Темы статей
Выбрать темы

Амортизація-2024

Матвеева Виктория, эксперт журнала «Бюджетная бухгалтерия»
Вже зовсім скоро кожному бухгалтеру доведеться підбивати підсумки діяльності установи. Одним із підготовчих етапів є нарахування амортизації на необоротні активи. У цій статті розповімо, як правильно нараховувати амортизацію та відображати такі операції в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності.

Нарахування амортизації: загальні правила

Передусім нагадаємо, що таке амортизація. Визначення поняття амортизація наведено в НП(С)БО 121*.

* Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

Так, під амортизацією розуміють систематичний розподіл вартості необоротних активів, яка амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації).

Подекуди бухгалтери застосовують таке близьке поняття, як знос основних засобів (далі — ОЗ). Та й не дивно, адже Мінфін у НП(С)БО 121 згадує як про амортизацію, так і про знос. Власне, під зносом розуміють суму амортизації об’єкта ОЗ з початку його корисного використання.

Бюджетні установи нараховують амортизацію на такі об’єкти, як:

— ОЗ та інші необоротні матеріальні активи (далі — ІНМА);

— нематеріальні активи (далі — НА);

— довгострокові біологічні активи;

— інвестиційна нерухомість.

Правила нарахування амортизації на кожен із зазначених об’єктів має свої особливості. В цьому матеріалі зосередимо увагу на порядку нарахування амортизації на ОЗ та ІНМА.

Основним дороговказом у питаннях нарахування амортизації на необоротні активи, формування в бухобліку та розкриття у фінансовій звітності інформації про амортизацію є НП(С)БО 121. Водночас порядок нарахування амортизації розкрито у Методрекомендаціях з обліку ОЗ*. Тож спираючись на ці нормативні документи, розглянемо основні правила нарахування амортизації, механізм розрахунку, а також порядок відображення інформації про амортизацію в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності.

* Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджені наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11.

Ключове правило нарахування амортизації — розподіл вартості об’єктів необоротних активів здійснюють на систематичній основі протягом усього строку корисного використання (експлуатації) таких об’єктів. Причому нараховувати амортизацію слід на дату балансу.

Подпишитесь, чтобы открыть доступ к материалам Я уже
logo PRO PRO-доступ Неограниченный доступ ко всем закрытым материалам сайта без рекламы
App
Скачайте наше мобильное приложение Factor

© Factor.Media, 1995 -
Все права защищены

Использование материалов без согласования с редакцией запрещено

Ознакомиться с договором-офертой

Присоединяйтесь
Адрес
г. Харьков, 61002, ул. Сумская, 106а
Мы принимаем
ic-privat ic-visa ic-visa

Мы используем cookie-файлы, чтобы сделать сайт максимально удобным для вас и анализировать использование наших продуктов и услуг, чтобы увеличить качество рекламных и маркетинговых активностей. Узнать больше о том, как мы используем эти файлы можно здесь.

Спасибо, что читаете нас Войдите и читайте дальше