Відповідно до ч. 14 ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) педагогічним працівникам навчальних закладів щорічні відпустки повної тривалості у перший та наступні робочі роки надаються у період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу.
Крім того, п. 2 Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затвердженого постановою КМУ від 14.04.97 р. № 346 (далі — Порядок № 346), також установлено: педагогічним працівникам навчальних закладів щорічна основна відпустка повної тривалості, визначеної в додатку до цього Порядку, у перший та наступні роки надається у період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу.
Умови, передбачені ч. 5 та 6 ст. 10 Закону № 504 щодо настання у працівника права на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи після закінчення шести місяців безперервної роботи на даному підприємстві, а також надання працівникам зазначених щорічних відпусток до закінчення шестимісячного терміну безперервної роботи тривалістю, що визначається пропорційно до відпрацьованого часу, не стосуються керівних, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників та спеціалістів навчальних закладів.
Важливо! Посада вчителя належить до педагогічних працівників (Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затверджений постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963).
Та обставина, що вчитель звільнився з попереднього місця роботи за власним бажанням, а не шляхом переведення, не має значення при реалізації ним права як педагогічного працівника на щорічну відпустку у перший рік роботи за новим місцем роботи у навчальному закладі у період літніх канікул. За цих обставин при визначенні тривалості щорічної основної відпустки переведення з одного місця роботи на інше впливає лише на обчислення тривалості робочого року, за який надається відпустка.
Пропорційність тривалості щорічної відпустки залежно від відпрацьованого періоду у робочому році застосовується лише при звільненні педагогічних працівників. Так, п. 6 Порядку № 346 передбачено: у разі звільнення керівних працівників навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічних, науково-педагогічних працівників та наукових працівників їм виплачується грошова компенсація за всі не використані ними дні щорічної основної відпустки. У разі звільнення зазначених працівників, які до звільнення пропрацювали не менш як 10 місяців, грошова компенсація виплачується за не використані ними дні щорічної основної відпустки з розрахунку повної її тривалості, а особам, які до звільнення пропрацювали менш як 10 місяців, — пропорційно до відпрацьованого ними часу (з розрахунку тривалості щорічної основної відпустки за кожний відпрацьований місяць 5,6; 4,2 і 2,8 календарного дня за умови тривалості щорічної основної відпустки відповідно 56, 42 і 28 календарних днів*).
* Про ці розрахунки дізнайтеся із консультації фахівця Мінсоцполітики у спецвипуску «ОП», 2014, № 20/1, с. 16. — Прим. ред.
Висновок:
Щорічну основну відпустку за 2015/2016 робочий рік, який відлічується з листопада 2015 року (тобто з часу прийняття учителя на роботу до іншого загальноосвітнього навчального закладу), учителю мають надати влітку 2016 року повної тривалості, а саме 56 календарних днів.