23.05.2024

Переведення на нижчеоплачувану роботу (посаду): дотримуємось гарантій

У разі переведення працівника на нижчеоплачувану роботу за ним зберігається його попередній середній заробіток протягом двох тижнів із дня переведення. Як застосувати цю гарантію на практиці, розкажемо в цій статті.

Оплатна гарантія

Трудовим законодавством передбачена спеціальна оплатна гарантія при переведенні працівника на нижчеоплачувану посаду (роботу) за такими підставами:

ч. 1 ст. 32 КЗпП — визначає порядок переведення працівника на іншу постійну роботу в межах одного підприємства, установи, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією;

ст. 170 КЗпП — переведення працівників на легшу роботу за станом здоров’я.

Вона звучить так:

при переведенні працівника на іншу постійну (або легшу) нижчеоплачувану роботу за ним зберігається його попередній середній заробіток протягом 2 тижнів з дня переведення (ст. 114, 170 КЗпП)

Зауважте, що не має значення, хто був ініціатором переведення: роботодавець чи працівник. Головна умова для застосування такої гарантії — робота, на яку переведений працівник, є нижчеоплачуваною (п. 18 постанови Пленуму ЗСУ від 24.12.99 № 13).

Але що розуміти під нижчеоплачуваною роботою?

Нижчеоплачувана робота

На жаль, у чинному законодавстві немає чіткого визначення терміна «нижчеоплачувана робота». Єдина зачіпка — лист Мінсоцполітики від 21.11.2019 № 1707/0/206-19. В ньому фахівці цього відомства зазначили:

нижчеоплачуваною є робота, оплата якої передбачає менший розмір заробітку (враховуючи всі складові фонду оплати праці) порівняно із середнім заробітком на попередній посаді (роботі)

Тому, щоб визначити, чи є нова робота нижчеоплачуваною, треба:

— розрахувати денний заробіток працівника (ЗПдн) на новій посаді;

— розрахувати його середньоденну зарплату (ЗПсдн) на попередній посаді;

— порівняти отримані результати (денну і середньоденну зарплату).

Якщо денна зарплата на новому місці роботи виявиться меншою за середньоденну зарплату на попередньому місці роботи (ЗПдн < ЗПсдн), то робота, на яку переведено працівника, є нижчеоплачуваною. В такому разі роботодавець має дотриматися оплатної гарантії, передбаченої ст. 114 та 170 КЗпП.

Якщо ж денна зарплата за новою посадою буде більшою за середньоденний заробіток за старою посадою (ЗПдн > ЗПсдн), то нічого доплачувати не потрібно (працівнику виплачуватиметься фактичний заробіток).

Зверніть увагу! Порівняння цих двох показників (ЗПдн та ЗПсдн) слід проводити у відповідних умовах. Це означає, що не можна порівнювати, наприклад, середньоденну зарплату з повною зайнятістю з денною зарплатою з неповною зайнятістю. У такому разі середньоденну зарплату потрібно відкоригувати з урахуванням зайнятості працівника на новій посаді.

Доплата при переведенні

Одразу попереджаємо: збереження середнього заробітку за ст. 114 та 170 КЗпП не означає, що протягом перших двох тижнів на новій роботі працівнику треба в буквальному сенсі виплачувати середній заробіток.

Збереження середнього заробітку означає, що протягом двох тижнів з дня переведення працівникові здійснюється доплата до зарплати до розміру його середньоденної зарплати за старою посадою.

Інакше кажучи, заробіток працівника на новій посаді разом із такою доплатою має дорівнювати середньому заробітку на його попередній роботі.

Сума доплати (Д) розраховується так:

Д = (ЗПсдн - ЗПдн) × Р,

де ЗПсдн — розмір середньоденної зарплати на попередній посаді;

ЗПдн — розмір денного заробітку, розрахованого виходячи із зарплати за новою посадою;

Р — кількість робочих днів після переведення (в межах двох тижнів).

Як розрахувати ці показники, розберемо далі. І почнемо ми із першого з них — середньоденного заробітку.

Середньоденний заробіток

Порядок розрахунку. При розрахунку середньоденного заробітку керуємося Порядком № 100*.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Відповідно до цього документа середньоденну зарплату (ЗПсдн) для цілей дотримання оплатної гарантії, передбаченої ст. 114 та 170 КЗпП, розраховують за формулою:

ЗПсдн = ЗПф: РДф,

де ЗПф — сума зарплатних виплат, які нараховані працівнику в розрахунковому періоді та беруть участь у розрахунку середньоденної зарплати;

РДф — кількість робочих днів, фактично відпрацьованих працівником у розрахунковому періоді.

Розрахунковий період. У загальному випадку, розрахунковим періодом для обчислення середньоденної зарплати є останні 2 календарних місяці роботи (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому відбувається переведення працівника на нижчеоплачувану посаду (абз. 3 п. 2 Порядку № 100).

