12.09.2024

Директор підприємства сам веде військовий облік: враховуємо нюанси

Відповідно до вимог Порядку № 1487* керівник зобов’язаний організовувати військовий облік на підприємстві. А ось вести військовий облік має інша особа. Але що робити, якщо такої особи немає на підприємстві або вона просто не хоче братися за таку роботу? Чи можна тоді покласти обов’язки з ведення військового обліку на директора? Зараз розкажемо.

* Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487.

Якщо всі відмовляються

Ніхто з працівників підприємства не хоче бути особою, відповідальною за ведення військового обліку. Чи можна такі обов’язки покласти на директора підприємства? Чи можна взагалі не призначати відповідальну особу? Чи загрожує в такому випадку штраф?

Одразу зазначимо: так, обов’язки з ведення військового обліку можна покласти на директора підприємства. Але за певних умов. Зараз пояснимо.

Перш за все нагадаємо, що доручити працівнику обов’язки з ведення військового обліку можна лише в тому випадку, коли на підприємстві налічується до 500 призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Якщо на підприємстві понад 500 призовників, військовозобов’язаних та резервістів, для ведення військового обліку потрібно ввести окрему посаду (або створити окремий підрозділ, відділ, сектор, групу за наявності двох і більше осіб, відповідальних за ведення військового обліку) та прийняти на таку посаду особу, яка виконуватиме відповідні обов’язки.

Судячи з питання, що розглядається, на підприємстві менше ніж 500 призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Тоді кому в такому разі можна доручити ведення військового обліку?

Відповідно до п. 8 Порядку № 1487 на керівника підприємства покладаються лише обов’язки з організації військового обліку. Водночас обов’язки з ведення військового обліку ця норма вимагає доручити працівникам служби персоналу, служби управління персоналом.

Проте може статися й так, що на підприємстві немає служби персоналу, відділу кадрів тощо. Що робити в такому разі?

У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу Порядок № 1487 пропонує обов’язки з ведення військового обліку покласти на особу, яка веде облік працівників на такому підприємстві, тобто особу, яка займається кадровими питаннями. Це може бути бухгалтер, секретар або юрист, які мають відповідні обов’язки.

Зауважте, взагалі не призначати особу, відповідальну за ведення військового обліку, не можна!

Проте що робити, якщо особа, яка веде облік працівників, відмовляється від ведення військового обліку? Чи можна тоді такі обов’язки покласти на директора?

Тут треба пам’ятати, що трудове законодавство забороняє роботодавцю вимагати від працівника виконання роботи, не обумовленої його трудовим договором (ст. 31 КЗпП).

Тому покласти на працівника додаткові обов’язки роботодавець може, або отримавши на це згоду працівника, або дотримавшись процедури, встановленої ч. 3 ст. 32 КЗпП (зміна істотних умов праці).

У ситуації, що розглядається, працівники не згодні брати на себе додаткові обов’язки з ведення військового обліку. А варіант із зміною істотних умов праці теж не підходить. Адже він може привести до того, що працівники, не погоджуючись з новими умовами праці, врешті-решт просто звільняться.

Що в такому разі робити? Треба діяти так:

— зібрати письмові докази відмови працівників виконувати додаткові обов’язки;

— обов’язки з ведення військового обліку покласти на директора підприємства.

Але не забувайте, що Порядок № 1487 дозволяє покласти обов’язки з ведення військового обліку лише на особу, яка веде облік працівників на такому підприємстві.

Тому щоб директора «нагородити» новими обов’язками, в статутних документах підприємства або в його посадовій інструкції має бути зазначено, що він веде облік працівників хоча б у якійсь його частині. Наприклад, оформлює приймання працівників на роботу.

Умови виконані? Тоді директор має:

— видати наказ про покладання обов’язків із ведення військового обліку на себе;

— скласти та подати до ТЦКСП повідомлення про призначення його відповідальним за організацію та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підприємстві* (додаток 1 до Порядку № 1487).

* Як його заповнити та скласти, читайте у статті «Організовуємо військовий облік з нуля: документальний супровід» // «Податки & бухоблік», 2024, № 48.

Тоді претензій з боку ТЦКСП при перевірці бути не повинно.

Директор — без доплати?

На підприємстві лише 2 військовозобов’язаних працівники. Чи можна в такому разі не доплачували директору, якщо він є відповідальним за ведення військового обліку?

Ні, не можна. І ось чому.

У п. 10 Порядку № 1487 зазначено: за наявності на військовому обліку підприємства менше 500 призовників, військовозобов’язаних та резервістів обов’язки щодо ведення військового обліку покладаються на особу служби персоналу, якій установлюється доплата в розмірі до 50 % посадового окладу, а для державних службовців — у межах економії фонду оплати праці.

