Робота на фриланс біржі має чимало переваг, як порівняти з традиційними трудовими відносинами, проте також містить певні ризики для виконавця та замовника. Розглянемо типові неприємні ситуації, способи їх уникнути та можливі дії на випадок, якщо такі ситуації все-таки трапилися.
Деякі ризики присутні ще на етапі пошуку замовлення або виконавця для нього, а саме:
На практиці ці ситуації однаково неприємні фрилансерам і замовникам, хоча й мають для них дещо різні наслідки.
Фриланс — доволі конкурентне середовище. Такий спеціаліст отримує оплату лише за виконану роботу, відповідно, якщо не вдається отримати замовлення, відсутній заробіток. Убезпечити себе від фінансової нестабільності допоможуть накопичення коштів, так звана фінансова подушка безпеки. Вона потрібна як початківцям, так і досвідченим фрилансерам у розмірі, що покриває поточні витрати щонайменше на 2-3 місяці.
Початківцям буває складно отримати перші замовлення через високу конкуренцію, відсутність прикладів роботи та низький рейтинг на майданчику. У цьому разі може допомогти швидкий і персоналізований відгук на замовлення, а також дещо нижча від середньоринкової вартість послуг. Однак не слід зловживати останнім пунктом, якщо плануєте мати гідний заробіток у майбутньому. Реалістично оцінюйте власні навички — сміливо пропонуйте свої послуги там, де завдання вам зрозуміле, та водночас не беріться за роботу, в якій точно не тямите.
Часом на біржах можна натрапити на шахраїв чи недобросовісних замовників. Наприклад, уже після узгодження всіх деталей проєкту та початку роботи над ним замовник просить фрилансера виконати додаткову роботу в рамках цього самого замовлення. Оскільки сторони перед тим узгодили обсяг завдання та вартість його виконання, то найкращим рішенням у такому разі буде пропозиція оформити це окремим проєктом із чітким технічним завданням, термінами виконання та сумою винагороди.
Уникнути таких неприємних ситуацій допомагає дотримання правил роботи та рекомендацій фриланс біржі, де фрилансер шукає замовлення. Зокрема важливо чітко та однозначно розуміти вимоги та побажання замовника ще до початку роботи над завданням. Краще уточнити всі тонкощі заздалегідь у Робочій області проєкту, отримати підтвердження про резервування коштів у Сейфі й лише після цього починати виконувати завдання. Крім цього, під час вибору проєктів варто зважати на рейтинг замовника та відгуки інших фрилансерів про роботу з ним.
Підбір кандидата для виконання завдання може забрати багато часу. Оптимізувати пошук допомагає рейтингова система фриланс біржі та портфоліо у профілі виконавців. Щоб скоротити часові витрати на пошук фрилансера з потрібними навичками та досвідом, розмістіть завдання на платформі. Виконавці самі оперативно запропонують свої послуги, а клієнту залишиться лише вибрати найбільш відповідний варіант.
Переконатися у кваліфікації фрилансера допоможуть зразки його робіт, а також відгуки інших замовників про якість реалізованих проєктів і дотримання ним термінів. Якщо кінцевий результат не відповідає технічному завданню, з'ясуйте, чи може цей фрилансер виконати роботу як слід у певний термін. Інший варіант — відмовитися від його послуг і скоригувати розрахунок відповідно до фактично виконаної роботи та надавши чітке пояснення, у чому розбіжність між завданням і готовим результатом. І звернутися до іншого спеціаліста.
Уникнути небезпеки втратити гроші та не отримати роботу доволі легко — спочатку необхідно узгодити всі деталі замовлення письмово, у Робочій області проєкту. Переконайтеся, що фрилансер розуміє, який результат вам потрібен. Після цього можете сміливо резервувати гроші у Сейфі. У ситуації, якщо після цього виконавець не починає роботу над проєктом і не виходить на зв'язок, зверніться до арбітражу. Представники сервісу спробують зв'язатися з фрилансером, а у разі відсутності відповіді закриють цей проєкт, щоб ви могли оперативно знайти іншого виконавця.
Важливим фактором плідної співпраці між фрилансером і замовником є чіткий опис завдання, який містить зрозумілі та вимірювальні критерії оцінювання. Конкретне технічне завдання майже 100% гарантує, що клієнт отримає бажаний результат в обумовлений термін, а виконавцю не доведеться вносити нескінченні правки. Шукати собі замовників або підрядників безпечніше на спеціальному майданчику, адже розвинена фриланс біржа зводить можливі ризики взаємодії між сторонами до мінімуму, бо тут:
Використання сервісу безпечної угоди Сейф на біржі фрилансу вигідне для всіх: фрилансер може не перейматися, чи заплатить клієнт за виконану роботу, а замовник оплачує лише успішно здані проєкти. Між початком роботи та її завершенням біржа «заморожує» на сервісі суму замовлення та виступає гарантом для обох сторін.
Уточнення всіх деталей роботи в письмовому форматі безпосередньо в Робочій області проєкту теж допомагає уникнути непорозуміння та довести свою правоту у випадку, якщо воно все-таки виникло.
Завершальним етапом є обмін відгуками між фрилансером і замовником. Якщо процес роботи та її результат задовольнили обидві сторони, то цілком імовірна повторна співпраця. Це економить час і фрилансеру, і замовнику.
Вигоди роботи на фриланс біржі суттєво перевищують ймовірні ризики. А за умови дотримання простого алгоритму дій співпраця у форматі фриланс є повністю безпечною для замовників і фрилансерів.