Якщо протягом двох місяців перед місяцем переведення у працівника не було заробітку, беремо попередні два місяці. Якщо протягом таких чотирьох місяців заробіток у працівника був відсутній, розрахунок проводимо виходячи з посадового окладу за старою посадою, що був установлений на момент переведення, але не менше МЗП*.

* Як провести розрахунок середньої зарплати від окладу (МЗП), читайте у статті «Розрахунок середньої зарплати: коли застосовуємо мінімалку» // «Оплата праці», 2021, № 2.

Виплати, що беруть участь у розрахунку. У розрахунку середньоденної зарплати беруть участь всі суми зарплати, нарахованої працівнику згідно із законодавством та умовами трудового договору (п. 3 Порядку № 100). А саме: оклад, набавки, доплати, премії неразового характеру тощо. Тобто всі виплати, нараховані працівнику за відпрацьований час.

Зауважте, що усі зарплатні виплати включаємо до розрахунку:

— у тому періоді, за який вони нараховані;

— у тому розмірі, в якому вони нараховані.

Виняток — премії (інші заохочувальні виплати), нараховані за підсумками роботи за певний період (місяць, квартал, рік). Такі виплати враховуємо в заробіток місяця їх нарахування та наступних за ним місяців. При цьому кількість місяців урахування дорівнюватиме кількості місяців, за які нарахована премія (інша заохочувальна виплата).

Детальніше про врахування премії при обчисленні середньої зарплати за Порядком № 100 читайте у статті «Щомісячні премії у розрахунку середньої зарплати» // «Оплата праці», 2021, № 19 та статті «Квартальні та річні премії: приклади включення до розрахунку середньої» // «Оплата праці», 2021, № 19 (ср. ).

Виключаються із розрахунку середньої виплати, перелічені у п. 4 Порядку № 100 (зокрема, виплати разового характеру), а також виплати, нараховані за час, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток (абз. 2 п. 4 Порядку № 100).

Звернуть увагу! Середньоденну зарплату розраховують один раз, навіть якщо 2 тижні роботи на новій посаді припадають на різні місяці.

Денний заробіток

Денний заробіток за новою посадою (ЗПдн) визначаємо за формулою:

ЗПдн = ЗПміс : РДгр,

де ЗПміс — зарплата, яка була б нарахована працівникові на новій посаді (роботі) за повністю відпрацьований місяць;

РДгр — кількість робочих днів у такому місяці за графіком роботи на новій посаді.

Звернуть увагу! Денний заробіток розраховуємо виходячи з повністю відпрацьованого місяця за новою роботою. Тобто розрахунок проводимо так, ніби працівник відпрацював увесь місяць повністю (навіть якщо у цьому місяці він перебував у відпустці, хворів тощо).

При цьому враховуємо всі складові зарплати, які працівник отримає згідно з умовами трудового договору в цьому місяці за новою посадою (роботою): оклад, доплати, надбавки, виробничі премії, індексації, доплату до МЗП тощо.

Зауважте: виплати разового характеру (матдопомога, премії до святкових дат) та виплати за період, коли за працівником зберігався середній заробіток, до розрахунку денного заробітку не входять.

Важливо! Якщо два перших тижні після переведення на нову роботу (посаду) припадають на різні місяці, то розрахунок денної зарплати проводимо за кожен такий місяць окремо.

Розглянемо, як це працює, на прикладах.

Приклади

Приклад 1 (на новій посаді оклад нижче). Працівник переведений на іншу постійну роботу з 06.05.2024. Умови оплати праці такого працівника наступні:

оклад на попередній посаді — 17000 грн;

оклад на новій посаді — 13000 грн.

За обома посадами зайнятість — повна, графік роботи — стандартна п’ятиденка з вихідними у суботу та неділю.

У березні — квітні 2024 року працівник повністю відпрацював всі робочі дні, передбачені його графіком роботи — 43 роб. дн. (21березень + 22квітень).

Розрахуємо середньоденну зарплату працівника. Його розрахунковий період: березень — квітень 2024 року.

Середньоденна зарплата становить:

(17000 + 17000) : 43 = 790,70 грн.

Визначимо денний заробіток працівника за новою посадою. Перші два тижні роботи на новій посаді припали на один місяць — травень 2024 року. Тому розраховуємо одну денну зарплату.

Денний заробіток дорівнює:

13000 : 23 = 565,22 грн,

де 23 — кількість робочих днів за графіком роботи працівника у травні 2024 року на новій посаді.

Середньоденна зарплата виявилася вищою за денний заробіток (790,70 > 565,22), тому розрахуємо для такого працівника доплату за кожен робочий день протягом двох тижнів із дня його переведення.

