Допомога військовим під час війни — справа гарна і потрібна. Але при цьому місцеві органи влади мають діяти винятково у правовому полі. Тож нумо разом розбиратися, як правильно надати таку допомогу.
Чи може рада закупити безпілотники для військових?
Одразу відповімо: ні, це неможливо.
УВАГА!
Придбавати майно за кошти місцевого бюджету для передачі військовим частинам та іншим військовим формуванням не можна
Пояснимо, чому так.
Забезпечення функціонування установ та закладів Збройних Сил України (далі — ЗСУ), інших утворених відповідно до законів України військових формувань належить до видатків, які здійснюються з Державного бюджету України. Це чорним по білому прописано у п. 61 ч. 1 ст. 87 БКУ*.
* Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 № 2456-VI.
Тож, як бачимо, законодавством чітко передбачено, що ЗСУ фінансуються з держбюджету.
ВАЖЛИВО!
Установа не може фінансуватися з двох бюджетів одночасно
Це чітко прописано у ч. 2 ст. 85 БКУ. Втім, в умовах воєнного стану з цього правила є виняток, передбачений п. 225 розд. VI «Прикінцеві та перехідні положення» БКУ.
Так, у період дії воєнного стану та з метою відсічі збройної агресії рф проти України, забезпечення нацбезпеки, заходів тероборони, підтримки місцевої інфраструктури, соціального захисту населення органи місцевого самоврядування (далі — ОМС), місцеві держадміністрації (військово-цивільні адміністрації або військові) можуть ухвалювати рішення про здійснення видатків, не віднесених до відповідних місцевих бюджетів БКУ, і видатків на утримання бюджетних установ одночасно з різних бюджетів.
Здійснюють такі видатки шляхом надання міжбюджетного трансферту з відповідного місцевого бюджету.
Для цієї субвенції наказом № 793* передбачено спеціальний КПКВК 9820 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на перерахування коштів в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації та з метою відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності».
Також нагадаємо: особливості бюджетного процесу в період дії воєнного стану визначено постановою № 252**.
Рішення про надання субвенції до державного бюджету може прийняти:
відповідний ОМС, його виконавчий орган, місцева держадміністрація, військово-цивільна адміністрація (п.п. 1 п. 1 постанови № 252);
— військова адміністрація населеного пункту у разі її створення (п.п. 2 п. 1 постанови № 252).
У разі прийняття рішення про надання субвенції головний розпорядник коштів місцевого бюджету згідно з бюджетними призначеннями має перерахувати такі кошти на окремий бюджетний рахунок з обліку доходів спецфонду державного бюджету, відкритий в установленому порядку в Казначействі.
Також із цього приводу читайте матеріали: «Придбання авто для ЗСУ: чи можливо?» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 14, «Закупівля оргтехніки для військкомату: як провести?» // «Бюджетна бухгалтерія», 2023, № 15 (ср. ).
А якщо безпілотники вже придбані?
Чому не можна купувати безпілотники та передавати їх військовій частині, ми досить докладно пояснили вище. Тож для допомоги військовій частині виконком може передати виключно субвенцію з місцевого бюджету. А от придбавати майно для такої передачі — не варіант. Ба більше, навіть надання такої субвенції з місцевого бюджету до державного є винятком із правил, передбаченим тільки на період дії воєнного стану.
Також зауважте: крім заборони, про яку ми вже розповіли, така передача може класифікуватися як надання ОМС благодійної допомоги. Що також є порушенням чинного законодавства.
Адже благодійником є дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у т. ч. благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності. Таке визначення наведено в п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 5073***.
*** Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI.
УВАГА!
Бюджетні установи, в т. ч. й ОМС, не можуть бути благодійниками
Адже бюджетні установи не є суб’єктами приватного права.
Нагадаємо: бюджетні установи — це органи державної влади, ОМС, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Це чітко визначено у п. 12 ч. 1 ст. 2 БКУ.
Але, судячи із запитання нашого читача, ситуація ускладнюється тим, що безпілотники вже придбані. Що ж робити?
Рекомендуємо проаналізувати та з’ясувати, чи передбачено місцевими цільовими програмами заходи, для виконання яких можна було б використати ці безпілотники. Наприклад, це можуть бути заходи в рамках «культурної» програми, де безпілотники можна задіяти для проведення зйомки різноманітних масових заходів (концертів, ярмарок тощо).
Якщо ж застосувати безпілотники у діяльності громади неможливо та/або недоцільно, доведеться ставити питання про їх реалізацію.
Висновки
- Придбавати майно за кошти місцевого бюджету для передачі військовим частинам та іншим військовим формуванням не можна.
- Допомогти військовим можливо шляхом надання міжбюджетного трансферту з відповідного місцевого бюджету.