Теми статей
Обрати теми

Про внесення змін до Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням

Редакція ББ
Постанова від 16.11.2011 р. № 54

ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ

Про внесення змін до Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням

Постанова від 16.11.2011 р. № 54

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31.01.2012 р. за № 155/20468

 

Відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності постановляє:

1. Внести до Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23 червня 2008 року № 25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 636/15327, такі зміни:

1.1. У розділі I:

пункт 1.1 після слів «створюється (обирається)» доповнити словами «та діє»;

пункт 1.2 доповнити новим абзацом такого змісту:

«Положення про комісію визначає основні завдання, сферу дії, перелік повноважень, організаційні засади членів комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства»;

абзац другий підпункту 1.4.1 пункту 1.4 викласти у такій редакції:

«На підприємствах, в установах, організаціях, де нарахування і виплата заробітної плати, а також виплата матеріального забезпечення по соціальному страхуванню та надання соціальних послуг здійснюються централізовано, створюється центральна комісія із соціального страхування підприємства, установи, організації (далі — центральна комісія підприємства)».

1.2. У розділі II:

абзац третій пункту 2.2 після слів «правильність видачі» доповнити словами «та заповнення».

1.3. У розділі III:

у пункті 3.1:

підпункт 3.1.1 після слів «правильність видачі» доповнити словами «та заповнення»;

підпункт 3.1.3 викласти в такій редакції:

«3.1.3. Приймає рішення про виділення путівок до санаторіїв та (або) санаторіїв-профілакторіїв застрахованим особам і членам їх сімей (а також особам, які навчаються у вищих навчальних закладах) на підставі особистої заяви, медичних довідок, підтверджуючих необхідність лікування (оздоровлення), розмір часткової оплати за путівки на санаторно-курортне лікування, виділення путівок до дитячих оздоровчих закладів, надання соціальних послуг із позашкільного обслуговування з дітьми застрахованих осіб і передає їх роботодавцю для видачі путівок та здійснення розрахунків тощо»;

абзац другий підпункту 3.1.4 після цифр і слова «40 — 50 днів),» доповнити словами «а також осіб, які отримали листки непрацездатності у зв’язку із невиробничими травмами, аналізує,»;

підпункт 3.1.10 викласти у такій редакції:

«3.1.10. Забезпечує гласність роботи комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства з питань надання матеріального забезпечення та соціальних послуг за рахунок коштів Фонду, в тому числі інформує про наявність санаторно-курортних путівок та їх виділення кожній застрахованій особі з урахуванням заяв відповідно до медичних показань необхідного профілю санаторно-курортного лікування»;

у пункті 3.2 слова і цифри «крім функцій, передбачених підпунктами 3.1.7, 3.1.8 цього Положення» виключити;

у підпункті 3.3.1 пункту 3.3 слова «оздоровчих закладах» замінити словами «закладах оздоровлення»;

пункт 3.4 викласти у такій редакції:

«3.4. Центральна комісія підприємства створюється відповідно до абзацу другого підпункту 1.4.1 пункту 1.4 розділу I цього Положення. Права і обов’язки, повноваження та організація роботи центральної комісії підприємства визначені розділами II — IV цього Положення»;

підпункти 3.4.1 — 3.4.9 пункту 3.4 та пункт 3.5 виключити.

1.4. Розділ V викласти в такій редакції:

«V. Вирішення спорів

Рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства про призначення або відмову у призначенні матеріального забезпечення та надання соціальних послуг може бути оскарженим застрахованою особою до робочого органу відділення Фонду, де перебуває на обліку підприємство, протягом 5 днів з моменту отримання повідомлення про таке призначення або відмову, що не позбавляє права застрахованої особи звернутися з цих питань до суду».

1.5. У додатку до цього Положення:

розділи I, II викласти в такій редакції:

«I. Призначити допомогу:

1. По тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах

№ з/п

П. І. Б.