Як ми з’ясували вище (див. попереднє запитання), вести військовий облік на підприємстві може не тільки особа служби персоналу. Такі обов’язки можуть бути покладені, зокрема, й на директора (якщо він хоча б частково веде облік працівників на підприємстві).

Відповідно

за виконання додаткових обов’язків з ведення військового обліку директору має бути встановлена доплата

Водночас всі ми пам’ятаємо, що така доплата встановлюється лише за умови, що обов’язки з ведення військового обліку не передбачені посадовою інструкцією працівника, відповідального за ведення такого обліку.

Якщо в посадовій інструкції особи, що веде військовий облік на підприємстві, визначено завдання з ведення військового обліку, то доплата не виплачується. Адже в такому разі вважається, що особа, відповідальна за ведення військового обліку, виконує свої безпосередні обов’язки та отримує відповідну оплату з урахуванням виконання зазначених функціональних обов’язків. На це свого часу звертало увагу Мінсоцполітики у своєму листі від 09.02.2018 № 227/0/101-18/281.

Але попереджаємо, що на сьогодні ТЦКСП дотримуються іншої позиції. На їхню думку, підприємство має встановлювати доплату за ведення військового обліку навіть у тому разі, якщо обов’язки з ведення військового обліку прописані в посадовій інструкції особи, що веде такий облік, оскільки це передбачено Порядком № 1487.

У зв’язку з цим радимо все ж таки встановити директору доплату за ведення військового обліку.

Зауважте, що розмір такої доплати для звичайних підприємств має становити до 50 % посадового окладу директора. Тобто це може бути як 40 %, 30 %, так і 10 % його окладу.

Конкретний розмір доплати підприємство визначає самостійно (з урахуванням вимог п. 10 Порядку № 1487) та прописує його у своїх внутрішніх документах (колдоговорі чи Положенні про оплату праці).

Також розмір доплати слід зазначити в наказі про доручення обов’язків з ведення військового обліку. Якщо у згаданому документі доплату не було встановлено, то виправити ситуацію можна так:

— або внести зміни в існуючий наказ про доручення обов’язків з ведення військового обліку та встановити доплату за ведення військового обліку;

— або видати окремий наказ про встановлення доплати особі, відповідальній за ведення військового обліку.

Зверніть увагу, що в цьому випадку подавати до ТЦКСП повідомлення про призначення, звільнення (увільнення) керівника та посадових осіб, відповідальних за організацію та ведення військового обліку (додаток 1 до Порядку № 1487), не потрібно.

На підприємстві — один директор

На підприємстві лише один військовозобов’язаний — це директор. Чи треба взагалі вести військовий облік?

Так, потрібно, якщо директор — найманий працівник. Пояснимо.

У п. 16 Порядку № 1487 зазначено, що всі підприємства, установи, організації (незалежно від їх підпорядкування і форми власності), які є роботодавцями таких категорій осіб, як призовники, військовозобов’язані, резервісти, зобов’язані вести персональний військовий облік таких осіб.

Відповідно

якщо на підприємстві працює хоча б один призовник, військовозобов’язаний чи резервіст, воно зобов’язане вести військовий облік

У нашому випадку на підприємстві є всього один військовозобов’язаний — це директор. Тоді згідно з вимогами п. 16 Порядку № 1487 підприємство має вести військовий облік по такій особі? Так, але за умови, що він працює на умовах трудового договору.

Нагадаємо, що функції директора на підприємстві може виконувати:

— або його засновник / власник / учасник*;

— або найманий працівник.

* Докладніше про це див. у статті «Засновник замість директора: можна чи ні?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 51 та статті «Оплачуємо працю директора» // «Податки & бухоблік», 2024, № 51.

Якщо функції директора виконує засновник (власник, учасник), то з ним трудовий договір не укладається. Адже в такому разі він виконує лише певні управлінські функції (лист Мінекономіки від 24.05.2023 № 4706-05/23807-09).

Вести військовий облік по такій особі не потрібно.

Інша справа, якщо директор є найманим працівником. У такому разі з ним укладається трудовий договір (контракт), на нього як на звичайного найманого працівника поширюються всі права та гарантії, передбачені трудовим законодавством.

У цьому випадку уникнути ведення військового обліку на підприємстві не вийде. Навіть якщо директор — єдиний військовозобов’язаний працівник.

Висновки

  • Обов’язки з ведення військового обліку на підприємстві можна покласти на директора, якщо він веде облік працівників на підприємстві, а інші працівники відмовилися виконувати таку роботу.
  • Якщо директора призначено особою, відповідальною за ведення військового обліку, йому обов’язково слід установити доплату за виконання такої роботи.
  • Якщо на підприємстві працює лише один військовозобов’язаний і це директор, підприємство все одно має вести військовий облік.