Розмір доплати становить:

790,70 - 565,22 = 225,48 грн.

На період з 6 по 19 травня (два тижні з дня переведення) припало 10 робочих днів, тому сума доплати (за умови, що ці дні працівником будуть відпрацьовані повністю) становить:

225,48 × 10 = 2254,80 грн.

Приклад 2 (на новій посаді неповна зайнятість). Працівник переведений на легшу роботу з 01.05.2024. Умови оплати праці такого працівника наступні:

на попередній роботі: оклад — 18000 грн, повна зайнятість, графік роботи — звичайна п’ятиденка;

на новій посаді: оклад — 19000 грн, неповна зайнятість (0,5 штатної одиниці), графік роботи — по 4 години 5 днів на тиждень (з понеділка по п’ятницю).

У березні — квітні 2024 року працівник повністю відпрацював всі робочі дні, передбачені його графіком роботи, — 43 роб. дн. (21березень + 22квітень).

Розрахуємо середньоденну зарплату працівника. Його розрахунковий період: березень — квітень 2024 року.

Середньоденна зарплата становить:

(18000 + 18000) : 43 = 837,21 грн.

Визначимо денний заробіток працівника за новою посадою. Перші два тижні роботи на новій посаді припали на один місяць — травень 2024 року. Тому розраховуємо одну денну зарплату.

Денний заробіток дорівнює:

19000 × 0,5 : 23 = 413,04 грн,

де 23 — кількість робочих днів за графіком роботи працівника у травні 2024 року на новій посаді.

Оскільки зайнятість працівника змінилася у зв’язку з переведенням на іншу посаду, денний заробіток будемо порівнювати із середньоденною зарплатою, відкоригованою на зайнятість працівника на новій посаді.

Середньоденний заробіток пропорційно зайнятості працівника на новій посаді становить:

837,21 × 0,5 = 418,61 грн.

Відкоригована середньоденна зарплата виявилася вищою за денний заробіток (418,61 > 413,04), тому розрахуємо для такого працівника доплату за кожен робочий день протягом двох тижнів із дня його переведення.

Розмір доплати становить:

418,61 - 413,04 = 5,57 грн.

На період з 1 по 14 травня (два тижні з дня переведення) припало 10 робочих днів, то сума доплати (за умови, що ці дні працівником будуть відпрацьовані повністю) становитиме:

5,57 × 10 = 55,70 грн.

Приклад 3 (на «старій» посаді була нарахована премія). Працівник переведений на іншу постійну роботу з 06.05.2024. Умови оплати праці такого працівника наступні:

на попередній роботі: оклад — 17000 грн; щомісячна премія — 15 % від окладу;

на новій посаді: оклад — 18000 грн.

За обома посадами зайнятість — повна, графік роботи — стандартна п’ятиденка з вихідними у суботу та неділю.

У березні — квітні 2024 року працівник повністю відпрацював всі робочі дні, передбачені його графіком роботи, — 43 роб. дн. (21березень + 22квітень).

Розрахуємо середньоденну зарплату працівника. Його розрахунковий період: березень — квітень 2024 року.

Заробітна плата в розрахунковому періоді становить:

(17000 + 17000 × 15 %) × 2 = 39100 грн.

Середньоденна зарплата дорівнює:

39100 : 43 = 909,30 грн.

Визначимо денний заробіток працівника за новою посадою. Перші два тижні роботи на новій посаді припали на один місяць — травень 2024 року. Тому розраховуємо одну денну зарплату.

Денний заробіток дорівнює:

18000 : 23 = 782,61 грн,

де 23 — кількість робочих днів за графіком роботи працівника у травні 2024 року на новій посаді.

Середньоденна зарплата виявилася вищою за денний заробіток (909,30 > 782,61), тому розрахуємо для такого працівника доплату за кожен робочий день протягом двох тижнів із дня його переведення.

Розмір доплати становить:

909,30 - 782,61 = 126,69 грн.

На період з 6 по 19 травня (два тижні з дня переведення) припало 10 робочих днів, то сума доплати (за умови, що ці дні працівником будуть відпрацьовані повністю) становитиме:

126,69 × 10 = 1266,90 грн.

Висновки

  • При переведенні на іншу постійну (або легшу) нижчеоплачувану роботу за працівником зберігається попередній середній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення.
  • Збереження середнього заробітку означає, що працівникові здійснюється доплата до зарплати до розміру його середньоденної зарплати за старою посадою.
  • Розмір доплати визначають як різницю між середньоденною зарплатою на попередній посаді та денним заробітком за новою посадою, помножену на кількість робочих днів у межах двотижневого періоду.
  • Обчислення середньої зарплати проводять відповідно до Порядку № 100.
  • Денний заробіток розраховують виходячи з повністю відпрацьованого місяця за новою роботою.