Теми статей
Обрати теми

ВЗ 5 % і зарплатні виплати: роз’яснення податківців

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
Державна податкова служба роз’яснила* порядок нарахування, утримання та сплати до бюджету військового збору (далі — ВЗ) податковими агентами. Найцікавіше — утримання ВЗ із перехідних виплат (лікарняних та відпускних).

* tax.gov.ua/media-tsentr/novini/847129.html.

Нова ставка ВЗ

Багатостраждальний Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» від 10.10.2024 № 4015-IX (далі — Закон № 4015) набрав чинності 1 грудня 2024 року.

Цим законом передбачене підвищення ставки ВЗ з 1,5 до 5 відсотків від об’єкта оподаткування для платників цього збору, визначених п. 162.1 ПКУ.

Зокрема, звичайні роботодавці (підприємства, установи, організації, ФОП), резиденти Дія Сіті мають нараховувати, утримувати та сплачувати ВЗ із доходів, що є об’єктами оподаткування, працівників та гіг-спеціалістів резидентів Дія Сіті, за новою ставкою 5 % (п.п. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Строк дії підвищеного розміру ставки ВЗ 5 %: з 1 грудня 2024 року до 1 січня року, наступного за роком, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан

Як правило, ВЗ утримуємо з доходів, з яких утримуємо і ПДФО. Тобто об’єктом оподаткування є всі доходи, визначені ст. 163 ПКУ, за винятком тих, з яких не утримується ВЗ.

Зарплатні доходи, нараховані до 01.12.2024

Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід — будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (ст. 164 ПКУ).

Доходи платників ВЗ, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом № 4015, оподатковуються за ставкою ВЗ, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених ПКУ (п. 2 розд. ІІ Закону № 4015).

Тобто якщо зарплата за листопад 2024 року нарахована у листопаді, а фактично виплачується у грудні, то ставка ВЗ для її оподаткування залишається 1,5 %.

Але до перехідних виплат: відпускних та лікарняних податківці просувають інший підхід застосування ставки ВЗ. Про них детальніше поговоримо далі.

Перехідні відпускні та лікарняні

У роз’ясненні податківці вказали, що п.п. 169.4.1 ПКУ встановлені особливості віднесення доходів у вигляді заробітної плати до відповідних податкових періодів.

Так, якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування.

Також податківці наголошують, що відповідно до п.п. 169.4.3 ПКУ роботодавець має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку на доходи фізичних осіб / військового збору за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.

Насправді, ця норма в ПКУ виглядає трошки інакше (там ідеться про податок, а от показника «військового збору» там немає). Податківці просто його там побачили десь між рядків і видали за наявне. І взагалі до появи цього роз’яснення про перерахунок ВЗ ніде не йшлося. Проте наразі беремо його до уваги.

Перехідні відпускні. Щодо відпускних, які роботодавець нарахував у листопаді за дні відпустки, яка розпочалася до 1 грудня 2024 року та триває після цієї дати, позиція податківців така.

До доходу (частини доходу) у вигляді заробітної плати за час перебування платника податків у відпустці до 1 грудня 2024 року застосовується ставка ВЗ 1,5 %, а за час перебування платника податків у відпустці після 1 грудня 2024 року застосовується ставка ВЗ 5 % незалежно від того, коли будуть проведені нарахування (виплата, надання) таких доходів

Якщо працівнику були нараховані (виплачені) такі доходи у листопаді 2024 року за період перебування у відпустці, як у листопаді, так і в грудні, то роботодавець має провести перерахунок утриманих (перерахованих) сум ВЗ в порядку, визначеному п. 169.4 ПКУ.

Приклад 1. Працівник пішов у відпустку з 25 листопада 2024 року на 10 днів. У листопаді йому нараховані та виплачені відпускні за дні листопада та грудня 2024 року. З них утримано ВЗ за ставкою 1,5 %.

У такому випадку роботодавець має провести перерахунок ВЗ. Суми відпускних потрібно розподілити між днями тих місяців, на які припадає відпустка. Після цього обчислити ВЗ з урахуванням ставки 5 % до суми відпускних, які припадають на грудень.

Лікарняні. Щодо лікарняних, які нараховуються роботодавцями після 1 грудня 2024 року за період тимчасової непрацездатності до 1 грудня 2024, податківці наголошують на наступному.

До виплат (частини виплат), пов’язаних з тимчасовою втратою працездатності, у разі перебування платника податку на лікарняному в періоді до 1 грудня 2024 року, застосовується ставка ВЗ 1,5 % незалежно від того, що нарахування (виплата, надання) будуть проведені у грудні 2024 року

Зазначені виплати (частини виплат) у разі перебування працівника на лікарняному у періоді після 1 грудня 2024 року оподатковуються за ставкою ВЗ у розмірі 5 %.

Приклад 2. Працівник хворів з 25 листопада по 2 грудня 2024 року. Лікарняні нараховані у грудні 2024 року.

До лікарняних, які нараховані за 6 днів хвороби листопада 2024 року, застосовуємо ставку ВЗ 1,5 %, незважаючи на те, що фактично вони нараховані у грудні. Лікарняні, які нараховані за 2 дні грудня 2024 року, оподатковуємо ВЗ за ставкою 5 %.

Що не так із роз’ясненням податківців?

ВЗ утримується, нараховується та сплачується в порядку, встановленому розд. IV ПКУ, з урахуванням особливостей, визначених підрозд. 1 цього розділу (п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

У своєму роз’ясненні податківці прив’язують перехідні виплати (відпускні і лікарняні) для нарахування ВЗ не до періоду, в якому нараховано дохід, а до періоду, ЗА який нараховано дохід. Крім того, вони наполягають на перерахунку ВЗ за правилами, які передбачені для ПДФО.

Але нещодавно вони заперечували автоматичне поширення на ВЗ правил, які прописані для ПДФО. Так, наприклад, було із питанням про НЕзастосування натурального коефіцієнта (див. лист ДПСУ від 12.03.2024 № 6722/6/99-00-24-03-03-06), а також про НЕзастосування ПСП при визначенні суми ВЗ.

У згаданому вище листі податківці зауважили, що положеннями п. 161 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ прямо не встановлено порядок визначення бази оподаткування для ВЗ. А от у роз’ясненні податківців, яке сьогодні коментується, податківці формально вказали, що база оподаткування для ВЗ така сама, як і для ПДФО.

То де ж правда? Виходить, що податківці одну і ту саму норму ПКУ у різних ситуаціях тлумачать по-різному.

Але наразі, як то кажуть, маємо те, що маємо.

Висновки

  • Нову ставку ВЗ 5 % застосовуємо до зарплатних виплат, нарахованих починаючи з 1 грудня 2024 року.
  • Для застосування старого (1,5 %) або нового розміру ВЗ (5 %) відпускні і лікарняні відносимо до місяців, ЗА які вони нараховані.
  • Роботодавець має провести перерахунок утриманих (перерахованих) сум ВЗ із суми відпускних, які були нараховані у листопаді за дні відпустки грудня.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі