Штрафні санкції за результатами податкових перевірок
Спочатку з’ясуємо, якими можуть бути наслідки для установ — платників ПДВ за результатами податкових перевірок. І почнемо з відповідальності за порушення порядку нарахування та сплати ПДВ. Механізм стягнення та розмір штрафних санкцій визначено в ст. 123 та 129 ПКУ*.
* Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Зокрема, за згадані порушення, вчинені уставною — платником ПДВ, податківці можуть нарахувати:
1) штраф за заниження податкових зобов’язань: у розмірі 10 % від занижених зобов’язань (п. 123.1 ПКУ) або в розмірі 25 % від занижених зобов’язань у разі умисного порушення (п. 123.2 ПКУ);
2) пеню у разі виявлення його заниження — на суму такого заниження (п.п. 129.1.2 ПКУ). Податківці обчислюють її за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов’язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 % річних облікової ставки НБУ, що діє на кожен такий день.
Тепер щодо відповідальності за несвоєчасне подання декларації з ПДВ. Штрафні санкції за таке порушення передбачено п. 120.1 ПКУ. Так, за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності (у т. ч. й уточнюючих декларацій) накладають штраф у розмірі:
— 340 грн — за кожне таке неподання або несвоєчасне подання;
— 1020 грн — за ті ж дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення.
Далі розглянемо, які послаблення щодо відповідальності платників ПДВ запроваджено законодавцями на період дії карантину та воєнного стану.
Штрафні санкції за період карантину
На період дії карантину (з 01.03.2020 по 30.06.2023) було впроваджено спеціальні норми, які звільняли платників податків від відповідальності.
Зокрема, відповідно до п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ за порушення податкового законодавства, вчинені у період з 01.03.2020 по 30.06.2023 (включно), штрафні санкції не застосовували.
Винятком були санкції, зазначені в п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Зокрема, до них віднесено порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ.
Це означає, що за порушення, вчинені уставною — платником ПДВ на період карантину, податківці мають право нарахувати штраф:
— за виявлений факт заниження податкових зобов’язань з ПДВ (ст. 123 ПКУ);
— за порушення звітування щодо ПДВ (п. 120.1 ПКУ).
Що стосується пені, то на період дії карантину на неї було встановлено мораторій. Про це свідчить абз. 11 п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.
А от звільнення від відповідальності на період карантину за несвоєчасне подання декларації з ПДВ не передбачено. Тому до таких порушників податківці застосовують штрафні санкції на загальних підставах згідно з п. 120.1 ПКУ. На цьому також наголошували податківці у своєму роз’ясненні.
Штрафні санкції у воєнний час
Особливий порядок застосування штрафних санкцій за результатами перевірки у воєнний час прописано в окремому пункті ПКУ. Йдеться про п.п. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ. Що саме цікавого в цій нормі?
Так, якщо податківці донараховують податкові зобов’язання й установа-порушник сплатить таку суму протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання податкового повідомлення-рішення, то штрафні санкції, нараховані на суму такого податкового зобов’язання, вважаються скасованими, а пеня не нараховується.
Це означає: якщо установа — платник ПДВ сплатить суму донарахованого ПДВ у 30-денний строк, вона звільняється від штрафів і пені, передбачених ст. 123 та 129 ПКУ. Зазначена норма ПКУ діє з 01.08.2023 і до припинення воєнного стану.
ВАЖЛИВО!
Штрафи за несвоєчасне подання декларації з ПДВ не скасовані на період дії воєнного стану та стягуються з порушників у повному розмірі
Єдине послаблення щодо притягнення до відповідальності, передбаченої ПКУ, стосується платників, які змогли підтвердити неможливість виконання податкових обов’язків. Механізм такого підтвердження визначено Порядком № 225*.
Висновки
- З 01.08.2023 і до припинення воєнного стану установи-порушники мають можливість сплатити донараховані податкові зобов’язання з ПДВ за результатами податкової перевірки без сплати штрафів та пені. Головна умова — зробити це вчасно.
- За неподання або несвоєчасне подання податкової звітності з ПДВ установі-порушнику загрожують штрафні санкції, передбачені п. 120.1 ПКУ. Це стосується порушень, допущених як у період карантину, так і в воєнний час.