(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 33
  • № 32/1
  • № 32
  • № 31
  • № 30
  • № 29
  • № 28/1
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/23
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Вересень , 2014/№ 34

Особливості справляння плати за користування надрами

Роз’яснення від 21.07.2014 р.

Головне управління Міндоходів — Центральний офіс з обслуговування великих платників повідомляє, що з прийняттям Закону України від 27.03.2014 р. № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України» (далі — Закон № 1166) внесено зміни до ст. 263 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) в частині розширення кола платників плати за користування надрами для видобування корисних копалин, до яких з 1 квітня 2014 року відносяться, зокрема:

— землевласники та землекористувачі (крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства зареєстровані як фермерські господарства), що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування (п.п. 263.1.5 п. 263.1 ст. 263 ПКУ);

— землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, — громадяни України, іноземці та особи без громадянства, що в межах наданих їм земельних ділянок, розмір яких перевищує норми, передбачені у статті 121 Земельного кодексу України, видобувають прісні підземні води із застосуванням електричних пристроїв у обсязі понад 13 кубічних метрів на особу в місяць (за показниками лічильників) (п.п. 263.1.6 п. 263.1 ст. 263 ПКУ).

Крім того, з 1 квітня 2014 року згідно з положеннями Закону № 1166 внесено зміни до підпункту 263.9.1 пункту 263.9 статті 263 ПКУ в частині встановлення ставок плати за користування надрами для видобування корисних копалин у відсотках (відносних значеннях) від вартості товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) для різних груп корисних копалин.

Також плата за користування надрами для видобування прісних підземних вод, які видобуваються платниками, зазначеними у підпункті 263.1.6 пункту 263.1 статті 263 ПКУ, застосовується за ставками, визначеними у пункті 325.2 статті 325 ПКУ.

Окрім цього, згідно із підпунктом 263.6.1 пункту 263.6 статті 263 ПКУ вартість відповідного виду видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини (мінеральної сировини) обчислюється платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничодобувного підприємства) за більшою з таких її величин: за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини); за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), крім вуглеводневої сировини.

Відповідно до пункту 263.7 статті 263 ПКУ обчислення податкових зобов’язань з плати за користування надрами для відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) в межах однієї ділянки надр за податковий (звітний) період обчислюються за формулою:

Пзн = Vф х Вкк х Свнз х Кпп,

де Vф — обсяг (кількість) відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді (в одиницях маси або об’єму);

Вкк — вартість одиниці відповідного виду видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), обчислена згідно із пунктом 263.6 статті 263 ПКУ;

Свнз — величина ставки плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у відсотках), встановлена у пункті 263.9 статті 263 ПКУ;

Кпп — коригуючий коефіцієнт, встановлений у пункті 263.10 статті 263 ПКУ.

Звертаємо Вашу увагу, що платники плати за користування надрами при обчисленні вартості відповідного виду видобутої у податковому (звітному) періоді корисної копалини за розрахунковою вартістю застосовують коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства (п.п. 263.6.9 п. 263.6 ст. 263 ПКУ).

При обчисленні податкових зобов’язань з плати за користування надрами у 2014 році платники плати, що проводять господарську діяльність з видобування корисних копалин в межах ділянок надр, геолого-економічна оцінка запасів корисних копалин в межах яких виконана не пізніше ніж 5 років від моменту виникнення податкових зобов’язань з плати, застосовують коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства, що визначений у протоколах Державної комісії України по запасах корисних копалин, для мінеральної сировини, видобутої з таких ділянок надр; раніше ніж 5 років від моменту виникнення податкових зобов’язань з плати — застосовують коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства, що дорівнює трикратному розміру облікової ставки Національного банку України.

Інші платники плати за користування надрами, що проводять господарську діяльність з видобування корисних копалин в межах ділянок надр на етапі геологічного вивчення і таким чином не завершили геолого-економічну оцінку запасів ділянки надр, а також платники плати, що проводять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволу на спеціальне водокористування, обчислюють податкові зобов’язання із застосуванням зазначеного у листі Державної комісії України по запасах корисних копалин від 25.06.2014 р. № 421/07 коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства — 15 відсотків.

Крім того, форма податкового розрахунку з плати за користування надрами з відповідними додатками затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.09.2012 р. № 1000.

З питань справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин з 1 квітня 2014 року Міністерством доходів і зборів України надано листи від 14.04.2014 р. № 8763/7/99-99-15-04-01-17 та від 07.07.2014 р. № 16034/7/99-99-15-04-01-17, з якими можна ознайомитись на офіційному веб-порталі Міндоходів (www.minrd.gov.ua) у рубриці «Податкове законодавство».

плата за користування надрами додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті