1. Цей Порядок визначає механізм списання об’єктів державної власності, якими є об’єкти незавершеного будівництва (незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи), матеріальні активи, що відповідно до законодавства визнаються основними засобами, іншими необоротними матеріальними активами (далі — майно).
Списання майна здійснюється у спосіб, передбачений цим Порядком.
У цьому Порядку суб’єктами господарювання є державні унітарні підприємства (їх об’єднання), господарські товариства, заклади, установи та організації, а також підприємства, установи та організації, які перебувають у віданні Національної академії наук і галузевих академій наук.
Терміни, які використовуються у цьому Порядку, вживаються у значенні, наведеному в Законі України «Про управління об’єктами державної власності» та інших законодавчих актах, що регулюють питання правового режиму власності відповідного майна та питання управління майном, його оцінки та бухгалтерського обліку.
2. Дія цього Порядку поширюється на майно, яке перебуває на балансі державних унітарних підприємств (їх об’єднань), господарських товариств, закладів, установ та організацій, у тому числі тих, що перебувають у процедурі ліквідації; майно, закріплене за підприємствами, установами та організаціями, які перебувають у віданні Національної академії наук і галузевих академій наук; майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутного капіталу; майно, що передано в оренду у складі єдиних (цілісних) майнових комплексів державних підприємств, організацій (їх структурних підрозділів) (далі — орендоване майно).
У разі списання майна у процедурі ліквідації суб’єктів господарювання, зазначених в абзаці першому цього пункту, на голову ліквідаційної комісії, ліквідатора, керуючого з припинення поширюються положення цього Порядку щодо керівника.
3. Дія цього Порядку не поширюється на майно, порядок списання якого визначається окремими законами (об’єкти житлового фонду, військове майно, державний матеріальний резерв, цілісні майнові комплекси підприємств тощо).
4. Списанню підлягає майно, що не може бути відчужене, безоплатно передане суб’єктам господарювання, зазначеним в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку, та щодо якого не можуть бути застосовані інші способи управління або їх застосування може бути економічно недоцільне, у разі, коли таке майно:
1) морально застаріле чи фізично зношене, непридатне для подальшого використання суб’єктом господарювання та відновлення якого є економічно недоцільним (у тому числі у зв’язку з будівництвом, реконструкцією та технічним переоснащенням);
2) зруйноване (пошкоджене/знищене), відновлення якого є економічно недоцільним або неможливим, зокрема зруйноване (пошкоджене/знищене) внаслідок аварії чи надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій або терористичних актів, диверсії, випробувань або навчань, проведення антитерористичної операції або міжнародної операції з підтримання миру і безпеки, дій незаконних збройних формувань, масових заворушень;
3) виявлене в результаті інвентаризації як нестача.
При цьому майно, виявлене в результаті інвентаризації як нестача, списується з подальшим його відображенням в бухгалтерському обліку в порядку, встановленому Мінфіном.
У разі часткового списання майна визначається первісна (переоцінена) вартість та знос частини майна, яка підлягає списанню. У разі відсутності даних щодо вартості ідентифікованої частини майна, яка підлягає списанню, вартість такої частини визначається на пропорційній основі з використанням лише таких натуральних параметрів, як площа, довжина, висота, об’єм, обсяг тощо.
Суб’єкти господарювання, на балансі яких перебуває майно, первісна (переоцінена) вартість якого становить більш як 50 тис. гривень та яке не використовується, у тому числі морально застаріле та фізично зношене, подають щомісяця до 10 числа інформацію про таке майно (крім інформації про майно, визначене в підпунктах 2 і 3 цього пункту, а також майно, що розміщується на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, та у місцях, до яких неможливо отримати безпечний та безперешкодний доступ) суб’єктам управління.
(дію абзацу сьомого пункту 4 зупинено на період воєнного стану, у разі, коли інформація, що підлягає оприлюдненню, стосується об’єктів критичної інфраструктури, крім об’єктів критичної інфраструктури, визначених у пункті 9 переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 р. № 1109, відповідно до пункту 2 цієї постанови, враховуючи зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2024 р. № 427)
Суб’єкт управління з метою ефективного використання та безоплатної передачі такого майна іншим суб’єктам господарювання, що належать до сфери його управління, або іншим суб’єктам управління оприлюднює отриману інформацію на власному офіційному веб-сайті.
(дію абзацу восьмого пункту 4 зупинено на період воєнного стану, у разі, коли інформація, що підлягає оприлюдненню, стосується об’єктів критичної інфраструктури, крім об’єктів критичної інфраструктури, визначених у пункті 9 переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 р. № 1109, відповідно до пункту 2 цієї постанови, враховуючи зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2024 р. № 427)
Відсутність протягом 30 робочих днів з дня оприлюднення інформації стосовно такого майна пропозицій щодо його передачі може використовуватися під час здійснення списання такого майна як підтвердження неможливості його безоплатної передачі в установленому порядку.
(дію абзацу дев’ятого пункту 4 зупинено на період воєнного стану, у разі, коли інформація, що підлягає оприлюдненню, стосується об’єктів критичної інфраструктури, крім об’єктів критичної інфраструктури, визначених у пункті 9 переліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 р. № 1109, відповідно до пункту 2 цієї постанови, враховуючи зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2024 р. № 427)
Списання майна, зруйнованого (пошкодженого/знищеного) внаслідок збройної агресії Російської Федерації, здійснюється відповідно до цього Порядку після визначення шкоди та обсягу збитків, завданих майну суб’єкта господарювання, відповідно до Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 326 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1413, № 71, ст. 4309).
З метою списання нерухомого майна, зруйнованого (пошкодженого/знищеного) внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних (бойових) дій або терористичних актів, проводиться обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва відповідно до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 р. № 257 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 33, ст. 1045), та виконується демонтаж відповідно до Порядку виконання робіт з демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 474 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1982).
41. Списанню підлягає майно, задіяне під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України, а також під час виконання завдань щодо участі в обороні держави або ліквідації наслідків надзвичайної ситуації, у разі, коли воно знищене або пошкоджене (за умови, що його відновлення є економічно недоцільним).