26.12.2024

Повідомлення про прийняття на роботу: правила, нюанси, поради

Повідомлення про прийняття на роботу (далі — Повідомлення) для більшості роботодавців вже звичний документ. Проте і досі трапляються питання щодо його заповнення та подання. Тому нагадаємо основні правила, розглянемо нюанси та відповімо на поширені запитання.

Нормативка

Хто подає Повідомлення. Норми законодавства, які вимагають від роботодавців подавати Повідомлення при прийнятті на роботу нового працівника, наведемо в таблиці.

Хто, куди і на кого подає Повідомлення

Хто подає

Куди подає

Щодо кого

Суть вимоги законодавства

Норма

Роботодавець (підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, ФОП)

До територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника ЄСВ

Працівника (за основним місцем роботи, за сумісництвом)

Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабміном

ч. 4 ст. 24 КЗпП

Резидент Дія Сіті

Гіг-спеціаліста

До початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидент Дія Сіті повідомляє про укладення гіг-контракту центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування ЄСВ

п. 1 ст. 23 Закону № 1667*

Роботодавець-фізособа (фізособа, яка не є ФОП)

За податковою адресою (місцем проживання) роботодавця-фізособи

Домашнього працівника

З домашніми працівниками укладається трудовий договір, який є основним документом, що засвідчує виникнення, зміну та припинення трудових відносин та визначає права та обов’язки сторін, а також є підставою для допуску домашнього працівника до роботи після здійснення роботодавцем повідомлення про прийняття домашнього працівника на роботу

ч. 2 ст. 1733 КЗпП

* Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 № 1667-IX.

Форма Повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу / укладення гіг-контракту затверджена постановою № 413*.

* Постанова КМУ «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту» від 17.06.2015 № 413.

Спосіб подання. Повідомлення подаємо:

— або засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб;

— або у формі документа на папері з копією в електронній формі, за відсутності технічної можливості подання Повідомлення засобами електронного зв’язку.

Куди подавати Повідомлення. Повідомлення подається:

— роботодавцем, резидентом Дія Сіті — до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку його як платника ЄСВ;

— фізичною особою, яка уклала трудовий договір з домашнім працівником, — за її податковою адресою (місцем проживання).

На кого НЕ треба подавати Повідомлення. Не потрібно подавати Повідомлення у разі прийняття за трудовим договором (контрактом):

— керівника підприємства;

— членів виконавчого органу господарського товариства.

Таким Повідомленням є відомості, отримані органами ДПСУ з ЄДР (абз. 5 постанови № 413).

Цікавинки заповнення графи 5 Повідомлення

Форма Повідомлення складається з шапки, табличної (інформативної) частини і підписів.

Шапка містить реквізити роботодавця / резидента Дія Сіті, а також тип форми (початкове чи скасовуюче).

Таблична частина містить інформацію щодо осіб, на яких Повідомлення подається. Форма Повідомлення показана на рисунку (бланк Повідомлення можна завантажити наприкінці статті).

Форма Повідомлення

У табличній частині цікавою є графа 5 «категорія особи». В ній пропонується використовувати категорію особи:

— «1» — для відображення інформації про укладення трудового договору з найманим працівником за основним місцем роботи;

— «2» — про укладення трудового договору з працівником за сумісництвом;

— «3» — про укладення гіг-контракту з гіг-спеціалістом;

— «4» — про укладення з особою цивільно-правового договору (ЦПД);

— «5» — домашні працівники.

Тут одразу нагадуємо, що домашні працівники ≠ надомники та дистанційники у роботодавця юрособи або ФОП. З домашнім працівником укладає трудовий договір інша фізособа, у якої він працює вдома.

Категорія «5» з’явилася не так давно. З 24.08.2024 набули чинності зміни до законодавства щодо регулювання праці домашніх працівників. Зауважте, на домашніх працівників, окрім Повідомлення на прийняття на роботу, треба подавати Повідомлень про звільнення з роботи. Повідомлення про звільнення стосується виключно домашніх працівників, що подають фізособи, які уклали трудовий договір з домашніми працівниками. Звичайні роботодавці (юрособи, ФОП) його не подають.

Про поняття «домашній працівник», оформлення трудових відносин з ним ви можете прочитати у статті «Домашні працівники: як прийняти на роботу та звільнити» // «Оплата праці», 2024, № 19 (ср. ).

Решта граф не повинна викликати запитань. Проте є поточні запитання іншого характеру.

Внутрішній сумісник

Приймаємо працівника за внутрішнім сумісництвом. Чи потрібно подавати Повідомлення про прийняття на роботу? Адже роботодавець подавав на цього працівника Повідомлення, коли працевлаштовував його за основним місцем роботи.

Так, потрібно! Дивимося на нормативку. Працівник не може бути допущений до роботи без укладання трудового договору та без подання Повідомлення про прийняття на роботу за цим трудовим договором.

Робота за сумісництвом, зокрема і внутрішнім, виконується на підставі окремого трудового договору. А якщо укладається трудовий договір і оформлюється наказ про прийняття на роботу, то обов’язково необхідно подати Повідомлення.

