14.03.2024

Доплата медикам закладів освіти: нюанси встановлення у 2024 році

У закладі дошкільної освіти (далі — ЗДО) працюють три медичних сестри: старша, з дієтичного харчування та з фізіотерапії. За яких умов їм можна встановити доплату у розмірі 20 % посадового окладу? Чи включається така доплата до МЗП?

Вид доплати

У запитанні читача йдеться про доплату, передбачену постановою № 67*. Нещодавно цей документ зазнав кардинальних змін. Підстава — постанова № 1419** (набула чинності 06.01.2024). До цього моменту в постанові № 67 йшлося про «карантинну» доплату, яку було скасовано у зв’язку із завершенням ковідного карантину. Ми писали про це у статті «COVID-карантин скасовано: прощаємось із «бонусами» // «Оплата праці», 2023, № 13.

* Постанова КМУ «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів освіти» від 03.02.2021 № 67.

** Постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 67» від 22.12.2023 № 1419.

Наразі ж постанова № 67 передбачає встановлення медикам закладів освіти доплати за роботу в несприятливих умовах праці та надання здобувачам освіти психологічної підтримки (далі — доплата) в розмірі 20 % посадового окладу. При цьому в цій постанові досить скупо зазначено про таку виплату. Тому розглянемо нюанси її призначення детальніше.

Категорії отримувачів

Доплата встановлюється медпрацівникам закладів освіти державної і комунальної форми власності. Тож якщо брати до уваги запитання, то доплату можна встановити старшій медичній сестрі, сестрі медичній з дієтичного харчування та медсестрі з фізіотерапії, які працюють у ЗДО. Адже сестри медичні, безперечно, належать до категорії медпрацівників.

Право на доплату мають медичні працівники, які працюють у закладі освіти, як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом

Оскільки обмежень щодо сумісників у постанові № 67 не передбачено.

Право на доплату мають також медичні працівники дитячо-юнацьких спортивних шкіл (далі — ДЮСШ). Адже ДЮСШ — це заклад спеціалізованої позашкільної освіти спортивного профілю. Згідно зі ст. 1 Закону № 1841* заклад спеціалізованої позашкільної освіти — це заклад позашкільної освіти, що надає спеціалізовану освіту мистецького, спортивного, військового або наукового спрямування. Крім того, ДЮСШ зазначено у Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженому постановою № 433**. Таким чином, ДЮСШ належить до закладів позашкільної освіти. Відповідно медики ДЮСШ мають право на встановлення доплати.

* Закон України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 № 1841-III.

** Постанова КМУ «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад» від 06.05.2001 № 433.

Що стосується медиків інших галузей (заклади соцзахисту, медзаклади тощо), то вони не мають права на встановлення доплати, яка передбачена постановою № 67.

Умови для встановлення

Для встановлення доплати потрібне виконання двох умов:

1) медпрацівники мають здійснювати свої обов’язки безпосередньо на робочому місці в закладах освіти, у яких освітній процес здійснюється за очною, поєднанням очної та дистанційної форми здобуття освіти;

2) медпрацівники пройшли онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP», що підтверджується відповідним документом, з метою виявлення та перенаправлення здобувачів освіти з можливими психічними розладами до спеціалістів у сфері охорони здоров’я.

При цьому обидві умови мають виконуватись одночасно.

Період дії доплати

Доплата встановлюється на період дії воєнного стану. Нагадаємо, що наразі дію воєнного стану продовжено до 05:30 14 травня 2024 року*.

* Указ Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 05.02.2024 № 49/2024 (затверджено Законом України від 06.02.2024 № 3564-IX).

Встановлення доплати проводиться за рахунок коштів, передбачених на оплату праці працівників закладу освіти (п. 2 постанови № 67)

Тож виконання оновленої постанови № 67 забезпечується виключно в межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисі.

Розмір доплати

Розмір доплати становить 20 % посадового окладу, визначеного за тарифними розрядами ЄТС, що затверджена постановою № 1298*. Тобто доплата встановлюється у фіксованому розмірі. А тому виплачувати її в меншому розмірі (наприклад, 10 чи 15 % окладу) не можна.

* Постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298.

Якщо медпрацівник працює на умовах неповного робочого часу (наприклад, на 0,25; 0,5; 0,75 ставки), то доплату нараховують на фактичний оклад, тобто пропорційно зайнятості.

Доплата та МЗП

При обчисленні заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються, зокрема, доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я (ст. 31 Закону про оплату праці*).

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95.

Отже, доплату медпрацівникам закладів освіти згідно з постановою № 67 слід нараховувати понад МЗП (на сьогодні — 7100 грн).

Висновки

  • Доплата, передбачена постановою № 67, встановлюється медичним працівникам закладів освіти державної і комунальної форми власності. Вона виплачується незалежно від того, за основним місцем роботи працює медпрацівник чи за сумісництвом.
  • Доплата встановлюється на період воєнного стану, обчислюється пропорційно зайнятості працівника та виплачується понад розмір мінзарплати.