Одразу заспокоїмо — цього року Мінфін не змінював правила складання фінансової звітності для суб’єктів держсектору. Тож основні вимоги до підготовки та складання річної фінансової звітності за 2022 рік лишилися ті ж самі, що й минулого року. Правила формування показників та пояснення щодо заповнення кожного рядка форм річної фінзвітності ви можете переглянути в наших матеріалах:
— «Фінзвітність: шпаргалка зі складання» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 23 — 24);
— «Річна фінзвітність: шпаргалка зі складання» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 48).
Цього ж разу розглянемо популярні запитання стосовно відображення у фінзвітності окремих операцій. Почнемо з ф. № 1-дс.
Де показати поштові марки?
Установа має поштові марки. До якого рядка ф. № 1-дс заносити інформацію про залишки поштових марок?
Поштові марки є різновидом грошових документів. Установи обліковують їх у складі готівкових коштів та їх еквівалентів на субрахунку 2213 «Грошові документи у національній валюті».
Нагадаємо: до інших коштів установи належать грошові документи (у національній та іноземній валютах), які знаходяться в касі установи: поштові марки, оплачені проїзні документи, путівки до санаторіїв, пансіонатів, будинків відпочинку, кошти, що містяться в акредитивах, чекових книжках та в інших грошових документах тощо.
Отже, інформацію про залишки поштових марок відображаємо у ряд. 1161 ф. № 1-дс. Детально про придбання, зберігання, облік та списання поштових марок ми розповідали в матеріалі «Поштові марки: новий погляд на облік давніх знайомих» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 9).
Де показати талони на пальне?
Установа має невикористані талони на пальне. В якому рядку ф. № 1-дс слід показати інформацію про залишки талонів?
Для обліку усіх видів паливно-мастильних матеріалів (далі — ПММ) установи застосовують субрахунок 1514 «Пально-мастильні матеріали». При цьому отримані від постачальника талони на ПММ варто обліковувати на окремому аналітичному рахунку в межах субрахунку 1514.
З огляду на це, інформацію про залишки талонів на ПММ відображаємо за ряд. 1050 «Запаси» ф. № 1-дс. Про порядок обліку талонів на пальне, їх списання та документальне оформлення таких операцій читайте в матеріалі «Талони на ПММ: обліковуємо та списуємо правильно» (див. «Бюджетна бухгалтерія», 2021, № 8).
Не введені в експлуатацію ОЗ та МНМА: де показати у ф. № 1-дс?
У грудні 2022 року установа отримала та оплатила основні засоби (далі — ОЗ) та малоцінні необоротні матеріальні активи (далі — МНМА). Але на кінець року ці активи не введено в експлуатацію. Де у ф. № 1-дс показати інформацію про об’єкти?
З огляду те, що активи, придбані установою, не було уведено в експлуатацію, установа має залишки за Дт субрахунків 1311, 1312 та Кт 5411. Пояснимо, як відобразити інформацію про залишки на зазначених субрахунках у ф. № 1-дс.
Не введені в експлуатацію ОЗ та МНМА → ф. № 1-дс
Назва рядка | Код рядка | Пояснення щодо заповнення |
АКТИВ | ||
І. НЕФІНАНСОВІ АКТИВИ | ||
Незавершені капітальні інвестиції | 1030 | Сальдо субрахунків 1311, 1312* |
* Також до складу цього рядка потрапить вартість незавершених на дату балансу капітальних інвестицій у необоротні активи на будівництво, реконструкцію, модернізацію (інші поліпшення, які збільшують первісну (переоцінену) вартість необоротних активів), виготовлення, створення, вирощування, придбання об’єктів ОЗ, нематеріальних активів, довгострокових біологічних активів. | ||
ПАСИВ | ||
І. ВЛАСНИЙ КАПІТАЛ ТА ФІНАНСОВИЙ РЕЗУЛЬТАТ | ||
Цільове фінансування | 1450 | Сальдо субрахунку 5411** |
** У цій ситуації кошти на придбання ОЗ та МНМА установа фактично використала (витратила), оскільки перерахувала їх постачальнику. Але субрахунок 5411 на кінець року не закриваємо. Адже такі активи не були введені в експлуатацію на кінець року. Увага! Перевірте у цій ситуації, чи ряд. 1030 = ряд. 1450. Нагадаємо: при введенні в експлуатацію об’єктів необоротних активів у бухобліку робимо запис: Дт 10, 11 — Кт 1311, 1312. Одночасно виконуємо другий запис: Дт 5411 — Кт 5111. Тож одразу після введення таких активів в експлуатацію зазначені субрахунки будуть закриті. Але така операція не має жодної прив’язки до звітної дати (кінець кварталу, року). |
Доступ до електронних видань: де показати у ф. № 1-дс?
Наприкінці 2022 року установа перерахувала оплату за послуги з доступу до електронного видання на наступний рік. Але такі послуги установа буде отримувати у 2023 році. Чи слід витрати на оплату таких послуг розглядати як витрати майбутніх періодів? До якого рядка ф. № 1-дс заносити цю інформацію?
У цій ситуація установа, дійсно, має справу з витратами майбутніх періодів. Це пов’язано з тим, що оплату послуг з доступу до електронного видання оформлено у 2022 році на наступний рік. Фактично ж такі послуги будуть надані установі вже наступного 2023 року.
Для обліку узагальнення інформації щодо здійснених у звітному періоді витрат, які підлягають віднесенню на витрати майбутніх звітних періодів, призначено субрахунок 2911 «Витрати майбутніх періодів розпорядників бюджетних коштів».
Тож вартість доступу до електронного видання у 2022 році відносимо до складу витрат майбутніх періодів (Дт 2911). А вже у 2023 році рівномірно розподіляємо та включаємо ці витрати до складу витрат відповідного звітного періоду. При цьому щоразу робимо запис: Дт 8013 — Кт 2911.
Причому установа самостійно визначає періодичність списання витрат майбутніх періодів. Головне правило — робимо це поступово та на підставі підтвердних документів щодо наданих послуг.
Отже, вартість послуг з доступу до електронного видання, віднесена до витрат майбутніх періодів (сальдо субрахунку 2911), має знайти своє відображення за кодом ряд. 1200 «Витрати майбутніх періодів» ф. № 1-дс (ср. ).
Орендарі не відшкодували комунальні послуги: де показати заборгованість?
На кінець 2022 року установа має дебіторську заборгованість орендарів за невідшкодованими комунальними послугами? В яких рядках ф. № 1-дс показати ці суми?
Облік розрахунків з орендарями (як щодо орендної плати, так і щодо комунальних послуг за надане в оренду приміщення) установи-орендарі ведуть на субрахунку 2117.
Тому якщо на кінець звітного періоду установа має дебіторську заборгованість орендарів за невідшкодавані комунальні послуги, таку суму зазначаємо у складі іншої поточної дебіторської заборгованості — ряд. 1150 ф. № 1-дс.