Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Надання ПСП одинокій матері

Редакція ББ
Бюджетна бухгалтерія Вересень, 2013/№ 34
Друк
Відповідь на запитання

НАДАННЯ ПСП ОДИНОКІЙ МАТЕРІ

 

Надія ФІЛІПОВСЬКИХ, заступник начальника відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб Управління адміністрування доходів і зборів з фізичних осіб Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб

 

Працівниця має одну дитину до 18 років і є одинокою матір’ю (розлучена, батько проживає окремо та сплачує аліменти). Її заробітна плата менш ніж 1610 грн.

Чи має вона право на податкову соціальну пільгу в розмірі 860,25 грн.?

(м. Чернівці)

 

Відповідно до п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі — ПКУ) платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді зарплати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), на суму податкової соціальної пільги (далі — ПСП). При цьому розмір такого доходу не повинен перевищувати суми, що дорівнює розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (у 2013 році — 1610 грн.).

Розміри ПСП встановлені п. 169.1 ст. 169 ПКУ та залежать від прожиткового мінімуму для праце­здатної особи. Так, загальна ПСП дорівнює 50 % розміру прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня звітного податкового року (п.п. 169.1.1 ст. 169 ПКУ), який у 2013 році становить 573,50 грн.

Крім цього, ПКУ передбачено також підвищені розміри пільги, якими можуть скористатися певні платники податків, до яких, зокрема, належать одинокі матері. Для цілей ПКУ одинокою матір’ю вважається особа, яка на момент застосування роботодавцем пільги, маючи дитину (дітей) віком до 18 років, не перебуває у шлюбі, зареєстрованому згідно із законом. Це зазначено у п. 5 Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затвердженому постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1227 (далі — Порядок № 1227).

Отже, у нашому випадку працівниця може скористатися правом на ПСП за декількома підставами, а саме як:

— будь-який платник податків (п.п. 169.1.1 ст. 169 ПКУ), оскільки її зарплата не перевищує 1610 грн.;

— одинока матір, що має дітей віком до 18 років, у розмірі, який дорівнює 150 % суми пільги, визначеної п.п. 169.1.1 ст. 169 ПКУ, у розрахунку на кожну дитину віком до 18 років (п.п. «а» п.п. 169.1.3 ст. 169 ПКУ). У нашому випадку її розмір дорівнює 860,25 грн. (537,50 грн. х 150 % х 1 дитина). Скористатися правом на ПСП працівниця може за умови, що її зарплата за місяць не перевищує граничного розміру доходу, що дає право на отримання ПСП. Такий граничний розмір визначається кратно кількості дітей (у 2013 році — 1610 грн. х кількість дітей віком до 18 років). У нашому випадку цей граничний розмір зарплати становить 1610 грн. (1610 грн. х
х 1 дитина) на місяць.

При виборі ПСП працівниці слід ураховувати обмеження, встановлене п.п. 169.3.1 ст. 169 ПКУ, а саме: якщо платник податку має право на ПСП за декількома підставами, то застосовується одна ПСП за підставою, що передбачає її найбільший розмір. У цьому випадку підставою, що передбачає найбільший розмір ПСП, є п.п. «а» п.п. 169.1.3 ст. 169 ПКУ. Отже, розмір ПСП становитиме 860,25 грн.

Слід мати на увазі, що ПСП починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді зарплати з дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування ПСП та документів, що підтверджують таке право (п.п. 169.2.2 ст. 169 ПКУ).

Відповідно до п. 5 Порядку № 1227 для застосування пільги одинока матір, крім заяви про застосування пільги, повинна подати:

— копію свідоцтва (дубліката свідоцтва) про народження дитини (дітей) або документ із зазначенням відомостей про батька дитини в Книзі реєстрації актів цивільного стану, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживала (проживав) до прибуття в Україну;

— копію паспорта.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць