право на таку допомогу мають виключно ті працівники бібліотек, посади яких зазначено в Переліку, затвердженому постановою № 84, у тому числі ті з них, які працюють за сумісництвом (див. лист Мінпраці від 16.03.2010 № 278/13/84-10).

Допомога на оздоровлення до щорічної відпустки працівникам бібліотек є обов’язковою виплатою, і кошти для її виплати необхідно передбачати в кошторисі

При цьому під час формування фонду оплати праці на відповідний бюджетний рік для кожного працівника передбачається тільки одна допомога на оздоровлення (див. лист Мінсоцполітики від 27.05.2019 № 73/0/205-19).

Працівники музеїв. Для цих працівників виплата «оздоровчих» у розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки передбачена абз. 8 ч. 2 ст. 28 Закону про музеї* та п. 4 постанови № 82**. Причому право на матдопомогу на оздоровлення мають працівники музеїв, посади яких зазначено у Переліку, затвердженому постановою № 82.

* Закон України «Про музеї і музейну справу» від 29.06.95 № 249/95-ВР.

** Постанова КМУ «Про реалізацію окремих положень частини другої статті 28 Закону України «Про музеї та музейну справу» від 22.01.2005 № 82.

Інші працівники культури. Працівникам «культурних» закладів, які не мають права на обов’язкову допомогу для оздоровлення згідно з постановами № 82, 84 та 1026, може бути виплачена матдопомога, передбачена п.п. «б» п. 3 наказу № 745*.

* Наказ Мінкультури «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки» від 18.10.2005 № 745.

Тобто їм допустимо нарахувати матдопомогу, у тому числі й для оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік (не бере участі в підрахунках матдопомога на поховання). Така допомога виплачується в межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисах.

Медичні працівники

Допомога на оздоровлення виплачується в обов’язковому порядку медичним та фармацевтичним працівникам у розмірі посадового окладу під час надання основної щорічної відпустки (абз. 4 п. 2 постанови № 524*). Допомога на оздоровлення надається медикам державних та комунальних установ незалежно від відомчого підпорядкування (чи то чи заклад охорони здоров’я, чи заклад освіти або заклад соцзахисту населення тощо).

* Постанова КМУ «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 11.05.2011 № 524.

Оздоровчі» медпрацівникам бюджетних установ надаються у розмірі посадового окладу з підвищеннями, який зазначений у графі 12 тарифікаційного списку (див. лист МОЗ та Профспілки працівників охорони здоров’я України від 23.03.2012 № 10.01.67/773, № 03-93).

Заклади охорони здоров’я, реорганізовані у КНП до реорганізації, також керувались постановою № 524. Наразі вони можуть на свій розсуд установлювати систему оплати праці, керуючись загальними нормами трудового законодавства, зокрема передбачати можливість надання матеріальної допомоги працівникам та визначати її розмір.

Працівники ДЮСШ

Відповідно до п.п. 6 п. 2 наказу № 2097* працівники дитячо-юнацьких спортивних шкіл (далі — ДЮСШ) мають право на матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік.

* Наказ Мінсім’ямолодьспорту «Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ та закладів галузі фізичної культури і спорту» від 23.09.2005 № 2097.

«Оздоровча» матдопомога для працівників ДЮСШ не є обов’язковою та виплачується в межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисах (абз. 1 п. 2 наказу № 2097)

При цьому рішення щодо такої виплати приймає керівник ДЮСШ.

У нормах наказу № 2097 не конкретизується, які саме працівники мають право на отримання матеріальної допомоги. Отже, матдопомогу на оздоровлення можуть надати як тренерам-викладачам, інструкторам-методистам, так й іншим працівникам ДЮСШ.

При визначенні граничного розміру «оздоровчих» беремо до уваги усі наявні у працівника підвищення окладу, зокрема підвищення, встановлене постановою КМУ від 14.08.2019 № 755 (ср. ).

Працівники соцзахисту

Відповідно до абз. 6 п. 5.11 Умов № 308/519* керівники установ соцзахисту мають право надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік (крім матеріальної допомоги на поховання).

* Умови оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджені спільним наказом Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519.

Тобто працівник протягом року може отримати лише одну матдопомогу (або на оздоровлення, або на соцпобут, або будь-яку іншу). При визначенні її розміру враховуються наявні у працівників підвищення посадових окладів, зокрема за «шкідливість».

Інші працівники з оплатою за ЄТС

Для усіх інших працівників-ЄТСників допомога на оздоровлення є необов’язковою виплатою. Керівник бюджетної установи має право надавати працівникам матеріальну допомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше одного посадового окладу на рік у межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисі установи.

Висновки

  • Для педагогів, працівників «культурних» закладів та медиків бюджетних установ допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки є обов’язковою виплатою. Вона надається таким працівникам у розмірі посадового окладу з урахуванням підвищень.
  • Для решти працівників-ЄТСників «оздоровча» матдопомога не є обов’язковою. Вона може надаватися за рішенням керівника у разі, коли кошти на її виплату були закладені до фонду оплати праці під час формування кошторису на відповідний бюджетний рік.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі