Як планувати закупівлю?
Придбавати пожежну сигналізацію разом з монтажними роботами чи окремо? Чіткої відповіді на це запитання годі й шукати в законодавстві. Втім, під час планування такої закупівлі замовнику варто пам’ятати про умови та правила встановлення (монтажу) такої системі. Вочевидь, установити пожежну систему власними силами не вийде. Адже її монтаж у приміщенні потребує виконання спеціальних робіт та залучення досвідчених фахівців. Ба більше, доручити виконання таких робіт замовник повинен лише тим фахівцям, які мають ліцензію.
З огляду на це, замовнику не варто розбивати закупівлю встановлення (монтажу) пожежної сигналізації на частини та розглядати їх як окремі предмети закупівлі.
Як визначати предмет закупівлі?
По-перше, необхідно з’ясувати, встановлення (монтаж) систем пожежної сигналізації є різновидом робіт чи послуг. І розібратися в цьому питанні допоможе спеціальний документ — постанова № 852*.
Саме в цьому документі зазначено, що монтаж систем пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей, устаткування для передачі тривожних сповіщень, систем пожежогасіння (водяних, пінних, газових, порошкових, аерозольних), систем протидимного захисту є різновидом робіт протипожежного призначення. Тоді як до послуг протипожежного призначення віднесено проведення оцінки (експертизи) протипожежного стану новоутворених підприємств та об’єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин).
З огляду на це, монтаж пожежної сигналізації замовник має розглядати з позиції закупівельного законодавства саме як різновид робіт, а не послуг.
По-друге, під час закупівлі робіт предмет закупівлі слід визначати з урахуванням особливостей, передбачених Порядком визначення предмета закупівлі, затвердженим наказом Мінекономіки від 15.04.2020 № 708.
Зокрема, предмет закупівлі робіт замовники визначають за об’єктами будівництва та з урахуванням положень Кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва», затверджених наказом Мінрегіону від 01.11.2021 № 281.
Відповідно предмет закупівлі робіт з монтажу пожежної сигналізації необхідно визначати, виходячи із загального обсягу робіт, запланованих у цій будівлі. Це означає, що під час формування очікуваної вартості закупівлі варто підсумувати всі заплановані роботи на відповідному об’єкті. У подальшому умови та перелік таких робіт сторони мають зафіксувати в договорі.
І по-третє, замовник обирає код закупівлі за ДК 021:2015*, який найбільше підходить тому чи іншому предмету закупівлі. Здебільшого у разі закупівлі монтажу пожежної сигналізації замовники проводять закупівлі за кодом ДК 021:2015 45310000-3 (Електромонтажні роботи).
Які діяти замовнику?
Під час закупівлі робіт монтажу пожежної сигналізації замовнику потрібно:
— додати таку закупівлю до річного плану;
— укласти прямий договір, якщо вартість робіт не перевищує 1,5 млн грн або наявні підстави для його укладання згідно з п. 13 постанови № 1178*, або ж провести відкриті торги, визначити переможця та укласти з ним договір про закупівлю з урахуванням вимог постанови № 1178.
Висновки
- Установлення (монтаж) систем пожежної сигналізації з позиції закупівельного законодавства є різновидом робіт.
- Очікувана вартість таких робіт має включати вартість пожежної сигналізації та вартість монтажних робіт.