Темы статей
Выбрать темы

Передаємо авто в оренду: за якою вартістю?

Матвеева Виктория, эксперт журнала «Бюджетная бухгалтерия»
Бюджетна установа має на балансі транспортний засіб, який плануємо передати в оренду. Первісна вартість авто — 21800 грн, сума нарахованого зносу — 21800 грн. За якою вартістю передавати таке авто в оренду?

За якою вартістю передаємо в оренду?

Бюджетні установи при передачі майна в оренду визначають розмір стартової орендної плати. Такий показник встановлюють на підставі балансової вартості відповідного об’єкта. Цю вартість слід брати станом на останнє число місяця, який передує встановленню орендної плати. Таким є припис ч. 1 ст. 8 Закону № 157*.

* Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-IX.

Втім, у певних випадках вартість об’єкта оренди встановлюють на рівні його ринкової (оціночної) вартості. Необхідність у цьому виникає за наявності однієї з таких підстав:

— об’єкт оренди — єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства;

— об’єкт оренди пропонують для передачі в оренду без проведення аукціону;

— об’єкт оренди використовують на підставі договору оренди, укладеного без проведення аукціону або конкурсу, та орендар має намір продовжити договір оренди на новий строк.

Що робити, якщо балансова вартість = 0?

Саме в такій ситуації й опинився наш читач. І вихід тільки один — провести переоцінку потенційного об’єкта оренди. Таку вимогу передбачено ч. 2 ст. 8 Закону № 157 (ср. ).

Так, балансоутримувач потенційного об’єкта оренди повинен провести його переоцінку, якщо:

1) балансова вартість об’єкта оренди відсутня;

2) залишкова вартість об’єкта оренди = 0;

3) балансова вартість об’єкта оренди < 10 % його первісної вартості.

Причому ця норма є обов’язковою для виконання. Бажання чи ініціатива балансоутримувача у цьому випадку значення не має. Отже, установі-балансоутримувачу слід обов’язково провести переоцінку об’єкта оренди (транспортного засобу), залишкова вартість якого = 0.

Коли це необхідно зробити?

Одразу зазначимо: будь-яких строків проведення переоцінки об’єкта оренди законодавством не передбачено. Головне — провести переоцінку такого майна до опублікування оголошення про передачу його в оренду. Водночас це варто зробити вже після внесення інформації про потенційний об’єкт оренди до електронної торгової системи.

Як це зробити?

Насамперед необхідно звернутися до суб’єкта оціночної діяльності для встановлення експертної (незалежної) оцінки. А вже після того, як балансоутримувач отримав на руки звіт про оцінку, лишається суто бухгалтерська робота.

Зокрема, визначаємо індекси переоцінки, переоцінену залишкову вартість, результати переоцінки та відображаємо ці операції в бухобліку і фінзвітності установи. Детальніше про це читайте в матеріалі «Залишкова вартість ОЗ = 0 грн: алгоритм дій» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 30).

App
Скачайте наше мобильное приложение Factor

© Factor.Media, 1995 -
Все права защищены

Использование материалов без согласования с редакцией запрещено

Ознакомиться с договором-офертой

Присоединяйтесь
Адрес
г. Харьков, 61002, ул. Сумская, 106а
Мы принимаем
ic-privat ic-visa ic-visa

Мы используем cookie-файлы, чтобы сделать сайт максимально удобным для вас и анализировать использование наших продуктов и услуг, чтобы увеличить качество рекламных и маркетинговых активностей. Узнать больше о том, как мы используем эти файлы можно здесь.

Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше