21. Розбирання та демонтаж майна, що пропонується до списання, проводиться тільки після прийняття відповідним суб’єктом управління рішення про надання згоди (згідно з цим Порядком) на списання майна (крім випадків, передбачених пунктом 211 цього Порядку або випадків пошкодження майна внаслідок аварії чи стихійного лиха).
211. На період дії правового режиму воєнного стану в Україні щодо майна об’єктів енергетичної інфраструктури, які зруйновані (пошкоджені/знищені) внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, відновлення яких є економічно недоцільним або неможливим:
1) отримані в результаті списання непридатні для використання вузли, деталі, матеріали та агрегати, що є складовими майна, оприбутковуються як вторинна сировина (металобрухт тощо) та підлягають продажу на конкурентних засадах відповідно до Порядку відчуження та передачі в оренду (найм) майна державних акціонерних товариств, 100 відсотків акцій у статутному капіталі яких перебувають у державній власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2023 р. № 1032 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 95, ст. 5638). Продаж такої вторинної сировини може здійснюватися без демонтажу, розбирання та не потребує погодження суб’єкта управління. Кошти, отримані від продажу такого майна, спрямовуються до державного бюджету;
2) вартість вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, що є складовими майна, визначається на підставі звіту про їх оцінку, складеного з метою відображення її результатів у бухгалтерському обліку;
3) розбирання та демонтаж майна, що пропонується до списання, може здійснюватися суб’єктом господарювання до прийняття суб’єктом управління рішення про надання згоди (згідно з цим Порядком) на списання майна за умови складення та надання суб’єкту управління засвідчених копій акта обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та звіту про оцінку збитків, завданих збройною агресією Російської Федерації проти України, внаслідок знищення або пошкодження такого майна, а також рецензії, відповідно до якої такий звіт про оцінку збитків класифіковано за ознаками, передбаченими абзацами другим або третім пункту 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. № 1440 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 37, ст. 1995).
22. Розбирання, демонтаж та списання майна, а також відображення на рахунках бухгалтерського обліку фактів проведення відповідних господарських операцій згідно з цим Порядком забезпечується безпосередньо суб’єктом господарювання, на балансі якого перебуває майно.
23. Усі вузли, деталі, матеріали та агрегати розібраного та демонтованого обладнання, придатні для ремонту іншого обладнання чи для подальшого використання, а також матеріали, отримані в результаті списання майна, оприбутковуються з відображенням на рахунках бухгалтерського обліку запасів. Отримані в результаті списання майна основні засоби оприбутковуються з відображенням на рахунках бухгалтерського обліку основних засобів.
Непридатні для використання вузли, деталі, матеріали та агрегати оприбутковуються як вторинна сировина (металобрухт тощо).
24. Оцінка придатних вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, отриманих в результаті списання майна, проводиться відповідно до законодавства.
25. Вилучені після демонтажу та розбирання майна вузли, деталі, матеріали та агрегати, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінне каміння, підлягають реалізації згідно із законодавством.
26. Забороняється знищувати, здавати в брухт з кольорових і чорних металів техніку, апаратуру, прилади та інші вироби, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінне каміння, без попереднього їх вилучення та одночасного оприбуткування придатних для подальшого використання деталей.
27. Кошти, що надійшли в результаті списання майна, спрямовуються відповідно до вимог законодавства.
Кошти, що надійшли в результаті списання майна, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутного капіталу, спрямовуються до державного бюджету, за вирахуванням коштів, які спрямовуються на компенсацію витрат господарських організацій на списання такого майна (якщо інше не встановлено законодавством або відповідним договором). Сума витрат господарських організацій на списання майна, яка підлягає компенсації, визначається на підставі поданого відповідному суб’єкту управління кошторису щодо таких витрат з відповідними обґрунтуваннями, розрахунками та підтвердними документами за умови її погодження із суб’єктом управління та включення до умов договору про списання майна.
Господарська організація має право на викуп оборотних та необоротних активів, іншого майна, отриманих у результаті списання майна, що перебувало на її балансі (обліку), відповідно до статті 16 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна».
28. Суб’єкти господарювання, на балансі яких перебувало майно, подають суб’єктам управління у місячний строк після закінчення процедури розбирання, демонтажу та оприбуткування звіт про списання майна згідно з додатком 3.
У разі наявності зауважень до звіту суб’єкт управління повертає його суб’єктові господарювання для врахування зауважень та подання протягом 10 робочих днів звіту для нового розгляду.
29. Процедура списання майна вважається закінченою з моменту подання суб’єктом господарювання суб’єкту управління звіту про списання майна.
30. Керівник суб’єкта господарювання та члени комісії забезпечують згідно із законодавством подання суб’єкту управління достовірних матеріалів, передбачених цим Порядком.
31. Керівник суб’єкта господарювання організовує та забезпечує дотримання процедури списання майна відповідно до цього Порядку.
32. Суб’єкт управління забезпечує у межах своїх повноважень та відповідно до законодавства здійснення контролю за дотриманням вимог цього Порядку та цільовим використанням коштів.