Теми статей
Обрати теми

Домашні працівники: як прийняти на роботу та звільнити

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
З 24.08.2024 домашні працівники стали повноправними учасниками трудових відносин*. Садівник, няня, хатня робітниця, водій. Ось неповний перелік тих, чиє прийняття на роботу та звільнення слід документально зафіксувати. Як саме? Про це сьогодні розкажемо та покажемо.

* Детально про це йдеться у статті «Праця домашніх працівників» // «Податки & бухоблік», 2024, № 68.

Прийняття на роботу

Одразу зафіксуємо головне. Говоримо виключно про відносини між фізичною особою (не ФОП) та іншою фізичною особою (не ФОП). Наприклад, коли звичайний громадянин платить гроші за певні роботи чи послуги садівнику, няні, хатній робітниці, водію тощо.

Щоб правильно зафіксувати трудові відносини з домашнім працівником, слід оформити два документи.

Трудовий договір. Потрібно скласти письмовий трудовий договір. Це передбачено п. 63 ч. 1 ст. 24 КЗпП. Хоча й раніше (до виокремлення домашніх працівників) вимагалося укладати письмовий трудовий договір у випадку, коли роботодавець є фізособою (див. п. 6 ч. 1 ст. 24 КЗпП).

Повідомлення про прийняття. Податківцям потрібно подати Повідомлення про прийняття на роботу.

Строки для його подання відведені загальні — до допуску домашнього працівника до роботи.

Форма Повідомлення теж стандартна. Її наведено у додатку 1 до постанови № 413*. До речі, її оновили синхронно із появою домашніх працівників у законодавстві.

* Постанова КМУ «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашнім працівником» від 17.06.2015 № 413.

Як правильно заповнити Повідомлення для домашнього працівника? Тут є декілька особливостей:

— у полі 5 слід поставити код категорії особи «5»;

— у полі 9 номер наказу або розпорядження про прийняття на роботу зазначати не треба;

— у полі 14 дані головбуха чи особи, відповідальної за ведення бухобліку, також вказувати не потрібно.

Приклад заповнення Повідомлення на домашнього працівника наведено на рис. 1.

img 1

img 2

Рис. 1. Приклад Повідомлення про прийняття на роботу домашнього працівника

Повідомлення потрібно подати до органу ДПС за податковою адресою (місцем проживання) фізособи-роботодавця. Зробити це можна засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису, наприклад за допомогою електронного кабінету платника податків (див. за посиланням cabinet.tax.gov.ua). Якщо ж такої можливості немає, то — в паперовій формі разом з електронною формою на електронному носії інформації. Про це податківці зауважують в консультації з підкатегорії 135.05 ЗІР ДПС.

Наказ (розпорядження). Чи треба оформлювати трудовий договір із домашнім працівником наказом (розпорядженням) роботодавця? Така вимога все ще є у ст. 24 КЗпП без винятків для домашніх працівників. Але у ст. 1733 КЗпП (профільній статті для домашніх працівників) є схожа норма, в якій про наказ немає ні слова. Натомість вказано, що саме трудовий договір є підставою для допуску домашнього працівника до роботи після подання роботодавцем Повідомлення до ДПС.

Тож, скоріше за все, трудовий договір з домашнім працівником можна не оформлювати наказом (розпорядженням).

Звільнення з роботи

Трудовий договір. Приписом ст. 1736 КЗпП установлено особливості припинення трудового договору з домашнім працівником. Проте спеціальних вимог до документального оформлення звільнення працівника з його ініціативи вона не встановлює.

А от при звільненні з ініціативи роботодавця він може підготувати додаткову угоду до трудового договору та підписати її разом із працівником.

Інший варіант — додаткову угоду не оформлюють, а домашньому працівнику надсилають Повідомлення про розірвання трудового договору у спосіб, визначений трудовим договором, або рекомендованим листом з описом вкладення. Але в цьому разі працівник сам може вимагати від роботодавця внести до трудового договору запис про його припинення.

Повідомлення про звільнення. Роботодавці-фізособи повинні повідомляти податківців про припинення трудового договору з домашнім працівником. Коротше кажучи — мають подати Повідомлення про звільнення. Його форма наведена в додатку 2 до постанови № 413 (ср. ).

Повідомлення про звільнення передбачено виключно для домашніх працівників

На інших працівників, виконавців робіт, надавачів послуг за ЦПД чи резидентам Дія Сіті таке Повідомлення не заповнюють та до ДПС не надають.

Роботодавці домашніх працівників подають його також до тієї ж податкової (за своєю податковою адресою = місцем проживання). Часу дають — 3 дні з дня звільнення домашнього працівника (ч. 7 ст. 1736 КЗпП). Про це податківці також зауважують у консультації з підкатегорії 135.05 ЗІР ДПС.

Приклад заповнення Повідомлення про звільнення наведено на рис. 2.

img 3

Рис. 2. Приклад Повідомлення про звільнення домашнього працівника

Копія наказу про звільнення. Чи потрібно у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення та письмове повідомлення про нараховані та виплачені йому суми при звільненні? Припис ч. 1 ст. 47 КЗпП все ще містить таку норму без жодних поміток та винятків для домашніх працівників. Але водночас ч. 7 ст. 1733 КЗпП установлено, що сторони самостійно вирішують питання щодо необхідності ведення трудової книжки домашнього працівника та первинної облікової документації. Про яку документацію йдеться? Теоретично сюди можна підтягнути і кадрову документацію, зокрема накази, розпорядження та повідомлення. Звісно, роз’яснення компетентних органів не завадять. І як тільки вони з’являться, ми вас обов’язково повідомимо.

Висновки

  • У разі прийняття на роботу домашнього працівника з ним обов’язково слід укладати письмовий трудовий договір.
  • Фізособа-роботодавець подає до ДПС за своїм місцем проживання (податковою адресою) Повідомлення про прийняття на роботу домашнього працівника.
  • Для звільнення працівника можна укласти додаткову угоду до трудового договору.
  • Протягом 3 днів з дня звільнення домашнього працівника фізособа-роботодавець має подати до ДПС Повідомлення про припинення трудового договору.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі