ВИТРАЧАННЯ КОШТІВ СПЕЦФОНДУ НА ПРЕМІЮВАННЯ ПРАЦІВНИКІВ
Тетяна РЯБУХА, економіст-аналітик Видавничого будинку «Фактор»
Положенням про преміювання передбачено преміювання працівників установи з нагоди державних або професійних свят за рахунок коштів спеціального фонду кошторису.
Чи має право бюджетна установа використовувати кошти спеціального фонду, отримані нею від додаткової (господарської) діяльності, для проведення виплати таких премій?
(Закарпатська обл.)
Згідно з п. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (далі — БКУ) надходження бюджетних установ від додаткової (господарської) діяльності належать до другої підгрупи першої групи власних надходжень бюджетних установ.
Кошти цієї підгрупи мають витрачатись відповідно до п. 4 ст. 13 БКУ на організацію додаткової (господарської) діяльності бюджетних установ, господарські потреби бюджетних установ, уключаючи оплату комунальних послуг і енергоносіїв.
За рахунок таких надходжень можуть бути передбачені кошти на виплату премій працівникам за організацію додаткової (господарської) діяльності, наприклад за організацію роботи допоміжних господарств та майстерень.
Що стосується премій працівникам з нагоди державних або професійних свят, то виплачувати за рахунок зазначених надходжень такі премії не можна, адже з організацією додаткової (господарської) діяльності та господарськими потребами такі премії ніяк не пов’язані.
Також нагадаємо про обов’язкову послідовність витрачання коштів спеціального фонду, яка визначена п. 23 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою КМУ від 28.02.2002 р. № 228.
Так, видатки спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень плануються і відповідно витрачаються у такій послідовності:
— за встановленими напрямами використання;
— на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов’язань за спеціальним та загальним фондами кошторису;
— на проведення заходів, пов’язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду.
При цьому розпорядник бюджетних коштів здійснює коригування обсягів узятих бюджетних зобов’язань за загальним фондом кошторису для проведення видатків з цих зобов’язань із спеціального фонду кошторису відповідно до бюджетного законодавства.