При цьому у графі 5 Повідомлення потрібно зазначити код «2» (працівники за сумісництвом).

А якщо працівник одночасно працевлаштовується до роботодавця за основним місцем роботи і за внутрішнім сумісництвом, то подавати одне чи два Повідомлення?

З працівником укладено два різних трудових договори. Отже, у Повідомленні інформацію про це подаємо щодо кожного з них. Тобто на такого працівника у Повідомленні заповнимо два окремі рядки. Причому в одному рядку у графі 5 ставимо «1», а у другому — «2».

Із сумісництва на основне і навпаки

Чи потрібно подавати Повідомлення на працівника, який у одного роботодавця змінює місце роботи з основного на сумісництво і навпаки?

Як правило, перехід з основного на сумісництво і навпаки із сумісництва на основне реалізується шляхом звільнення з роботи за одним трудовим договором і прийняття на роботу вже з іншим статусом. Іншого механізму переходу з одного трудового договору на інший не передбачено*. Тобто маємо факт укладення трудового договору.

* Див. наш коментар до роз’яснень Мінекономіки і Держпраці у статті «Сумісник стає основним працівником: про звільнення-прийняття, переведення та «заднє» число» // «Податки & бухоблік», 2024, № 56.

При прийнятті на роботу (укладенні трудового договору) як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом роботодавець має подати Повідомлення.

Оформлюємо суміщення

Працівнику оформлено суміщення посад, чи подавати Повідомлення?

Повідомлення НЕ подаємо.

У разі оформлення суміщення посад новий трудовий договір не укладається, отже, Повідомлення податківцям не подається (див. лист ДФСУ від 18.10.2016 № 22502/6/99-99-13-02-03-15).

Суміщення передбачає виконання працівником поряд зі своєю основною роботою, що обумовлена трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) протягом установленої законодавчо тривалості робочого дня (робочої зміни) (п. 2 постанови Ради Міністрів СРСР «Про порядок і умови суміщення професій (посад)» від 04.12.81 № 1145).

Укладаємо ЦПД

Чи подавати Повідомлення при укладанні цивільно-правового договору (ЦПД) з фізособою на виконання робіт (надання послуг)?

На нашу думку, подавати Повідомлення НЕ потрібно.

Обов’язок подавати Повідомлення на осіб за ЦПД (категорія «4») не визначений жодним з нормативних актів. З цим погоджується Мінекономіки у листах від 21.01.2022 № 4711-06/3082-07 та від 28.01.2022 № 4706-06/4356-01, і Держпраці у листі від 04.02.2022 № 702/4.1/4.1-22. Тому і жодної відповідальності за неподання такого Повідомлення не буде.

Проте якщо ви прихильник «краще хай буде», то можете подати Повідомлення про укладання цивільно-правових договорів з особами, які виконують роботи (надають послуги). Це також не заборонено.

Тимчасовий працівник

Працівник іде на місяць у відпустку. Для нормального функціонування робочого процесу його треба замінити. Чи подавати Повідомлення на тимчасового працівника, який замінить відсутнього?

Це буде залежати від того, чи буде укладатися трудовий договір із тимчасовим працівником.

Строковий трудовий договір. Чи подавати Повідомлення, якщо з фізособою укладений строковий трудовий договір?

Повідомлення подаємо незалежно від того, який вид трудового договору укладено (безстроковий чи строковий).

Переведення на іншу посаду. Чи подавати Повідомлення, якщо працівника перевели на іншу посаду у того самого роботодавця?

У цьому випадку Повідомлення подавати НЕ потрібно. Адже переведення відбувається в межах одного трудового договору. При цьому трудові відносини між працівником і роботодавцем не припиняються і новий трудовий договір не укладається.

Повідомлення у день початку роботи

Працівник потрібен «на зараз», роботодавець терміново укладає трудовий договір і працівник у цей же день приступає до роботи. Чи можна подати Повідомлення у день, коли працівник став до роботи?

Працівник не може бути допущений до роботи, зокрема, без Повідомлення. Отже, потрібно подати Повідомлення в день допуску працівника до роботи, але до початку його фактичної роботи.

Наприклад, Повідомлення подане о 9:00 ранку, а працівник приступає до роботи о 12:00.

Так само і резиденти Дія Сіті, що укладають гіг-контракт, повинні повідомляти податківців про укладення такого гіг-контракту з гіг-спеціалістом до початку виконання ним робіт (надання послуг).

У разі допущення з будь-яких причин працівника / гіг-спеціаліста до роботи раніше направлення Повідомлення має місце порушення вимог законодавства про працю.

Висновки

  • Повідомлення про прийняття на роботу / укладення гіг-контракту подають звичайні роботодавці (підприємства, установи, ФОП), резиденти Дія Сіті та роботодавці-фізособи, які наймають домашнього працівника.
  • Повідомлення має бути подане до фактичного початку роботи (надання послуг) працівником / гіг-спеціалістом.
  • При суміщенні посад чи переведенні на іншу посаду Повідомлення не подаємо.