Номер страхового свідоцтва

Серія та номер листка непрацездатності

Причина непрацездатності: захворювання загальне — 1; наслідок аварії на ЧАЕС — 3; невиробничі травми — 5; контакт з хворими на інфекційні захворювання та бактеріоносійство — 6; санаторно-курортне лікування — 7; вагітність та пологи — 8; ортопедичне протезування — 9; догляд — 10

Первинний — 1; продовження — 2

Період непрацездатності

Кількість днів, що підлягають оплаті

Розмір допомоги (%)

з

по

разом

у т. ч. за рахунок коштів Фонду

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Разом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. На поховання

№ з/п

П. І. Б.

Номер страхового свідоцтва

Надані документи

Розмір допомоги

 

 

 

 

 

II. Відмовити в призначенні (припинити виплату) допомоги:

Вид допомоги

П. І. Б.

Номер страхового свідоцтва

Серія, номер листка непрацездатності

Період непрацездатності з — по

Кількість днів, що не підлягають оплаті

Дата, з якої припиняється виплата допомоги

Причини відмови в призначенні допомоги (припинення виплати)

1. По тимчасовій непрацездатності

 

 

 

 

 

 

 

2. По вагітності та пологах

 

 

 

 

 

 

 

3. На поховання

 

 

х

х

х

х

 

у розділі III у третій графі таблиці слово і знак «Табельний №» замінити словами «Табельний номер».

2. Виконавчій дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності подати цю постанову на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

3. Ця постанова набирає чинності з дня офіційного опублікування.

 

Голова правління І. Рішняк

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

ПІДКОРИГОВАНО ПОЛОЖЕННЯ ПРО КОМІСІЮ (УПОВНОВАЖЕНОГО)
ІЗ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ

Як відомо, призначення та надання працівникам матеріального забезпечення та соціальних послуг за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФССТВП) здійснюється за безпосередньої участі роботодавця. Так, згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III (далі — Закон № 2240) рішення про призначення виплат та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, створеною на підприємстві, в установі, організації. Така комісія (уповноважений) виконує свої функції у межах Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою ФССТВП від 23.06.2008 р. № 25 (далі — Положення № 25).

Постановою , що коментується, норми Положення № 25 дещо підкориговано.

Із важливих змін, на які слід звернути увагу комісії (уповноваженому) із соціального страхування, відзначимо такі.

 

Створення комісії із соцстрахування, якщо установи обслуговуються централізованою бухгалтерією

Підпунктом 1.4.1 п. 1.4 Положення № 25, викладеним у новій редакції, встановлено, що на підприємствах, в установах, організаціях, де нарахування та виплата заробітної плати, а також виплата матеріального забезпечення за соціальним страхуванням та надання соціальних послуг здійснюються централізовано, створюється центральна комісія із соціального страхування підприємства, установи, організації (далі — центральна комісія).

При цьому тепер не передбачається створення комісії із соцстрахування підрозділу у зазначених установах, організаціях. У зв’язку з цим з Положення № 25 вилучено пп. 3.4.1 — 3.4.9 і п. 3.5, в яких прописано повноваження комісії із соцстрахування підрозділу.

Таким чином, створювати комісію із соцстрахування в кожній установі або організації, які обслуговуються централізованою бухгалтерією, не потрібно. У цьому випадку створюється одна — центральна комісія відповідно до абз. 2 п.п. 1.4.1 розд. I Положення № 25. Права та обов’язки, повноваження й організацію роботи центральної комісії визначено розд. II — IV Положення № 25.

 

Тепер комісія із соцстрахування повинна перевіряти також правильність заповнення листків непрацездатності

Так, згідно з оновленим п. 2 розд. ІІ Положення № 25 комісія (уповноважений) із соцстрахування перевіряє підстави та правильність видачі, а також правильність заповнення листків непрацездатності та інших документів, що є підставою для надання матеріального забезпечення і соціальних послуг.

Нагадаємо, що Інструкцію про порядок заповнення листка непрацездатності затверджено спільним наказом МОЗ, Мінпраці, ФССТВП та Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406.

Додамо також, що наказом МОЗ від 06.12.2011 р. № 882 унесено істотні зміни до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455, які необхідно врахувати комісії (уповноваженому) із соцстрахування при перевірці правильності видачі листків непрацездатності. Цей наказ, а також коментар до нього буде опубліковано в одному з наступних номерів нашої газети.

 

Підстави для виділення путівок до санаторіїв та (або) санаторіїв-профілакторіїв

У п.п. 3.1.3 Положення № 25 уточнено, що комісія (уповноважений) із соцстрахування приймає рішення про виділення путівок до санаторіїв та (або) санаторіїв-профілакторіїв на підставі особистої заяви, медичних довідок, що підтверджують необхідність лікування, оздоровлення.

Зауважимо, що це не є нововведенням, оскільки аналогічна за змістом норма є в п. 4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою ФССТВП від 25.02.2009 р. № 12, згідно з яким рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соцстрахування на підставі особистої заяви та довідки для отримання путівки за формою № 070/о, затвердженою наказом МОЗ від 27.12.99 р. № 302.

Крім того, оновлений п.п. 3.1.10 Положення № 25 передбачає, що комісія (уповноважений) із соцстрахування інформує про наявність санаторно-курортних путівок та їх виділення кожній застрахованій особі з урахуванням заяв відповідно до медичних показань необхідного профілю санаторно-курортного лікування.

 

Додаткові функції уповноваженого із соцстрахування

Постановою, що коментується, до функцій, які здійснює уповноважений із соцстрахування, віднесено також функції, зазначені в пп. 3.1.7, 3.1.8 Положення № 25.

 

Оскарження рішення про призначення матеріального забезпечення

Установлено строк, протягом якого застрахована особа може оскаржити рішення комісії (уповноваженого) із соцстрахування про призначення або відмову у призначенні матеріального забезпечення та наданні соціальних послуг в робочому органі відділення ФССТВП. Він становить 5 днів із моменту отримання повідомлення про таке призначення або відмову (оновлений розд. V Положення № 25).

 

Змінено форму Протоколу

Постановою, що коментується, унесено зміни до форми Протоколу засідання комісії із соціального страхування (рішення уповноваженого), наведеного в додатку до Положення № 25.

Зауважимо, що тепер розд. I Протоколу максимально наближено до форми заяви-розрахунку (додаток до Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління ФССТВП від 22.12.2010 р. № 26).

Приміром, у графі 3 «Номер страхового свідоцтва» Протоколу, так само як і в заяві-розрахунку, тепер має бути зазначено номер свідоцтва про загальнодержавне соціальне страхування, виданого згідно з постановою КМУ «Про затвердження Порядку видачі та зразка свідоцтва про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 22.08.2000 р. № 1306 (далі — Порядок № 1306).

Нагадаємо: у разі відсутності страхового свідоцтва, як виняток, у графі 3 слід зазначити номер облікової картки застрахованої особи, передбачений п. 1.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою ПФУ від 08.10.2010 р. № 22-2, а саме:

— номер персональної облікової картки застрахованої особи, який відповідає ідентифікаційному номеру фізичної особи. Зауважимо, що згідно з п. 7 Порядку № 1306 номер страхового свідоцтва також повинен збігатися з ідентифікаційним номером фізичної особи;

— для застрахованих осіб, які через релігійні переконання відмовилися від ідентифікаційного номера, про що мають відповідну відмітку в паспорті, указують паспортні дані у форматі БКNNXXXXXX, де «БК» — константа, що вказує на реєстрацію за паспортними даними; «NN» — дві українські літери серії паспорта (верхній регістр); «XXXXXX» — шість цифр номера паспорта (з ведучими нулями);

— для осіб, які не є громадянами України, але працюють на території України та не мають ідентифікаційного номера, указується серія і номер документа, що засвідчує особу.

Підкреслимо: відсутність страхового свідоцтва не може бути підставою для відмови у призначенні матеріального забезпечення застрахованій особі або відмови у фінансуванні страхувальника-роботодавця. Річ у тім, що у ст. 51 Закону 2240 наведений перелік документів, що є підставою для призначення матеріального забезпечення. Страхове свідоцтво до цього переліку не входить.

Постанова , що коментується, набула чинності 17.02.2012 р.

 

Ольга ВІТКОВСЬКА, економіст-аналітик

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі