Теми статей
Обрати теми

Амортизація-2024

Матвєєва Вікторія, експерт журналу «Бюджетна бухгалтерія»
Вже зовсім скоро кожному бухгалтеру доведеться підбивати підсумки діяльності установи. Одним із підготовчих етапів є нарахування амортизації на необоротні активи. У цій статті розповімо, як правильно нараховувати амортизацію та відображати такі операції в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності.

Нарахування амортизації: загальні правила

Передусім нагадаємо, що таке амортизація. Визначення поняття амортизація наведено в НП(С)БО 121*.

* Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

Так, під амортизацією розуміють систематичний розподіл вартості необоротних активів, яка амортизується, протягом строку їх корисного використання (експлуатації).

Подекуди бухгалтери застосовують таке близьке поняття, як знос основних засобів (далі — ОЗ). Та й не дивно, адже Мінфін у НП(С)БО 121 згадує як про амортизацію, так і про знос. Власне, під зносом розуміють суму амортизації об’єкта ОЗ з початку його корисного використання.

Бюджетні установи нараховують амортизацію на такі об’єкти, як:

— ОЗ та інші необоротні матеріальні активи (далі — ІНМА);

— нематеріальні активи (далі — НА);

— довгострокові біологічні активи;

— інвестиційна нерухомість.

Правила нарахування амортизації на кожен із зазначених об’єктів має свої особливості. В цьому матеріалі зосередимо увагу на порядку нарахування амортизації на ОЗ та ІНМА.

Основним дороговказом у питаннях нарахування амортизації на необоротні активи, формування в бухобліку та розкриття у фінансовій звітності інформації про амортизацію є НП(С)БО 121. Водночас порядок нарахування амортизації розкрито у Методрекомендаціях з обліку ОЗ*. Тож спираючись на ці нормативні документи, розглянемо основні правила нарахування амортизації, механізм розрахунку, а також порядок відображення інформації про амортизацію в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності.

* Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджені наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11.

Ключове правило нарахування амортизації — розподіл вартості об’єктів необоротних активів здійснюють на систематичній основі протягом усього строку корисного використання (експлуатації) таких об’єктів. Причому нараховувати амортизацію слід на дату балансу.

Передплатіть, щоб відкрити доступ до матеріалів Я вже
logo PRO PRO-доступ Необмежений доступ до всіх закритих матеріалів сайту без реклами
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі