Рентна плата за спецводокористування: запитання — відповіді

В обраному У обране
Друк
Матвєєва Вікторія, економіст-аналітик
Бюджетна бухгалтерія Липень, 2019/№ 27
Бюджетні установи — платники рентної плати за спецводокористування повинні складати відповідну звітність. І, як завжди, виникають запитання щодо правильності заповнення податкової декларації з рентної плати, обчислення та сплати такої плати. До того ж завжди цікаво знати, а яку думку мають спеціалісти ДФС із того чи іншого питання. Для того щоб ви могли ознайомитися з їх позицією «тут і відразу», не переглядаючи купу інтернет-ресурсів, ми підготували цей матеріал. Отже, знайомтеся із запитаннями та відповідями на них спеціалістів ДФС та керуйтеся ними у своїй роботі як у поточному звітному періоді, так і в наступних.

№ з/п

Запитання

Відповідь

1

Чи є платником рентної плати за спецводокористування селищна рада, що має на балансі свердловину, у разі видобування води для надання мешканцям села або іншим суб’єктам господарювання та який обсяг води є об’єктом оподаткування?

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону № 280 сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом № 280 та іншими законами.

При цьому, як, зокрема, передбачено ч. 1 та 3 ст. 8 ГКУ, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб’єктами господарювання.

Господарська компетенція органів державної влади та органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної державної чи комунальної установи.

Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються згідно з п. 30 ч. 1 ст. 26 Закону № 280, зокрема, питання щодо прийняття рішень про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.

Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 17 Закону № 280).

Враховуючи вищезазначене, селищна рада як орган місцевого самоврядування не належить до суб’єктів господарювання та не має права отримати дозвіл на спецводокористування, а тому не є платником рентної плати за спецводокористування.

При цьому комунальна установа (підприємство), яка від імені селищної ради здійснює господарську діяльність та має право на отримання дозволу

на спецводокористування (в тому числі для надання обсягів води мешканцям села або іншим суб’єктам господарювання), є платником рентної плати за спецводокористування за фактичний обсяг використаної води зі свердловини, за винятком обсягів води, переданих мешканцям села в межах їх житлового фонду та присадибних ділянок.

Запитання — відповідь розміщено в ЗІР (категорія 121.01)

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити