ЗБЕРЕЖЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЙНОЇ КАТЕГОРІЇ ПІД ЧАС ПЕРЕХОДУ ПЕДАГОГІЧНОГО ПРАЦІВНИКА НА РОБОТУ ДО ІНШОго закладу
Світлана МЕРЕНКОВА, провідний державний фінансовий інспектор Харківської об’єднаної державної фінансової інспекції
Вихователь дитячого будинку, атестований як спеціаліст вищої категорії, перейшов на роботу до навчального закладу системи позашкільної освіти на посаду методиста (курирує роботу художньо-естетичного напряму установ профтехосвіти), де йому було встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст». На цей момент він пропрацював у позашкільному закладі 2 роки.
Чи має він право атестуватися і на яку категорію, якщо строк атестації збігається зі строком підтвердження вищої категорії (1 раз на 5 років), при цьому сьогодні цей працівник не працює в системі дошкільної освіти.
(м. Херсон)
На сьогодні атестація педагогічних працівників здійснюється відповідно до Типового положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міносвіти від 06.10.2010 р. № 930, з урахуванням змін, унесених наказом від 20.12.2011 р. № 147 (далі — Типове положення № 930).
Згідно з п. 1.5 цього Типового положення атестація педагогічних працівників навчальних та інших закладів є обов’язковою.
Відразу зауважимо, що відповідно до п. 3.22 Типового положення № 930 за педагогічними працівниками, які переходять на посади методистів, вихователів-методистів, зберігаються присвоєні попередньою атестацією кваліфікаційні категорії . Атестація таких працівників здійснюється не пізніше ніж через 2 роки після переходу на посаду методиста або вихователя-методиста.
При цьому в п. 3.22 Типового положення № 930 немає обмежень щодо навчальних закладів, до яких переходить педагогічний працівник на посаду методиста.
Таким чином, виходячи з вимог п. 3.22 Типового положення № 930 працівник не пізніше ніж через 2 роки після переходу на посаду методиста повинен пройти атестацію на відповідність обійманій посаді та раніше присвоєній кваліфікаційній категорії. Відповідно в разі проходження атестації в березні — квітні 2012 року йому може бути підтверджена раніше присвоєна кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії».
Що стосується підтвердження присвоєної вищої кваліфікаційної категорії на посаді вихователя дитячого будинку у квітні 2012 року, то у зв’язку з тим, що педагогічний працівник перервав роботу на цій педагогічній посаді, атестацію на посаді вихователя він не проходитиме.
У разі поновлення такого працівника на посаді вихователя дитячого будинку незалежно від тривалості перерви в роботі відповідно до п. 3.17 Типового положення № 930 за ним збережеться присвоєна за результатами останньої атестації кваліфікаційна категорія (у цьому випадку «спеціаліст вищої категорії»). Атестація такого працівника здійснюється не пізніше ніж через 2 роки після прийняття його на роботу.
Нагадаємо також, що умовою чергової атестації педагогічних працівників є обов’язкове проходження не рідше 1 разу на 5 років підвищення кваліфікації на основі вільного вибору форм навчання, програм та навчальних закладів.