Акцизний податок у чеку: бажано чи обов’язково
Ситуація. У чеку пробивається правильна сума покупки, в якій акциз уже сидить, але окремо він не виділений. Звідси запитання: чи не є це порушенням? Що за це може загрожувати?
У Положенні про форму документів є п. 3.2, в якому описані обов’язкові реквізити касового чека. Про ПДВ у ньому зазначено, а про АП — ні. У п. 2.3 цього самого документа йдеться про те, що додаткові реквізити в чеку можливі (але не обов’язкові). Крім того, ніде більше в нормативних документах немає згадки про те, що АП має виділятися в чеку окремо. Тому, на нашу думку, якщо підприємство правильно обчислює суму АП, уключає її до вартості товарів, але не показує окремо в касовому чеку, жодних порушень немає і штрафів за це бути не повинно.
Хоча слід зауважити, що податківці наполягають (щоправда, поки що не дуже жорстко) на тому, щоб АП у чеку усе ж таки виділявся.
Програмуємо РРО: як до чека «засунути» акциз
Як же запрограмувати РРО, щоб у чеку, крім загальної суми покупки і ПДВ, окремо відображалася сума АП? На допомогу прийшли податківці у своїх роз’ясненнях, запропонувавши своє бачення вирішення цієї проблеми. Отже, вони радять діяти так.
Необхідно підібрати відповідне значення при програмуванні додаткового збору (акцизу). Наприклад, якщо ціна товару без ПДВ — 100 грн., ПДВ — 20 грн., то АП правильно обчислювати виходячи з ціни 120 грн. (з урахуванням ПДВ). Ставка акцизу 5 %, означає сума АП буде 6 грн. Фактично, роздрібна ціна товару становитиме 126 грн. У чеку це виглядає так:
Отже, для того щоб в сумі акцизу в розмірі 5 % коректно враховувалася сума ПДВ, податківці при програмуванні РРО рекомендують встановлювати значення акцизу 6 %.
Для тих РРО, в яких реалізований механізм розрахунку додаткового збору за допомогою окремої податкової групи, допускається використовувати таку форму чека:
Якщо у РРО не реалізований механізм розрахунку додаткового збору, можна для обліку акцизу в роздробі використовувати окремий віртуальний товар, який матиме назву «Доп. акциз 5 відс.», належатиме до податкової групи, яка не є об’єктом оподаткування, а ціна такого товару становитиме 5 % від вартості реального підакцизного товару.
Документи консультації
Положення про форму документів — Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 р. № 614.