Нормативний акт Національний класифікатор будівель і споруд НК 018:2023

4. Загальні положення

Автор : Міністерство економіки України

Об’єктами класифікації є окремі споруди (будівля, дорога, трубопровід тощо). У виключних випадках класифікаційна одиниця може бути застосована до об’єкта нерухомого майна в цілому.

У цій класифікації споруди поділяються на два розділи «Будівлі» та «Інженерні споруди». Поділ на класифікаційні одиниці в межах розділів виконується перш за все відповідно до технічних характеристик споруди, які обумовлюються призначенням споруди (наприклад, офісні будівлі, дорожні споруди, водопровідні споруди, трубопроводи).

Місце будівництва, його власність та установа, якій воно належить, як правило, не мають значення для цієї класифікації та не враховуються, за винятком кількох випадків.

Класифікація виконана ієрархічним методом, глибина класифікації становить 4 рівні. Базовою одиницею класифікації є клас об’єктів, які поєднуються в групи, підрозділи та розділи. Код складається з 4 цифрових символів, кожен з яких відповідає одному з рівнів класифікації:

1 символ — розділи

2 символи — підрозділи

3 символи — групи

4 символи — класи

Зміст, форма та структура НК 018:2023 максимально повно і точно відповідають змісту, формі та структурі Класифікації типів споруд Євростату (Classification of Types of Constructions — СС, 1998). В структурі класифікатору виділяються 2 розділи, 6 підрозділів, 20 груп та 46 класів. Подальша деталізація класів споруд, установлених Європейським класифікатором, на підкласи та види з урахуванням національних особливостей визначена не доцільною.

Будівлі класифікуються переважно за їх функціональним призначенням. Будівлі, що використовуються або запроектовані для декількох призначень (поєднання житлових приміщень, магазинів та бібліотеки), повинні бути ідентифіковані за однією класифікаційною ознакою відповідно до головного призначення. Головне призначення повинно бути визначене таким чином:

— обчислюється відсоткове співвідношення площ різних за призначенням приміщень будівлі у складі загальної корисної площі з віднесенням цих приміщень згідно з їх призначенням чи використанням до відповідного класифікаційного угруповання;

— потім будівля класифікується за методом «зверху — вниз». Будівлю спочатку відносять до підгрупи, що охоплює всю чи більшу частку всієї її загальної корисної площі. Далі її відносять до класу об’єктів за найбільшою питомою вагою площі в цій будівлі. За наявності класифікаційного поділу класу об’єктів на підкласи та види за тим самим принципом визначається приналежність будівлі до відповідного підкласу та виду.

З метою ілюстрації описаної методики розглянемо будівлю, загальна площа якої складається з таких приміщень:

Тип використання

% від загальної площі

Код виду за КМББС

Житлові кімнати

30 %

1122

Офіс страхової компанії

10 %

1220

Магазин

20 %

1230

Бібліотека

30 %

1262

Медична консультація

10 %

1264

У цьому випадку будівля класифікується таким чином:

— на рівні двох розрядів коду будівля відноситься до підрозділу 12 «Нежитлові будівлі», оскільки офіс, магазин, бібліотека і медична консультація, що відносяться до цієї підгрупи, займають найбільший відсоток (70 %) загальної корисної площі;

— на рівні трьох розрядів коду — до групи 126 «Будівлі громадського дозвілля, освіти, охорони здоров’я та соціального захисту», тому що бібліотека та медична консультація, що відносяться до цього класу, займають найбільший відсоток (40 %) загальної площі в межах підгрупи;

— нарешті на рівні чотирьох розрядів коду — до класу 1263 «Музеї та бібліотеки», тому що бібліотека займає найбільший відсоток (30 %) загальної площі в межах класу.

Отже, означену будівлю належить віднести до нежитлових будівель класу 1263 «Музеї та бібліотеки».

Для комплексних споруд, що складаються, наприклад, з декількох будівель, кожна будівля може класифікуватися окремо. Якщо, наприклад, комплекс вищого навчального закладу складається з будинку для навчання та гуртожитку, то будинок для навчання в цьому випадку буде позначений кодом 1263, тоді як гуртожиток слід позначити кодом 1130. Проте, якщо дані не деталізовані чи відсутні, то комплекс відносять до класифікаційного угруповання за кодом 1263 відповідно до основного функціонального призначення.

Ведення НК 018:2023 забезпечує Міністерство розвитку громад та територій України, у тому числі приймає рішення про необхідність внесення змін до нього, доцільність перегляду усього класифікатора.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі