(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 5
  • № 4/1
  • № 4
  • № 3
  • № 1-2
  • № 48/1
  • № 48
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
1/9
Бюджетна бухгалтерія
Бюджетна бухгалтерія
Лютий , 2015/№ 6

Інформаційна сторінка

Чи зобов’язані ради передавати майно комунальної власності у спільну власність територіальних громад району або області

Це запитання виникло у зв’язку зі змінами до бюджетного законодавства, що стосуються фінансування бюджетних установ соціально-культурної сфери.

Право комунальної власності — це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування (ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 р. № 280/97-ВР, далі — Закон № 280). Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах може належати право комунальної власності, зокрема, на рухоме і нерухоме майно, підприємства, установи та організації, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров’я, науки, соціального обслуговування тощо (ч. 1 ст. 60 Закону № 280).

Від імені та в інтересах територіальних громад права суб’єкта комунальної власності у частині відчуження (передача у спільну власність) здійснюють виключно відповідні ради (ч. 5 ст. 16, п. 30 ч. 10 ст. 26 Закону № 280, ч. 3 ст. 1, абз. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.98 р. № 147/98-ВР).

При вирішенні питання щодо зміни підпорядкування бюджетних установ соціально-культурної сфери та комунальних підприємств потрібно розглядати як окремі об’єкти права комунальної власності:

— цілісні майнові комплекси, нежитлові приміщення, рухоме майно, які перебувають у користуванні, оперативному управлінні, господарському віданні бюджетних установ та комунальних підприємств (далі — комунальне майно). Бюджетні установи та комунальні підприємства не можуть мати права власності на комунальне майно відповідно до ч. 5 ст. 16 Закону № 280, ст. 24, ч. 3 ст. 78 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV;

— права засновника комунальних бюджетних установ та комунальних унітарних підприємств як юридичних осіб публічного права (далі — права засновника) (ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV).

При вирішенні питання відчуження комунального майна потрібно враховувати, що відповідно до ч. 8 ст. 60 Закону № 280 право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб’єктів. Об’єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб’єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Також ч. 6 та 7 ст. 60 Закону № 280 передбачено, що доцільність, порядок та умови відчуження об’єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою. Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об’єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.

Таким чином, сільські, селищні, міські ради не зобов’язані передавати комунальне майно у спільну власність територіальних громад району або області у зв’язку зі змінами бюджетного законодавства.

При прийнятті рішення щодо відчуження комунального майна відповідній раді потрібно враховувати, що власник зобов’язаний утримувати належне йому майно. У разі якщо комунальне майно не передається, необхідно відразу вирішити питання про припинення права оперативного управління (у разі його наявності) комунальним майном відповідної бюджетної установи та про укладення щодо нього договору оренди або позички (безоплатного користування) з цією бюджетною установою.

При вирішенні питання про передачу прав засновника потрібно враховувати, що засновник зобов’язаний забезпечувати у повному обсязі фінансові потреби бюджетної установи. Тому обов’язковим є врахування вимог бюджетного законодавства, яке закріплює повноваження з фінансування бюджетних установ у певних сферах суспільного життя.

Таким чином, у зв’язку зі змінами до бюджетного законодавства відповідні бюджетні установи обов’язково повинні бути підпорядковані належним розпорядникам коштів. Про підпорядкування бюджетної установи відповідному розпоряднику коштів свідчитимуть внесені зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців з видачею витягу, у якому буде зазначений новий засновник.

З повним текстом цього роз’яснення можна ознайомитися на сайті Асоціації міст України (www.auc.org.ua/).

 

Як фінансуються видатки на утримання закладів дошкільної освіти та установ соціально-культурної сфери

Відповідно до ст. 89 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-VI (далі — БКУ) фінансування вищевказаних закладів віднесено до районних бюджетів. Разом з тим п. 20 розд. VI «Прикінцеві та перехідні положення» БКУ передбачено можливість фінансування таких закладів з бюджетів міст районного значення, селищ та сіл. Такі видатки здійснюються за рахунок міжбюджетних трансфертів з районного бюджету бюджетам місцевого самоврядування.

Таким чином, БКУ передбачено два варіанти фінансування таких закладів:

1) з районного бюджету;

2) з бюджету селищних села, селища, міста районного значення за рахунок міжбюджетних трансфертів з районного бюджету.

Випадки, коли районні ради відмовляються від належного фінансування таких закладів, є порушенням бюджетного законодавства.

З повним текстом цього роз’яснення можна ознайомитися на сайті Асоціації міст України (www.auc.org.ua/).

новини додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті