26.12.2024
Види та умови преміювання кожен роботодавець визначає у своєму колдоговорі та положенні про преміювання. А безпосереднє надання премій оформлює наказом (розпорядженням).
Місячна премія. Премія за підсумками роботи за місяць може виплачуватись працівникам за роботу у тому ж місяці або у наступному за попередній. Порядок нарахування таких виплат визначають у положенні про преміювання.
Квартальна премія. Квартальна премія нараховується за квартал (три місяці). Локальними документами роботодавця її виплата може бути передбачена у будь-якому місяці кварталу. Найпоширенішими ситуаціями є виплата квартальної премії або в останньому місяці кварталу, або у наступному місяці після закінчення кварталу.
Річна винагорода. Винагорода за підсумками роботи за рік виплачується працівнику один раз на рік. І так само умови її виплати мають бути зазначені в локальних документах. Як правило, роботодавці її виплачують або у грудні за поточний рік, або у січні за підсумками роботи попереднього року.
До фонду зарплати включаються виробничі премії (у складі додаткової зарплати відповідно до п.п. 2.2.2 Інструкції № 5*) і винагороди за підсумками роботи за рік (як заохочувальні і компенсаційні виплати відповідно до п.п. 2.3.2 Інструкції № 5). Отже, ці виплати є частиною зарплати.
* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5.
ПКУ також розглядає їх як зарплату, і вони є об’єктом оподаткування ПДФО та ВЗ.
До заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, а також до інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) фізособам у зв’язку з трудовими відносинами, застосовується ПДФО за ставкою 18 %.
Базою оподаткування ПДФО є загальний оподатковуваний дохід, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Винагороду за підсумками роботи (премію) оподатковуємо ПДФО за ставкою 18 % у складі заробітної плати (п.п. 164.2.1 ПКУ).
Премія за підсумками роботи за попередній місяць, за квартал і річна винагорода нараховуються працівникам у конкретному місяці, але ж за минулий період. Тож як її враховувати при визначенні бази оподаткування ПДФО? Адже це важливо, зокрема, для застосування податкової соціальної пільги (ПСП), якщо працівник на неї претендує.
Виходячи з роз’яснень податківців, доплати, надбавки і премії, які нараховуються платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму, включаються до складу заробітної плати платника податку і підлягають оподаткуванню у тому місяці, в якому здійснені нарахування (роз’яснення в підкатегорії 103.02 ЗІР).
Отже, сума премії і річної винагороди включається до бази оподаткування ПДФО у тому місяці, в якому проведено її нарахування.
Премія за підсумками роботи і річна винагорода оподатковуються ВЗ (п.п. 1.4 п.п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Ставка ВЗ з 1 грудня 2024 року зросла до 5 %.
Яку ставку ВЗ застосовувати до премії, за попередній період або річної винагороди, нарахованої у грудні 2024 року?
Щодо застосування нової ставки ВЗ податківці надали роз’яснення від 02.12.2024. Їх висновки ми аналізували в статті «ВЗ 5 % і зарплатні виплати: роз’яснення податківців» // «Оплата праці», 2024, № 23 (ср. ).
У згаданих роз’ясненнях податківці наполягають, що до зарплати за час відпустки (відпускних) і виплат, пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності (лікарняних), за податкові періоди до 1 грудня 2024 року застосовується ставка ВЗ 1,5 % незалежно від дати їх фактичної виплати (надання). Тобто відпускні і лікарняні треба відносити до місяців, за які такі виплати нараховані, і застосовувати ту ставку ВЗ, яка діяла у цих відповідних місяцях.
У роз’ясненні податківців не розглянуто ситуацій щодо утримання ВЗ із суми премії, що нарахована за період (квартал, півріччя, рік) чи річної винагороди. Але якщо брати до уваги те, що при утриманні ВЗ податківці наполягають на застосуванні правил, передбачених для ПДФО, то ми вважаємо, що можна зробити висновок:
премія та річна винагорода оподатковуються ВЗ за ставкою, яка діє у місяці їх безпосереднього нарахування
Адже виплати, які відповідно до умов преміювання нараховані у грудні, входять до фонду оплати праці грудня.
Приклад. Працівнику у грудні 2024 року нарахована зарплата за грудень 26000 грн, премія за підсумками роботи у листопаді 2024 року у сумі 4000 грн та винагорода за підсумками роботи за 2024 рік у сумі 10000 грн.
До зарплати, премії за листопад та річної винагороди, що нараховані у грудні 2024 року, застосовуємо ставку ВЗ у розмірі 5 %. Розрахуємо суму ВЗ за грудень:
(26000,00 + 4000,00 + 10000,00) х 5 % = 2000,00 (грн).