Чим може хворіти організація

В избранном В избранное
Печать
Зимовин Алексей, практикующий психолог, канд. психол. наук, a.zimovin@id.factor.ua
Оплата труда Июль, 2019/№ 14/1
Організація та організм — слова однокорінні. Та, як і другий, перша так само може захворіти. Це означає, що її взаємодія із середовищем виявилася якось не дуже конструктивною, та її важливі системні складові або їх відносини зіпсовані. Зрозуміло, організаційні хвороби або патології, якщо їх не лікувати, можуть виявитися запущеними і навіть привести до летального результату, тобто закриттю організацію. Саме тому так важливо вчасно поставити правильний діагноз і призначити відповідне лікування. Давайте розглянемо ті хвороби, які можуть «напасти» на організацію, і подумаємо, як же їх лікувати.

Досить повну класифікацію організаційних патологій запропонував соціолог А. І. Прігожин у межах свого клінічного підходу в організаційному консультуванні. Він поділяє всі організаційні хвороби на три великі групи: патології у будові організації, патології в організаційних відносинах і патології управлінських рішень. Ми розглянемо кожну з груп детальніше.

Патології у будові організації

Панування структури над функцією. Іноді, на жаль, трапляється так, що в організації особливо ніхто й не пам’ятає, для чого вона працює, яку мету переслідує, які завдання вирішує. І, проте, організація існує і в ній існує досить велика кількість підрозділів. У найяскравішому, трохи утрируваному виді вищеназвана патологія проявляється за ситуації, коли підрозділи в організації є, підрозділів багато, але про деяких з них ніхто вже й не знає, чим вони займаються. Наприклад, у наших вітчизняних організаціях усе ще можна зустріти відділи набору, в яких працюють «друкарки»! Тільки замість друкарських машинок у них тепер комп’ютери, а ще в них майже немає роботи, оскільки значно швидше свої документи створюють самі користувачі і прямо у своїх персональних комп’ютерах.

Але все може бути й не так яскраво і сумно, а, проте, патологічно. Наприклад, керівник створює два підрозділи: відділ кадрів і відділ управління персоналом. Один ніби має вирішувати питання кадрової документації, а другий — мотивації, нарахування зарплати, навчання тощо. Здавалося б, чудово, все добре поділили. Проблема в тому, що питання відділів взаємозв’язані, документація відділу кадрів тільки відображає рішення відділу управління персоналом. Функціонально — це один відділ! Тут структуризація, здавалося б, гарна, створює певні труднощі функціонуванню, заважає людям працювати добре.

Чтобы посмотреть полную версию, подпишитесь на журнал Вы уже подписались? Войти

Похоже, что вы используете блокировщик рекламы :(

Чтобы пользоваться всеми функциями сайта, добавьте нас в исключения!

Как отключить