13.03.2025

Тривалість додаткової відпустки після внесення змін до колективного договору

Окрім щорічної основної відпустки, працівники мають право на щорічні додаткові відпустки. Загальні принципи надання таких відпусток та їх максимальна тривалість установлені законодавством. У той час як конкретний перелік посад, за якими відпустки надаються, та їх тривалість визначаються колективним договором. Певна річ, положення цього документа можуть згодом змінитися. На яку тривалість щорічної додаткової відпустки тоді може розраховувати працівник? Зараз розкажемо.

Особливості щорічних додаткових відпусток

Відповідно до ст. 4 Закону про відпустки* працівникам можуть бути надані такі види щорічної додаткової відпустки:

за роботу із шкідливими і важкими умовами праці (ст. 7 Закону про відпустки);

за особливий характер праці (відпустки за роботу з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням, ненормованим робочим днем тощо) (ст. 8 Закону про відпустки).

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

Порядок надання таких відпусток має деякі особливості.

1. Отримати право на щорічну додаткову відпустку можуть лише певні категорії працівників.

Так, наприклад:

а) «шкідлива» відпустка надається працівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів, за Списком № 1290-1*;

б) «особлива» відпустка — працівникам, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я відповідно до Списку № 1290-2**.

* Додаток 1 до постанови КМУ від 17.11.97 № 1290.

** Додаток 2 до постанови КМУ від 17.11.97 № 1290.